Anastasiadis ve Mistotakis Kıbrıs sorunu hakkında açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı ile yapacağı görüşmede, Kıbrıslı Türk liderin görüşlerini dinlemeye kararlı olduğunu sölyedi, ve Türk tarafından irade gösterilmesini umduğunu belirtti.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in onuruna verilen yemekte konuşan Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının, siyasi eşitlik de dahil olmak üzere tüm Bierleşmiş Milletler kararlarına saygı duyduğunu defalarca dile getirdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı siyasal eşitliği siyasal eşitsizliğe dönüştürmenin veya bir toplumu korumak için ayrıcalık verilemeyeceğini ifade etti.
Türkiye’nin yasadışı eylemlerine de değinen Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu eylemlerin yalnızca denizde yaşanmadığını, aynı zamanda Mağusa konusunda da yaşandığını belirtti. Bunun güvensizliği ve belirsizliği arttırdığını da sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ise, anakronistik garantilerin tamamen kaldırılması ve işgal birliklerinin geri çekilmesi olmadan Kıbrıs sorununa bir çözüm olamayacağı mesajını verdi.
Yunanistan ile Kıbrıs arasında yakın işbirliği olduğunu belirten Mitsotakis, Yunanistan dış politikasının öncellikli hedefinin Kıbrıs sorununu çözmek olduğunu söyledi.
Mitsotakis, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri ile maalesef, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuka dayanan egemenlik haklarını kullanmasını yine engellemeye çalıştığını ifade etti.
Yunanistan Başbakanı, Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına meydan okumaya devam ettiği sürece, Yunanistan ve Kıbrıs tarafından, Avrupa’nın Türkiye’ye karşı uluslararası kınamalarına ve Türkiye’ye karşı önlemlerin alınmasına yol açan koordineli eylemlerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan İşgal bölgelerinin sözde Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Yunanistan Cumhurbaşkanı Mitsotakis’in, Kıbrıs’daki Türk işgalinin sona ermesi yönündeki açıklamalarını değerlendirdi, ve bu açıklamaların çağdışı olduğunu söyledi.
Türk ordusunun, bir işgali sona erdirmek için müdahale ettiğini belirtti.
Kudret Özersay, Kıbrıslı Rumların kapsamlı bir çözüm için fırsatı değerlendirseydi, Mağusa’nın kapalı bölgesi hakkında bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.
Özersay, bu tür açıklamalar ile bir anlaşmaya varılamayacağını, ve Kıbrıslı Türklerin kendi yollarında devam edeceğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Kıbrıs’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti bügün tamamlıyor.
Sabah saat 9’da Başpiskopos Hrisostomos ile görüşen olan Mitsotakis daha sonra, mahkum mezarları, Makedonitissa mezarlığını, ve ELDYK birliğini ziyaret etti.
Mistotakis öğlen saatlerinde Kıbrıs’dan ayrılacak.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:37

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand