basın özetleri 03.07.19

Alithia gazetesinin ana haberi Rus girişimcilerin FBME’ye yatırdıkları ve ortadan kaybolan paralarla ilgili. Gazetenin başlığı “Lavrof, FBME, Rus yatırımları ve Esrar perdesi – Rus Dışişleri Bakanının beklenmedik müdahalesi soru işaretlerine yol açıyor – Rus Dışişleri Bakanına göre ortadan yok olmuş olan Rus yatırımcıların kilise inşa edilmesi için FBME’ye yatırdıkları paralar hakkında kimse bir şey bilmiyor” şeklinde.
Alitia’nın haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un AKEL Genel Sekreterine Limasol’da kilise inşa edilmesi maksadıyla Rus yatırımcıların FBME Bankasına yatırdıkları paraların ne olduğuna ilişkin geçen gün sorduğu sorular soru işaretleri yarattı. İlk defa böyle bir konu gündeme geliyor üstelik de bir süper güç tarafından. Bu paraların miktarı neydi? Bir kilisenin inşa edilmesi için ne kadar para gerekiyor? Bankada likidasyon yapılırken konu neden gündeme gelmedi? Alitia gazetesi Hükümet, AKEL, FBME bankasının idaresi, Limasol Belediyesi ve Yermasoya Belediyesiyle konuştu ancak kimse bu konuda bir şey bilmiyor.
Gazetenin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Cyprus Mail gazetesine, yayınında Vuno yerine Taşkent adını kullandığı için cezai sorumluluk yükledi. Gazete Mihailidis’in bu tehdidini öc alma ve basın özgürlüğüne karşı tehdit olarak değerlendirdi.
- Füzenin düşmesi olayını devlet olarak varlıklarını öne çıkarmak için kullanıyorlar
Hükümet yanlısı Türkiye gazetesi, S-200 füzesinin düşüşünün arkasında Türkiye’nin aleyhine komplo teorileri görüyor.
- Ersin Tatar “Maraş açılırsa Kıbrıslı Rum başvuruları da kabul edilecektir” dedi.
- Dün üniversite ve yüksek okul sınav sonuçları açıklandı. Üniversiteye girmeyi kazananlar arasında 82 yaşındaki Despina Tsikuri de var. Despina Tsikuri gençken gerçekleştiremediği düşünü 82 yaşında üniversite sınavlarını kazanmakla gerçek yapmayı başardı.

Haravgi gazetesinin ana haberi başlığı “ABD, Kıbrıs – Rusya ilişkilerine karışıyor – Rusya rahatsız - Rusya’dan Rubio - Menendez yasasına tepkiler – AKEL’den Kıbrıs Rusya ilişkilerinin bozulmasına hayır – DİSİ sorun görmediğini açıkladı” başlıkları altında veriyor.
Haberde AKEL’in Anastasiadis-DİSİ Hükümetinin Kıbrıs’ın Batı’nın ön safhadaki karakoluna dönüştürülmesi dogmasına bağlandığını söylediğini yazıyor. Hükümet Tramp - Netaniahu cephesini seçti ve Rusya ile ilişkilerine zarar verdi. Rubio – Menendez yasasının onaylanması halinde Rusya yasanın etkilerini de gözden geçirerek dış politikasını yeniden belirleyecek.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Dün Polis Komutanlığının önünde “bir tanemizin bile eksilmesine izin yok ve sevgi öldürmez panolarıyla kadınlara yönelik şiddete karşı gösteri yapıldı. Kadınlar beraberlerinde 39 çift ayakkabı getirdiler. Her bir ayakkabı çifti 2000 yılından bu yana Kıbrıs Rum toplumunda erkekler tarafından öldürülmüş kadınları sembolize ediyordu. Kadın kurbanlara destek örgütü aile içi şiddet kurbanlarından her gün 39 imdat çağrısı aldığını açıkladı.
- AKEL, Cumhurbaşkanının öze ilişkin bilgi vermemesini kınadı ve Anastasiadis’in Guteres’e mektubunun basına verilmesini talep etti.
- Zinon otobüs şirketinin sürücüleri bugün iki bakanlığın önünde protesto gösterisi yapacak.
- İki yılda bir konut maliyeti araştırması yapılacak –garanti altındaki en düşük gelir alan hak sahiplerine yüzde yetmişe varan kira artışlarını da göz önünde bulundurarak kira desteği – Çalışma Bakanı garanti altındaki en düşük gelir için her gün yüzlerce kişinin başvurduğunu açıkladı. Şu anda 23.788 aile Bakanlıktan garanti altındaki en düşük gelir ödeneği alıyor. Bunlardan 19.567’si uzun vadeli.

Politis gazetesi bugünkü ana haberini “hız sınırını ihlal aymazlığı – Yollarda yapılan ölçümler yol trafiği kültürümüzün göstergesidir – Veriler Kıbrıs’ın trafik ölümlerinde birinci sırada yer almasının nedenlerini açıklıyor – Yetkililere yol kameralarının sonuçları ve yasaların çiğnenmesi hakkında bilgi verildi” başlıkları altında veriyor.
Habere göre sürücülerin büyük çoğunluğu hız sınırını ihlal ediyor. Kamu Çalışmaları dairesinin yol trafiği ölçümlerinin ortaya koyduğu bu sonuçlara göre trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin %13’ü aşırı hız nedenli. Ölümcül kazaların %70’i şehir içinde meydana geliyor. Ölümlerin yüzde 35’i ise yayalardan oluşuyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- İlk hedef başarıyla sonuçlandı – Üniversite ve yüksek okullara girmeyi başaran 2.802 öğrencinin yüzü gülüyor.
- Avrupa Komisyonunun ilk kadın Başkanı Almanya’nın Savunma Bakanı Ursula Fon Der Mayer.
- Kadın cinayetlerine sınır koyun – Kadınlara karşı şiddete gösterilen müsamaha değişmelidir – Kadına karşı şiddet protestosunda 37 çift boş ayakkabı 2000 yılından bu yana öldürülen her bir kadını sembolize etti.

Filelefteros gazetesi ana haberinde Stadlarda trajik otopsi – Polis Güvenlik Komitesi raporuna göre stadların hepsi standart dışı” başlığını kullanıyor.
Filelefteros gazetesi şöyle yazıyor:
Kırmızı dosyalar, hakemlik konusu ve futbolsever kartından sonra futbola bir darbe daha. Belki de en büyüğü. Birinci ligde oynayan tüm takımların sahaları İnşaat izni kurallarına uygun değil. Polis Güvenlik Komitesinin raporu statlardaki sorunların ürkütücü olduğunu ortaya koyuyor. Riskli tribünler, kapsama alanı yetersiz kameralar, yetersiz aydınlatma sorunlardan sadece birkaçı.
Filelefteros gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Mağusa’yı kendi kontrolleri altına alma planları yapıyorlar
İşgal rejiminin ana hedefi Mağusa’nın tamamını Kıbrıs Türk idaresi altına almak yoluyla kentin kontrolünü ele geçirmek. Bu dönemde işgal altındaki bölgede üzerinde çalışılmakta olan her şey kentin kapalı bölgesinin işgal makamlarının eline geçmesine yönelik.
- Füze hakkındaki pazılı tamamlamaya çalışıyorlar
Kıbrıs Hükümeti düşen füzenin neden olduğu sorulara cevap bulmak maksadıyla komşu ülke hükümetleriyle sürekli temas halinde.
- Kıbrıs Özel Hastaneler Birliği YESİ’ye dahil olmak için doktorlarına ek ücret verebilmek maksadıyla Sağlık Sigortası Kurumundan ek destek talep etti.
- Hükümet göçmenlere konut planını yeniledi. Yeni ekonomik kriterlere göre göçmenler devlet yardımını alabilmek için bankadan güvenilir olduklarına dair onay almak zorundalar.
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand