basın özetleri 22.07.19

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin tamamı ana haberini Ağustos’un başında gerçekleşmesi beklenen Anastasiadis – Akıncı görüşmesi. İlk gazetemiz Alithia.
Alithia ana haberini “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iki liderin beklenen görüşmesine ilişkin önerisi: Gel, ikimiz rahat rahat konuşalım- Anastasiadis Kıbrıs sorununun tüm konularının ele alınmasını ve üzerinde takılıp kalınmış olan noktalarla oyalamaları uzak tutmayı hedefliyor” başlıkları altında veriyor.
Gazeteye göre Hükümet yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Anastasiadis en kısa sürede müzakerelere oturmak ve hedefiyle, Kıbrıs Türk lideriyle Ağustos ayının ortalarından önce yapılması beklenen görüşmede, Kıbrıs sorununun hakiki meselelerini ele almayı ve ilerlemeye engel olan noktalardan uzak durmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis iki taraf arasında başlayacak müzakerelerde Türkiye’nin tahrikkar faaliyetlerine son vermesini de, bir ön şart olarak değil uluslararası bir koşul ve pratik olarak isteyecek.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Total – ENI ve Afrodit lisansları geliyor – Yasal hazırlıklar tamamlandı, konu onaylanmak üzere Bakanlar Kuruluna gidecek.
- Bazı ev sahipleri öğrenci kiralarını uçurdu.
- UNFICYP raporundan olumsuz atıflar çıkarılmaya çalışılıyor
Güvenlik Konseyinin önünde bulunan Kıbrıs’ta UNFICYP’in adadaki görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporla ilgili, daha sistematik bilgi alışverişi ve sorunların çözümü için hedeflenen mekanizmaların yaratılması meselesi dikene dönüştü.
- Son üç yıl içinde 650 çift nikâh kıyma yerine remi birlikte yaşama sözleşmesi imzaladı.

Politis gazetesinin ana haberi de Ağustos’ta yapılması beklenen Anastasiadis – Akıncı görüşmesi ve Kıbrıs sorunu.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Güvenlik Konseyiyle işgal altındaki bölgeden takvim çabaları – ABD Güvenlik Konseyine yeni bir çözüm girişimi çabasında süreyi belirmeme konusunu gündeme getirdi – Hristodulidis ile Prodromu iki toplum liderinin Ağustos ayı başlarında görüşeceğini açıkladı – Özersay ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı yeni bir çaba durumunda takvim konmasını talep etti.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs sorununun müzakerelerine geri dönülmesi vasıtasıyla Akdeniz’deki gerginliğin aşılmasının hedeflendiği Kıbrıs’ın iki toplum liderinin görüşmesi öncesinde, Güvenlik Konseyinde BMGS’nin raporuna ilişkin tartışmalar Kıbrıs Rum tarafı için gergin bir ip üzerinde seyrediyor. Kıbrıs Rum tarafı yasaların uygulanması ve göçmenler konularında yeni işbirliği mekanizmalarının oluşturulması ve yönündeki atıfla hafifletmeye çalışıyor. ABD bundan önceki seferlere kıyasla bu kez müzakere çabalarının bir an önce başlatılması ve takvim konması konularını daha sert bir şekilde gündeme getirdi. Aynı talep kuzeyi ziyaret etmekte olan Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Özersay tarafından da dile getirildi. Özersay bu arada beşli konferans konusuna karşı olduğunu da ifade etti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- AKEL, ülkenin dış politikasını başarısızlığa götüren Cumhurbaşkanının yanılsamalar yaratan yanıltıcı politikalarını sert bir dille kınadı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e bir an ön Mustafa Akıncı’yla görüşerek iki liderin BM’ye ortak bir öneriyle BM çerçevesi dışındaki her türlü tartışmayı reddeden teklif götürme bir çağrısı yaptı.
- Yunanistan Meclisinde yapılan Başbakanın ve parti liderlerinin program konuşmalarında dış politika konuları ile Kıbrıs konusu dışarıda bırakıldı. Yunanistan Meclisinin Mitsotakis Hükümetine güvenoyu verme çalışmaları bugün tamamlanacak.

Haravgi gazetesinin de ana haberi iki Kıbrıs toplum liderinin Ağustos başlarında yapacakları görüşme:
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
İki liderinin yüzyüze görüşmesinde bütün konular açık – AKEL: Hedefin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğu netleşmeli – Cumhurbaşkanı Anastasiadis serbest tartışma istiyor – Fuat Oktay: Beşli konferans ciddi bir fırsat ama…
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
İki liderin görüşmesi Ağustos başlarında olacak. Ceyn Hol Lut’un görüşmede yer alıp almayacağından bağımsız gündem konuları açık olacak. Anasrasiadis müzakerelerin yeniden başlaması hedefiyle serbest bir tartışma istiyor. Mustafa Akıncı ise Anastasiadis’in siyasi eşitlik konusundaki niyetlerinin netleşmesini talep ediyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Öngörülü davranmak yerine yanılsamalar yarattılar –Hristos Hristofidis’ten Hükümet Basın Sözcüsüne cevap.
- AKEL Merkez Komitesi üyesi Hristos Hristofidis Prodromos Prodromu’ya cevap verdiği açıklamasında “Dış politikamızın başarısını ortaya koyan şey izlenim yaratma amaçlı hareketler değil sonuçtur” dedi. Hristofidis Hükümetin pek çok konuda çok şey söyleyerek yanılsamalar yarattığını ve öngörülü hareket etmediğini söyledi. Hristos Hristofidis “bize Münhasır Ekonomik Bölgesinin garanti altında olduğunu söylüyorlardı. Türkiye ise bugün Münhasır Ekonomik Bölgemizde cirit atıyor. Bize Türkiye’nin siyasi ve teknik nedenlerden dolayı sondaj yapamayacağını söylüyorlardı. İki noktada sondaj yapılıyor. Çıkarlarımızı garanti altına alan üçlü anlaşmalar kurduk diyorlardı. Bugün Türkiye tahrikkârlığını tırmandırıyor, karşılığında ise özlü bir uluslararası tepki yok. Hala AB’nden Türkiye’ye karşı hedefli önlemler alınmasını bekliyoruz” dedi.
Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu ise Hristofidis’e cevap vermekten kaçındı.

Filelefteros’un ana haberi “Yüzyüze görüşmede her şeyi konuşacaklar – İki liderin Ağustos başlarındaki görüşmesi bundan sonraki gelişmeler için belirleyici olacak” başlığı altında.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Aleksis Galanos’a son veda bugün. Galanos’un cenazesi bugün saat beşte.
- Limasol ve Larnaka’da yasadışı kullanılan Kıbrıs Türk mallarının geri alınması için Kıbrıs Türk Malları Vasiliği baskınlar düzenleyecek.
- Yangın kokteyliyle son zamanlarda ülkenin pek çok yerinde büyük yangınlar çıkarıldı. Şiddetli rüzgârlar, yüksek sıcaklar ciddi tehlike oluşturuyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand