basın özetleri 23.07.19

Alithia gazetesi “Çavuşoğlu, resmi olarak da açıklanan iki liderin 9 Ağustos’taki görüşmesinin öncesinde ortalığı ateşe verdi” başlığı altındaki ana haberinde Alithia şöyle yazıyor:
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu resmi olmayan beşli konferans toplantısına evet dedi ama konferansa federal çözümü tartışmak için değil tarafların görüşlerinin ortaya konması için gidecekleri izlenimini yarattı. Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kran Montana’da kendisine en iyi çözümün iki devlet çözümü olduğunu söylediği şeklindeki iddialarını tekrarladı. Türk Dışişleri Bakanının iddialarına göre Anastasiadis Kran Montana’da ona Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle erki ve yetkileri hatta hastaneleri bile paylaşmak istemediklerini söyledi, ardından ise New York’ta konfederasyondan söz etti.
Kıbrıs Cumhuriyeti Basın Sözcüsü ise Cumhurbaşkanı’nın söyledikleriyle ilgili iddiaların yalan olduğunu belirtti. Prodromos Prodromu bu tür şeylerin asla söylenmediğini ve Çavuşoğlu’nun verdiği tarihlerin kendisini düşündürdüğünü söyledi.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları ise şöyle:
- Kıbrıs Cumhuriyeti yüksekokullarında okuyan öğrenciler işgal altındaki bölgede ev kiralıyor
Öğrencilere kiraya verilen dairelerin yüksek kiraların büyük boyutlara ulaştığı açıklandı. Akıl dışı fiyatlar öğrencilerin kuzeyde ev kiralamalarına neden oldu. Üniversite öğrencileri federasyonu POFEN’İN başkanı Andonia Frangu öğrencilerin çözümü işgal altındaki bölgede aradığını açıkladı.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Türk liderinin önerisini reddeden cevabında Kıbrıslı Türklerin doğal gaz gelirindeki paylarının garanti altında olduğuna dair güvenceler verdi. Cumhurbaşkanı BM vasıtasıyla Mustafa Akıncı’ya gönderdiği doğal gaz konusunda ortak komisyon kurulması önerisine hayır diyen cevabında, doğal gaz konusunun Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yardımcı olması gerektiğini de ifade etti.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Bankalara kolaylıklar sağlamayı hedefleyen kulis – İlk konut korumasız kalıyor - ” başlığı altında zorunlu emlak satışlarına ilişkin gelişmeler. Gazetenin haberine göre, Hükümet ile DİSİ ve DİKO arasında, Meclis’ten geçen zorunlu emlak satışlarına dair yasanın Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilmesini destekleyici kulis oluşturuldu. Hedef Mecliste oylanan yasanın iptal edilmesi. Cumhurbaşkanının iade ettiği yasanın yeni hali önümüzdeki Pazartesi günü Meclis’te tartışılacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Çavuşoğlu: Anastasiadis iki devlet önerisi yaptı
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yeni fikirlerinden ve gelgitlerinden kaynaklanan olumsuz ortamı uluslararası alanda kullanmaya çalışıyor. Çavuşoğlu Cumhurbaşkanını iki dillilikle ve önce iki devletten ardından da konfederasyondan söz etmekle suçladı. Çavuşoğlu’na göre Anastasiadis Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle erki paylaşmak istemedikleri için federal bir çözümün işlemeyeceğini söyledi. Çavuşoğlu açıklamasında AB Türkiye’ye karşı aldığı önlem kararlarına da değindi ve kararların sadece Kıbrıs Rum tarafını memnun etmek için alındığını söyledi.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Çavuşoğlu’nun açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını söyledi. Prodromu Çavuşoğlu’nun söylediklerinin doğru olmadığını anlatmak çabasıyla Türk Dışişleri Bakanının Politis gazetesine verdiği demecindeki çelişkili ifadelerine gönderme yaptı. Basın Sözcüsüne göre Çavuşoğlu demecinde “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fikirlerini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etmiş ve onunla paylaştığı daha gevşek bir federasyona ilişkin görüşlerini dile getirmişti. Basın sözcüsünün iddiasına göre Çavuşoğlu Anastasiadis’in merkezi yetkilerin azaltılmasını öneren iki toplumlu iki bölgeli federasyon önerisinden söz ediyor. Gazete Çavuşoğlu’nun bunları “Kıbrıs Rum tarafından iki toplumlu iki bölgeli federasyon çerçevesi dışındaki çözümlere olumsuz bakmadığına ilişkin mesajlar alıp almadığı konusunda bir soruya cevap verirken söylediğini hatırlatıyor.
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı basın açıklamasında “tehlikelerin püskürtülmesinin tek yolu BMGS’nin talep ettikleri doğrultusunda Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasıdır” dedi. Stefanu Kıbrıs sorununda uzun süredir devam eden çıkmaz Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki saldırgan faaliyetlerinin neden olduğu oldubittilerle birlikte istenmeyen gelişmelere yol açabilecek tehlikeli bir ortam yaratıyor” dedi.
- AKEL Basın Sözcüsü Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmenin hedefinin, iki toplumlu iki bölgeli, tek egemenliği tek yurttaşlığı olan uluslararası kimliğe sahip, siyasi eşitliği öngören federal çözüme net ve geri dönüşü olmayan bir şekilde bağlı kalındığının teyit edilmesi olduğunu vurguladı.

Politis gazetesi: “Birisi 2 devlet konusunda doğruyu söylemiyor – Çavuşoğlu Cumhurbaşkanını gizli görüşmelerine dair şüphe altında bıraktı – Cumhurbaşkanlığı Çavuşoğlu’nun söyledikleri yalanlarken Politis’in röportajını kullandı – Çavuşoğlu “federasyon çözümünü tartışmayız” mesajını gönderdi başlıklar altında Politis gazetesi de ana haberinde aynı konuya yer veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Zorunlu emlak satışlarında kulis yoğunlaşıyor – Yüksek Mahkemeye havale de gündemde – Cumhurbaşkanının mektubu bugün Mecliste
- YESİ doktorlarının sayısı artıyor - Uzman doktor ve Çocuk doktorlarında artış oldu - 1.200 doktora ulaşıldı
- Aleksis Galanos toprağa verildi – Yiannis Kasulidis cenaze konuşmasında, Kudret Özersay’ın 2014’te Mağusa limanına ilişkin çalışma önerisinin Rum tarafı tarafından reddedildiğine dair iddiaları yalanladı
- Limasol’daki Aura Gökdeleninin inşaat izni verilmesi konusu Belediye Meclisini ikiye böldü

Filelefteros Gazetesinin ana haber başlıkları “Açık randevu – 9 Ağustos’ta yapılacak Anastasiadis – Akıncı görüşmesi beşli konferansın ilk adımı olacak – Cumhurbaşkanından enerji konularında açılım jestlerine dair pencere” şeklinde.
Diğer haberlerden bazı başlıklarsa şöyle:
- Güvenlik Konseyinde UNFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılması raporu ele alınıyor
- Eğlence Belediyesi sadece fanilere ceza kesiyor – Araba kiralama Şirketleri, Polis, Büyükelçilikler tüm belediyelerde ceza dışı
- Avrupa’ya yeni bir yüksek sıcak dalgası geliyor
- Ercan’a giden Türk uçağında gerilim yaşandı
- Bütün yabancılar Fatih gemisini terk etti
- Türk malları hakkında tek karar veren kişi Türk Malları vasisidir – Vasi anlaşma temelinde yapılan mülk devrini bloke etti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

19 Haziran
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Tüm haberler

Video on Demand