Prodromou: Önümüzdeki dönem Kıbrıs sorunu için kritik

Hükümet, 9 Ağustos’da gerçekleştirilecek Anastasiadis – Akıncı görüşmesi öncesi ve, sonrasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesindeki dönemin, kritik önem taşıdığını düşünüyor.
Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıslı Türk liderin tutumunun ve somut müzakerelere ulaşılıp ulaşılamayacağını belirleneceğini söyledi ve aynı zamanda Türkiye'nin tutumunu gözlemleme olasılığının da olacağını ifade etti.
EOKA kahramanı Stavros Stilyanidis’in anma töreninde konuşan hükümet sözcüsü, hükümetin amacının, tüm diplomatik araçları kullanarak, Türkiye’yi, keyfi bir şekilde yaratmaya çalıştığı şeylerin uygun olmadığı konusunda ikna etmek olduğunu dile getirdi.
Yunanistan Başbakanı’nın yarın Lefkoşa’ya gerçekleştireceği ziyaretin çok önemli olduğunu belirtten Prodromou, toplantının, Türkiye'nin hem Kıbrıs'a hem de Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerde bulunduğu kritik bir dönemde yapılacağına dikkat çekti.
Prodromou, toplantının liderler düzeyinde, Türk provokasyonu ile nasıl başa çıkılacağı ve Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için nasıl müzakere edileceği konusunda istişare yapılması için bir fırsat olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iki yıldır sürecin tekrar başlamasını istediğini, ancak Türk tarafının karşılık vermediğini belirtti.
Zaman cizelgesinin belirlenip belirlenmediği sorusuna ise Prodromou, meselenin zaman değil, siyasi irade olduğunu ifade etti.
Prodromou ayrıca, Jane Holl Lute’un önümüzdeki dönemlerde tekrardan Kıbrıs’a gelme olasılığını dışlamadı.
Çözüm modeli konusunda ise hükümet sözcüsü, Cumhurbaşkanı’nın tutumunun gayet açık olduğunu, ve Birleşmiş Milletler kararlarına dayandığını söyledi.
Prodromou, Cumhurbaşkanı’nın yazılı bir şekilde Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine tutumunu belirtmiş olmasına rağmen, bazı kesimler tarafından gelen eleştirilerin merak konusu olduğunu dle getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:38

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand