basın özetleri 29.07.19

Alitia gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorununa ayrılmış. Haberin başlığı şöyle:
Ortam hazırlıyorlar… Kıbrıs sorununda olası olumlu gelişmeleri engelleme çalışmaları başladı – Bilinen çevrelerin odağında Cumhurbaşkanı, DİSİ ve AKEL var – Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu: 9 Ağustos’ta yapılacak iki toplum liderinin görüşmesinden Eylül başlarındaki BM Kurulu toplantısına kadar önümüzdeki dönem belirleyicidir, dedi.
Kıbrıs sorunundaki durgunluk ile yeni bir hareketlilik arasında birincisini tercih eden bilinen çevreler harekete geçti. 9 Ağustos’ta iki liderin buluşması ve ardından da Eylül başlarında Antonio Guteres ile bir araya gelmeleri olasılığı karşısında, Annan Planı dönemiyle Kran Montana öncesindeki havayı yeniden canlandırmak maksadıyla çekmeceden eski reçetelerini yeniden piyasaya çıkardılar. Bu çerçevede son günlerde basının bir kısmında olumsuz haberler ve makaleler yayınlanıyor. Bilinen çamur atma yöntemleriyle halk korkutulmaya çalışılıyor, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuda insiyatif üstlenme çabaları baltalanmaya çalışılıyor. Bu arada Prodromos Prodromu dün dolaylı olarak Ceyn Hol Lut’un Eylül başlarında adaya geleceğini doğruladı. Ceyn Hol Lut iki toplum liderinin Eylül sonlarında BMGS Antonio Guteres’le bir araya gelmesi için uygun zemin hazırlanması amacıyla adaya gelecek.


Filelefteros gazetesinin ana haberi Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in bugünkü Kıbrıs ziyaretine ayrılmış.
Filelefteros haberini “Tepki çerçevesi hazırlanacak – Kiriakos Mitsotakis’in ilk Kıbrıs ziyareti tahriklerin gölgesi altında – Dendias Türklere cevap verilecektir” dedi başlığı altında. Haberde Kiriakos Mitsotrakis’in adayı ziyareti sırasında bugün Lefkoşa’da Türkiye’nin Kıbrıs ve Yunanistan’ı da etkileyen tahrikleri konusunda tepki çerçevesi belirlenecek. Anastasiadis – Mitsotakis görüşmesinde iki ülkeyi ilgilendiren bütün önemli meseleler masada olacak. Kıbrıs tarafı yeni Yunanistan Hükümetinin gerek Kıbrıs sorunu konusunda gerekse de üçlü işbirlikleri konusundaki görüşlerini dinlemeyi bekliyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Argaka’da köy muhtarı ve köylülerin kaplumbağa yuvalarına saldırıları denizden devam ediyor. DİSİ lideri Averos Neofitu dün konuya müdahale etti. Kaplumbağaları koruma planının gerçekleşmesine haktan yardımcı olunmasını istedi. Bölgeye giden Neofitu kaplumbağa yuvalarını koruma çalışmalarında da yer aldı.
- Piyasaya sürekli olarak yeni binalar satışa sürülüyor. Tüm zevklere hitap eden fiyatlar.
- Mecliste partiler bugün zorunlu emlak satışlarına ilişkin kartlarını açıyor. Kuliste yoğun işbirliği çalışmaları.
- Meteoroloji dairesinden bugünlerde hüküm sürecek aşırı sıcaklar konusunda halka uyarılar yapıldı.
- 18 Ağustos’ta başlayacak olan fassa, tavşan ve üveyik avıyla ilgili son hazırlıklar yapılıyor. Av 5 Pazar günü devam edecek.
- Kavo Greko’da yüzmekte olan bir kişinin yaralanması sonucunda olaya İtfaiye Müdahale etti. İtfaiye ekibinin çalışmaları sonucundas yaralı kurtarıldı.

Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Belediyelerin olduğu gibi kalması ve birleştirilmemesi için Cumhurbaşkanı Anastasiadis devreye kondu. Küçük Belediyeler Cumhurbaşkanın tarafından birleştirilmeyeceklerine ilişkin söz almayı başardıklarını açıkladı. Belediyeler Birliği yetkilileri böylesi bir olayın başka gelişmelere de yol açacağı konusunda uyarıda bulundu” şeklinde yeni Belediye planı konusunda ortaya konan tepkiler ve gelişmeler.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs sorunu müzakerelerinin başlamasına yönelik net bir takvim olmamakla birlikte Unficyp’in görev süresinin uzatılmasına ilişkin GK kararı ve Kıbrıs’la AB’ndeki gelişmelerin ortaya koyduğu doğal takvim Kasım ayını gösteriyor.
- Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis bugün Lefkoşa’ya ilk ziyaretini gerçekleştiriyor.
Atina ile Lefkoşa Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik görüşmeler ve istişareler öncesinde bundan sonraki adımları ortak bir biçimde belirleyecekler. Bu arada Türkiye’nin göçmenler konusuna ilişkin tehditlerinden sonra AB’nde yeni bir sahne oluşuyor.
- “İnsan ticareti koleji” başlığı altındaki bir başka haberde Asya ülkelerinde kolej adıyla açılan ofislerle Kıbrıslı şahısların işbirliği çerçevesinde Kıbrıs’a çalışanlar getiriliyor. Kıbrıs’ta berber olarak çalışmak gelmek için 8 bin avro ödeyen genç bir Pakistanlı çobanlık ve patates toplama işine yerleştirildi. Ardından bir Romanyalıyla evlendirilmesi vaadiyle kendisinden 5 bin avro daha istendi.
- Elektrik Dairesi yeni fotovoltaik parklarının kurulması için öncelikler listesini hazırladı. Katalog Enerji Bakanlığına gönderilecek. Sınır 150 megabat olduğu halde yapılan başvurular 410 megabata kadar çıkıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi zorunlu satışlarla ilgili gelişmelere ayrılmış.
Haberin başlıkları şöyle: Binlerce aile evinden atılacak – Dar ve orta gelirli aileler korumasız – Kitlesel zorunlu emlak satışları dalgasına ilişkin korkular ifade ediliyor”
Haberde kısaca bu sabah saat 10.30’da binlerce mağdur insanın Meclisin önünde protesto gösterisi yapacağı belirtiliyor. Göstericiler Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in zorunlu satışlarla ilgili yasa tasarılarını Meclise iade etmesi ve ardından gelişen olayları protesto edecek. Zorunlu Satışlar Hareketinin değerlendirmesine göre bu yasa değişiklikleriyle ceremeyi ödeyecek olan binlerce ilk konut sahibi ve küçük-orta işletme olacak.
Haravginin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yaptığı bir açıklama ile ya iki toplumlu iki bölgeli federasyon ya taksim uyarısında bulundu.
- Daha sık ve daha yüksek aşırı sıcak dalgası fenomeni…
Uzmanlar Almanya, Fransa ve Hollanda’da da hava sıcaklığının 40’ın üzerine çıkmasından sonra oluşan durumun tehlike çanları çaldığını açıkladı. Kıbrıs Meteoroloji Dairesi bugün saat 11’den akşamüzeri 5’e kadar sarı alarm çaldı. Sıcak dalgasından etkilenen İskandinav ülkeleri de alarmda.
- Yangın alarmı devam ediyor. Kıbrıs İtfaiye ekipleri dün çok sayıda yangın yeriyle boğuştu.
- Tecavüze uğradığı konusunda şikayette bulunan 19 yaşındaki bir Britanyalı kadın tutuklandı. Olayın araştırmanın sonuçları her şeyi altüst etti. Şikayet üzerine tutuklanan İsrailliler serbest bırakıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand