basın özetleri 02.07.19

Haravgi gazetesi ana haberini Beşparmaklara düşen S-200 füzesi olayına ayırmış. Gazete haberini “Avlumuza S-200 füzesi düştü – Parçaları Girne ve Mağusa’daki üç köye yayıldı –Türk uzman kişilerden kimyasal ölçümler yapılıyor – İsrail’in karşı önlem olasılığı araştırılıyor – Şans eseri kurban vermedik” başlıkları altında veriyor. İlgili haberde “Çeşitli çıkarların Doğu Akdeniz’de yarattığı stabil olmayan durumun tehlikeleri bu olayla Kıbrıs’ta da hissedilir oldu. Şu ana kadar Kıbrıs iki cepheden birine dahil olmamışsa da megalo idea düşleri nedeniyle bu fikirle flört edenler durumun yarattığı sorulara cevap vermek durumundalar. Kıbrıs Cumhuriyeti makamları füzeyi radarlarında fark etmemişti. Hükümet çevreleri bu durumu mevcut sistemlerin böylesi bir olaya karşı hazırlıklı olmamasına bağlıyor. Zira Tor-1 ve Buk M1-2 sistemleri füzeyi tespit edebilecek ve düşürebilecek olanaklara sahip” diye yazıyor.
Haberde Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’ın olayla ilgili açıklamasına da yer veriyor ve Mustafa Akıncı’nın “biz gerek adamızda gerekse bölgemizde, barış, huzur ve istikrar istiyoruz. Bölgedeki çatışmaların doğrudan tarafı olmadığımız durumlarda bile coğrafi konumumuz nedeniyle böylesi bir olayla yüz yüze geldik. Yaşanan olay, bölgedeki çatışmaların bir an önce sona ererek barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi için adımlar atılmasının ivediliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Gerek adamızda gerekse bölgemizde kalıcı barış için uğraş vermenin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından anlaşılmalıdır” dediğini yazıyor. Mustafa Akıncı aynı zamanda gerek Elizabet Spehar’a gerekse de Kıbrıs Rum tarafına gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti ve yetkili askeri ve siyasi kurumların gerekli araştırmalara devam ettiğini ekledi.
- Haravgi gazetesi “Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS’ni ikna edemiyor mu? – Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde şu ana kadar üzerinde anlaşmaya varılan noktaları reddediyor” başlığı altında verdiği haberindeyse şöyle yazıyor: AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı bir açıklamada “günlerdir Hükümetten resmi bilgilendirme istediğimiz halde Hükümet bu konuda hiçbir tepki vermedi” dedi. Stefanos Stefanu’ya göre Hükümet kasten partileri BMGS’ne gönderdiği mektuplar hakkında bilgilendirmekten kaçınıyor zira bazı bilgileri basına sızdırma yoluyla hareketlerini istediği gibi yürütmesi amacıyla kendine uygun ortamı yaratmaya çalışıyor. Stefanu “BMGS Cumhurbaşkanı tarafından ikna edilememiş midir” sorusunu gündeme getirdi ve kendisi şu cevabı verdi: Nasıl ikna olsun ki? Cumhurbaşkanı desantralize federasyon, Meclis sistemi ve ilgili yakınlaşmaları ortadan kaldıran başka fikrilerde ısrar ettikçe (Filelefteros gazetesine verdiği röportajda yaptığı gibi) öte yandan da kalındığı noktadan müzakerelere devam edilmesini istedikçe BMGS’ni ikna etmesi mümkün müdür” dedi.

Politis gazetesinin de ana haberi Beşparmaklara düşen S-200 füzesi olayına ilişkin. Gazetenin başlıkları şöyle: Rusya’dan yönünü şaşırmış füze hakkında cevaplar – Suriye’nin eskimiş S-200 füzeleri nasıl Beşparmaklara isabet etti – İsrail, Britanya ve ABD’den veri elde edilmeye çalışılıyor – İşgal altındaki bölgede füzenin enkazlarını araştırmak üzere Türk uzmanlar geliyor – Turizm için kaygılar var”… Gazete haberinde Kıbrıs Hükümeti’nin füze düşer düşmez Rusya, Britanya, ABD ve İsrail ile temasa geçerek S-200 füzesinin neden Beşparmaklara düştüğü sorusunun cevabını bulmaya çalıştığını yazıyor. Haberde ayrıca, şans eseri kurban vermedik, bu olay Kıbrıs’a Suriye savaş bölgesine ne kadar yakın olduğunu en açık biçimiyle gösterdi. Rus uzmanlar olay yerinde araştırma yaparken Kıbrıs Türk liderliği de araştırma hakkında Türkiye ile koordinasyon içinde hareket ediyor. S-200 füzeleri eski Sovyet teknolojisi ürünü olup Suriye hava savunması tarafından kullanılıyor. Söz konusu füzenin arızalı olması ya da elektronik karşı önlemlerle yönünün değiştirilmiş olması ihtimalleri mevcut, diye de yazıyor.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- İşsiz kişileri, yurt dışında iş vaatlerinde bulunarak dolandıran Yeoryios Krasopulos takma adıyla kendini tanıtan Tunuslu Cemal Bin Hasan hakkında dün Larnaka ceza Mahkemesinde 7 yıl hapis cezası kararı verildi.
- Devlet Hastanelerinin Acil Servisleri hakkında diyalog devam ediyor – Grev kararının ertelenmesi tartışılıyor

Alitia gazetesinin ana haberi de füze olayı. Gazetenin başlıkları şöyle:
Şans eseri büyük bir trajediden sıyırdık
Beşparmaklara Rus füzesi düştü
Füzesavar sistemlerimiz barış döneminde aktif halde olmadığından füzeyi fark edip düşüremedi
Kimyasal ölçümler için Türkiyeli uzmanlar adaya geldi
Hava trafiğimizin yoğun olduğu saatlere denk gelmiş olsaydı hava trajedisi yaşanacaktı
Olayın turizmimize etkilerinden korkuluyor- Yurt dışında korkuları yatıştırma girişimleri başladı
Gazetenin diğer haber aşlıklarından bazılatrı:
- YESİ bir ayını doldurdu. Sonuç olumlu – Perde arkasında, sisteme daha fazla özel hastanenin, doktor ve eczacının katılımı amaçlı çabalar devam ediyor.
- Rus girişimcilerinin FBME için verdikleri paralar ne oldu?
Rus Dışişleri Bakanı Sergey lavrof Limasol’da bir kilisenin inşa edilmesi için Rus girişimcilerinin FBME’ye yatırdıkları ve ortadan yok olan paraya ne olduğu sorusunu gündeme getirdi.
- Recep Tayyip Edoğan 7 ile 10 gün içerisinde ilk S-400 füzelerinin Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanı “ABD ile herhangi bir sorun yok” dedi.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi düşen füze olayı.
Gazetenin başlığı şöyle:
Kıbrıs yan kurban oldu – Başıbozuk S-200 yoğun hava trafiği sezonunda Lefkoşa fır hattında uçuyordu – Şans eseri bir trajediden döndük
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Trafik polisinin saklambaç oyunu bitti – Yeni Polis Komutanlığı, polisin sürücüleri kapana kıstırmasına yönelik hareketlerde bulunmamasını istedi – Ne hız sınırı değişliğinin yapıldığı noktalarda polis pusu kuracak ne de kontrol için durmayı reddeden motosikletlilerin peşine düşülecek.
- Ses kirliliği otomatik pilotta –Megafonlar sonuna kadar açık, Devlet uyuyor
Turizm döneminin ortasında Kıbrıs ses sınırı yasasından yoksun. Tek alternatif çözüm polisin kulağı – Eğlence yerlerinde ses yüksek mi değil mi’ye polis memuru karar veriyor.
- Memur maaşlarına yapılan kesintilerin geriye dönük iadesi talep ediliyor – İdare Mahkemesi 40 devlet yetkilisinin başvurularını kabul etti – Devlet Muhasebe Dairesinin “başvuruları inceleme olanağının olmadığı şeklindeki kararını Mahkeme yanlış buldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand