UNFICYP'nin görev süresi uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu UNFICYP’in görev süresinin oybirliğiyle 6 ay daha uzatılmasına karar verdi.

Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Andreas Mavroyannis, UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kararlılıkla Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için mücadele edeceğini söyledi. Mavroyannis ayrıca, tüm taraflara Kıbrıs’ı bu sorundan kurmarmak için çalışmaya devam etme çağrısı yaptı. 1964'ten beri Kıbrıs’ta bulunan UNFICYP'nin görev süresi her 6 ayda bir uzatılıyor.

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu UNFICYP’in görev süresinin oybirliğiyle yenilenmesine ilişkin kararın ardından, ABD ve Rusya daimi temsilcileri açıklamalarda bulundu.

ABD daimi temsilcisi Rodney Hunter, Güvenlik Konseyi’nin kararının, ilgili taraflara ve toplum liderlerine, kapsamlı bir müzakere başlatmak için aciliyet duygusuyla çalışmak zorunda oldukları konusunda önemli bir mesaj gönderdiğini söyledi. Müzakerelerle, ilgili Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenen, siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon olarak Kıbrıs'ı yeniden birleştirilmesi için çaba sarfedilmesi gerektiğini ifade eden ABD temsilcisi, barışı koruma çabalarının siyasi bir çözümle desteklemesi gerektiğini beliterek ve hiçbir gücün aktif siyasi sürecin yerini alamayacağını açıkladı. Hunter, ABD’nin iki yıldan beridir Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan ilerlemenin yetersizliği konusundaki hayal kırıklığını yaşadığını da dile getirerek, Güvenlik Konseyi kararının, liderlere gerekli siyasi riski alma konusundaki desteğin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Öte yandan, Rusya Daimi Temsilci Yardımcısı Dimitri Polianski, ülkesinin Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP’in görev süresinin yenileme kararına verdiği desteği ifade ederek, Kıbrıs’taki mevcut garantiler sisteminin çağdışı kaldığını belirtti. Birleşik Kıbrıs'ın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sağlamanın en etkili yolunun Güvenlik Konseyi’nin alacağı önlemler olacağını söyleyen Polianski, Konseyin taraflarca yapılacak nihai anlaşmaları onaylaması gerektiğini ifade etti. Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylara da değinen Rus delege, Kıbrıs'ı jeopolitik oyunlara sürüklemeye çalışanların Doğu Akdeniz'deki geleneksel oyuncuların, bunu yapmaktan vazgeçmelerini istedi. Polianski, bu taktiğin, son derece hassas olan bir alanda tehlikeli bir gerilim artışına neden olduğunu, bunun Kıbrıs sorununun çözümüne de hiçbir şekilde yardımcı olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:38

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand