basın özetleri 15.07.19

Alithia gazetesinin ana haberi “Akıncının doğal kaynakların ortak idaresi konusundaki teklifi reddedildi – Türklerin bu ani hareketinin nedeni Lut insiyatifini öldürmek ve Anastasiadis Akıncı diyaloğunun sadece doğal gaz konusuna yönelmesini sağlamak – Çavuşoğlu: Akıncı’nın teklifini kabul etmezseni sondaja devam edeceğiz” başlıkları altında.

Gazete haberinde şöyle yazıyor: Hükümet ve partiler ortak bir doğal gaz komitesinin oluşturulmasıyla Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının ortak idare edilmesine ilişkin teklifi reddetti. Geçtiğimiz Cumartesi günü Kıbrıs Türk liderinin BM vasıtasıyla yaptığı teklifle ilgili olarak Hükümet resmi düzeyde yorum yapmadıysa da cevabının olumsuz olacağı biliniyor. Benzeri bir teklif 2011’de de yapılmış ve Cumhurbaşkanı Hristofyas tarafından da reddedilmişti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis parti liderlerini konu ve resmi cevabı hakkında bilgilendirmek amacıyla yarın toplantıya çağırdı.

Gazetenin diğer başlıklarından bazıları:

-        15 Temmuz 1974: Hain darbenin üzerinden 45 yıl geçti.

-        6 yaşındaki Sierra toprağa verildi.

-        Türkiye’ye yönelik S-400 füzeleriyle ilgili ABD yaptırımları hazır.

-        Kıbrıs ile Yunanistan arasında deniz yolu bağlantısı kurulması konusunda iyimserlik hüküm sürüyor.

-        Kıbrıs’ta 86 salyangoz türü yaşıyor.


Filelefteros gazetesinin ana haberinin başlığı şöyle: Akıncı, Türk Dış İşleri Bakanlığının talimatlarıyla Lut görüşmelerinin altını oyuyor.

Gazete haberinde şöyle yazıyor: Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı Lut’un yeni insiyatifi daha başlamadan Derviş Eroğlu’nun 2011’de yaptığı ve Dimitris Hristofyas’ın reddettiği öneriyi yeniden gündeme getirerek BM’in yeni çabasını torpillemeye çalışıyor. Akıncı resmen doğal gaz kaynaklarının ortak idaresi teklifini masaya koydu. Yeni BM çabasının altını oymayı hedefleyen ve doğrudan Türkiye Dış İşleri Bakanlığından gelen Türk tarafının bu yeni girişimi, bugün Avrupa Konseyi Dış işleri bakanları toplantısında ele alınacak olan Türkiye’ye karşı önlemler konusunun tartışılmasından önce Kıbrıs Rum tarafını sıkıştırmak maksadını güdüyor. Öte yandan Mustafa Akıncı Ceyn Hol Lut ziyareti öncesinde hareket alanının darlığının farkında.

Kıbrıs Türk liderinin önerisi dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e bildirildi. Cumhuraşkanı yarın konuyla ilgili olarak parti liderlerini toplantıya çağırdı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis siyasi liderlerden bu konuda ortak karar çıkmasını sağlamak niyetinde.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        Casusluk kokan ihale duyuruları:

Bir şirket yetkilisi Limasol Amathus Kanalizasyon Konseyinin ihalesine katılmak için hazırlanan gizli belgelerin fotoğraflarını çekerken yakalandı.

Avaka Βoğazına erişim zorluğu binlerce turiste ziyaret zorlukları yaşatıyor.

-        YESİ doktorları örgütlendi. YESİ Doktorları Derneğinin tüzüğü hazırlandı. On özel uzmanlık grubu oluşturulması kararlaştırıldı.

-        Cumartesi günü Larnaka’da izinsiz av köpeği eğitimi yapan 26, 35 ve 30 yaşındaki üç şahıs tutuklandı. Bir tanesi av bekçilerine saldırmakla da suçlanıyor.


Haravgi gazetesi.

Haravgi gazetesinin ana haber başlığı şöyle:

“Kıbrıs sorununda kum saati boşalıyor – Cumhuraşkanı liderleri toplantıya çağırdı – Çavuşoğlu: Ya kabul edersinin ya da sondaja devam – BM GS Kıbrıs özel temsilcisi Elizabet Spehar New York’ta Güvenlik Konseyi ile görüşüyor”.

Haravgi haberinde AKEL GS Andros Kiprianu’nun “Onlarca yıldır devam eden müzakerelerden sonra iki taraf buluşabilecekleri noktayı biliyor. Hangi konularda uzlaşıp uzlaşamayacaklarını biliyor. Kıbrıs sorunuyla uğraşan herkes siyasi irade varsa çözüm bulunabileceğini de biliyor” dediğini ve Kiprianu’nun önemli ve uygulanabilir yakınlaşmaları hatırlattığını yazıyor.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        AKEL Merkez Komitesi faşist darbenin yıldönümü nedeniyle Dali amfi tiyatrosunda de bugün bir etkinlik düzenliyor.

-        Bloomberg haber ajansının verdiği bilgilere göre ABD’nin Türkiye’ye karşı S 400 füzeleri nedeniyle uygulayacağı yaptırımlar hazırlandı.

-        Konut kredisi kefillerinin değişmesi konusunda yol açıldı. Finans Ekonomi Komiseri Pavlos İoannu, Konut Kredisi Kurumunun şikayetleri üzerine, binlerce kefilin ödenmeyen kredilerden kurtulmasını sağlayacak bir pencere açtı.

-        Yunanistan’da Hrisi Avgi dağıtılıyor mu? Hrisi Avgi Avrupa parlamentosu milletvekili Yannis Lagos, örgütün saldırı ekiplerinin kamusal alana yaptığı bir saldırı konusunda ifade vermesine birkaç gün kala aşırı örgütten ayrıldığını açıkladı.


Politis gazetesi ana haberini şehir içi otobüslerinin yenilenmesi konusuna ayırmış.

Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:

Otobüsler yenileniyor ama ücretler de yüzde kırk artıyor. Ulaştırma Bakanlığının yeni kararları Haziran ayı içinde yeni şirketlerle kontratlar için Avrupa ihalesine katılım konusunda yeşil ışık yaktı. Mevcut otobüs şirketleriyle sorunlu kontratların uzatılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı.

Politis’in diğer haberlerinden bazı başlıklar:

-        Akıncı’nın yeni önerisi yarın Ulusal Konseyde ele alınacak. İşaretler reddedileceğini gösteriyor.

-        Yeroskipu’da ekspres arkeolojik kazılar başladı.

-        Larnaka Devlet hastanesinin durumu içler acısı. Doktorla hastaneyi terk ediyor. Asansörler bozuk

-        Küçük Siera’ya bugün son veda. Seri katilin kurbanı altı yaşındaki küçük Siera bugün toprağa veriliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand