basın özetleri 24.07.19

Filelefteros gazetesi haberini “Cumhurbaşkanlığı şah mat çekti - Anayasaya aykırılık konusu ortaya koyup zorunlu satışlar konusunda partilere baskı” başlığı altında zorunlu emlak satışlarıyla ilgili gelişmeler.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Hükümet zorunlu emlak satışlarıyla ilgili ortamı değiştirme girişiminde, partilere baskılarını yükseltti. Cumhurbaşkanı Meclise gönderdiği iki mektupta anayasaya aykırılık konusunun gündeme getirdi ve bununla partileri çıkmazla karşı karşıya getirdi. Eğer Meclis gelecek Pazartesiye kadar yasa önerileri konunda altın orta bulunamadığı takdirde Cumhurbaşkanı konuyu Yüksek Mahkemeye götürecek. Bu gelişmeyle iki öneri uzun bir süre boyunca rafa konacak ve ilişkin karar Yüksek Mahkeme tarafından alınacak. Özünde muhalefet partilerinin değiştirmeye çalıştığı mevcut yasa yürürlükte olmaya devam edecek.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Enerji konuları da masaya konuyor - Cumhurbaşkanı garanti konusunda yükümlülük üstlendi
Enerji konusu masaya konma doğrultusunda. Mustafa Akıncı konuyu Nikos Anastasiadis’le yapacağı görüşmede ortaya koymakta kararlı.
- Tseri’de bir inşaat şirketi on yıldır sürekli Adalete başvurarak, etkilenen mal varlığıyla ilgili noktalara ilişkin Belediye kent planlamasının kararlarını bozuyor. Mahkeme bir kez daha Devletin yasal önlemlere başvurmayı başaramadığı tespiti yaptı.
- Kamu memurlarına yapılan kesintiler konusuna ilişkin olarak Mahkeme 30 Eylül’de karar alacak.
- Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına yönelik olarak Trup sıkıştırılıyor
Analizciler ABD ile Türkiye ilişkilerinin derin bir çıkmaza girdiği değerlendirmesi yaptı. Türkiye’nin cezalandırılması gerektiğine inanan Amerikalı yasa koyucuları Trump’a bu yönde baskı yapıyor.
- Tatar Ankara’nın geri adım atmayacağını söyledi. İşgal rejiminin yetkilisi Ersin Tatar yakınlaşmaya varılacağına dair beklentileri havaya uçurdu.

Haravgi gazetesi: “Tırnak içinde “Kutsal” traktörler eski uygarlık kalıntılarını yerle bir etti – Söz konusu olan Helenistik Döneme ait bir kutsal mabet kompleksi – Arkeolojik kalıntıların niteliğinin yeniden değerlendirilmesi talepler – AKEL: Kültürel miras halka aittir” başlıkları altında veriyor ana haberini. Başpiskopos ile Arkeoloji Dairesi gökdelen ve otellerin inşaatının başlaması için buldozerlerin işe devam etmesi konusunda anlaştı. Helenistik döneme ait tapınak, koru, su kemerleri ve bahçeler gibi önemli buluntuların önemi ikinci plana atıldı. Baf’ta AKEL ve örgütlü gruplar büyük tepki gösterdi” diye yazıyor gazete ana haberinde.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı ne istediğini açıkça ortaya koymak zorunda
Bir araya gelen göstergeler Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yabancı yetkilileri ve diplomatları iki devlet konusunda ne düşündükleri konusunda defalarca yoklamış olduğunu ortaya koyuyor.
AKEL Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu’nun AKEL’i Türk retoriğini benimsemekle suçlaması nedeniyle Cumhurbaşkanını değerlendirmek ve eleştirmek için Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun açıklamalarını kriter olarak almadığını söylemek zorunda kaldı. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Kıbrıs halkına açıklama yapmaktan aciz oldukları için olayları kasten çarpıtıyorlar” dedi. Stefanu Cumhurbaşkanlığı ve Disi’nin gelgitlerinin sonucu olarak oluşan çıkmazlar karşısında şimdi iki toplumlu iki bölgeli federasyon zeminine ve Guteres Çerçevesine bağlılıklarını ilan ettiklerini söyledi.
AKEL bir kez daha, Cumhurbaşkanını Kıbrıs sorununun müzakerelerine hazır olduğunu ve istediğini pratikte kanıtlamaya çağırdı.
- 9 Ağustos görüşmesinde doğal gaz konusu da ele alınacak – Türk tarafı çözümden bağımsız doğal gaz konusunda hak talep ediyor
Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs sorununda bütünsel bir çözüm sağlanıncaya dek “Kıbrıs Rum yönetiminin, bizim de hak sahibi olduğumuz doğal konusunda tek taraflı kararlar verme hakkını elinde bulundurması söz konusu değildir” dedi. Kıbrıs Türk liderinin sözcüsü Anastasiadis’in Akıncı önerisine cevabının öneriyle uyumlu olmadığını açıkladı. Barış Burcu’ya göre henüz ne çözüm ne de federal ortak idare olmadığı için doğal zenginliklerin ortak idaresi de yoktur, dedi. Barış Burcu “Doğal gazla ilgili tüm aşamalarda Kıbrıslı Türklerin de yer alması gerektiğini anlamak zorundadırlar. Eğer bir fon oluşturulacaksa buna da ortak bir biçimde karar verilmelidir” dedi.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü “Yunanistan Başbakanının Kıbrıs ziyaretinin, büyük tahriklerin söz konusu olduğu kritik bir döneme rast geldiği için büyük öneme sahip olduğunu açıkladı.

Politis gazetesinin ana haberi “Devlete ait taşınmaz mal değerlerinde düşüş – Muhtemelen bu yük de yurttaşların sırtına binecek – Lefkoşa’da devlet taşınmaz mallarının değeri yüzde 60 ile 70 oranında, özel taşınmaz mallar ise düştü yüzde 15 oranında düştü – Devletin düşen vergi gelirinin kime yükleneceği sorusu düşüncelere yol açıyor” başlıkları altında.
Politis’in diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- İki devlet ya da konfederasyon tartışmalarına rağmen BM iki bölgeli iki toplumlu federal zemine bağlı kalmaya devam ediyor. Temmuz ayı sonunda UNFİCYP’in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili alınacak kararda bu konu açıkça yer alacak. Kıbrıs Rum tarafı Güvenlik Konseyinin Eylül toplantısından sonra resmi olmayan beşli konferans fikrini uygun görüyor. 9 Ağustos’ta gerçekleşecek olan iki liderin görüşmesi bundan sonraki adımların belirlenmesi konusunda Ceyn Hol Lut dün Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde Anastasiadis’e çabuk iyileşmesi dileğinde bulundu ve görüşmenin başarılı geçesini diledi. BMGS’nin yardımcısı Jan Pier Lakrua da Kıbrıs’ta.
- Kaplumbağa yavrularının korunmasına yönelik pratik uygulamalar. Argaka Muhtarının sahildeki kaplumbağa yuvalarının korunmasına yönelik yapılan çalışmadan sonra yayınladığı mektuba, Deniz Araştırmaları Bölümü kelimesi kelimesine cevap verdi. Cevapta gerçekle alakası olmayan iddialardan söz ediliyor, olayların üzüntü verici olduğu söyleniyor ve yöre halkı işbirliğine çağrılıyor.

Alitiha gazetesinin ana haber başlığı şöyle: İki liderin görüşmesinde Doğal gaz konusu da ele alınacak – Kıbrıs Türk tarafı doğal gaz konusunda ısrar ederek çözümden önce söz hakkı talep ediyor-
Alitia’nın diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Mağusa Belediye Başkanlığına genel kabul görecek bir isim aranıyor – Mağusa Belediye Başkanlığı için DİSİ’den insiyatif, AKEL de olumlu bakıyor
- İki liderin görüşmesinde Ceyn Hol Lut olmayacak
- Özel doktorlardan eski taleplerine dönüşle YESİ’ye kayıt olma talebi yeniden canlandı
- Zorunlu emlak satışlarıyla ilgili yeni yasa tasarısı Anayasaya aykırı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
Tüm haberler

Video on Demand