basın özetleri 01.07.19

Alithia Gazetesinin ana haberi Erdoğan - Trump görüşmesine ayrılmış.
Alitia Gazetesinin haber başlıkları şöyle:
Sonuçta her şey laftan ibaret miydi? – Türkiye Cumhurbaşkanı, Trump’ı tavlamayı başardı – ABD’nin Ankara’ya yaptırımları uçtu gitti – Her şey Türkiye Cumhurbaşkanının Trump’ı S400 füzeleri hakkında, burun kanamadan, ikna etmeyi başardığını gösteriyor – Eğer Trump geri adım atarsa Türkiye Cumhurbaşkanı en büyük diplomatik başarısının ürünlerini biçecek – Putin ve Trump, sonunda S-400 ve F-35’leri almayı başaran Sultan’ı pohpohluyor…
Aitia gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan’da Yeni Demokrasi partisi tek başına hükümete doğru gidiyor. Seçimlere bir hafta kala anketler Yeni Demokrasi’nin SİRİZA’dan yüzde 7,6 önde olduğunu gösteriyor. Hrisi Avgi ise zemin kaybediyor.
- Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Avrupa Konseyi olağanüstü toplantısında, Türkiye’ye karşı, Doğu Akdeniz ve Ege’deki yasadışı faaliyetlerinden dolayı yaptırım uygulanması gerekliliği konusunu Avrupalı liderlerin önüne koydu.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in keyfi yerinde. Cumhurbaşkanı gazeteleri okudu, fizik tedavi uzmanının yardımıyla yürüdü ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile başka yabancı politikacıların geçmiş olsun dileklerini kabul etti.
- Geçen Cumartesi sabahı Limasol’un serbest atış bölgesinde 35 yaşındaki Petros Papandoniu 26 yaşındaki sevgilisi Sofia Zinonos’un kafasına iki kurşun sıktıktan sonra silahı kendine yöneltip intihar etti. Olay iki yıldır birlikte olan çiftin genç kadının ayrılma kararı sonrası gerçekleşti. Sofia Zinonos’un cenazesi yarın Salı günü kaldırılacak.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Otelci kimseyi takmıyor – Yıkma kararına uyacağına inşaata devam – İlgili makamlara yazılı şikayetler yapıldı – Çevre sakinleri ve işadamlarından şikayetler…” başlığı altında.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Aya Napa bölgesinde yasa dışı bir şekilde inşa edilmekte olan otel hakkındaki Mağusa Kaza Mahkemesinin yıktırma kararına rağmen inşaat devam ediyor. Otelin yıktırılacağına inşaat çalışmaları aynen devam ediyor. Oteli yaptıran şirket yeşil alanlara da müdahale etti.
Haravginin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’la Kıbrıs sorununu ele alacak. Andros Kiprianu Larnaka havaalanında yaptığı açıklamada Rus meclisinin belli uluslararası sorunları tartışacağı uluslarası toplantıya başka Kıbrıslı milletvekilleriyle birlikte davetli olduğunu açıkladı ve toplantıda yapacağı konuşmada uluslararası siyaset sahnesinde mevcut konuları ele alacağını söyledi. Toplantı çerçevesinde Andros Kiprianu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof, Rus Komünist Partisi ve Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisiyle de görüşeceği açıkladı.
- Üçüncü ülke yurttaşlarının topluma entegrasyonu amaçlı yeni yollar açılıyor. Avrupa Birliğinin Göçmen, İltica ve Entegrasyon Fonu ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak programı başarıyla sürüyor.

Politis gazetesi ana haberi “Göçmenler konusu nedeniyle Doğu Avrupa ülkelerinden veto – Brüksel’de gece boyunca süren toplantıdan yeni Avrupa Liderliği konusunda umut çıkmadı – Kıbrıs Cumhurbaşkanının yokluğunda Komisyon Başkanlığı için yapılan toplantı gece boyunca sürdü – Makron Veber’in reddine ısrar ediyor, Macaristan, Çekya ve Polonya ise Konsey Başkanlığı için Hollandalı sosyal demokrat Timermans’a yeşil ışık yaktı” başlıkları altında veriyor.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Cumhurbaşkanının uyluk kemiğine yapılan operasyon başarıyla sonuçlandı. Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı görevinden üç hafta uzak kalacak. Meclis Başkanı Dimitris Silluris’in Cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak devralması söz konusu değil.
- “Tatar başka Özersay başka telden çalıyor – Kıbrıs Türk Sağında Maraş konusunda görüş farklılığı var”
Ersin Tatar “Maraş’ın Osmanlılara ait” olduğu şeklindeki açıklamalarıyla, Kudret Özersay’ın Maraş hakkındaki bildirilerine gelen uluslararası tepkileri yatıştırmaya çalışma çabalarının altını oyuyor.
- Geçen Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde Mağusa için yapılan protesto gösterisinde meydana gelen olaylar hakkında polisin açıklama yapmadığını fırsat bilen ELAM olayların sorumluluğunu sivil toplum örgütü “Birleşik Kıbrıs”a yüklemeye çalıştı. Ancak olayların görüntüleri ELAM’ın iddialarının asılsız olduğunu gösteriyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Cumhurbaşkanı Anastasiadis YESİ konusunda kararlı – Anastasiadis Özel hastanelerin YESİ’ye katılımı konulu resmi olmayan diyaloğu açıkladı” başlığı altında veriyor.
Haberde “Cumhurbaşkanı Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin çalışmalarını başarıyla sürdürmesi ve 1 Haziran 2020 tarihine kadar bütünsel bir sağlık sisteminin mutlak başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi konusundaki kararlılığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Filelefteros’a verdiği özel tröportajda, 54 yıl önce başlamış olan ulusal sağlık planı reformu tartışmalarıyla gündeme gelen özel hastanelerin de YESİ’ye katılması için Hükümetin özel kuruluşlarla resmi olmayan bir diyalog içinde olduğunu ve gerek Hükümetin gerekse de tüm siyasi güçlerin bu konuda ilerlemekte kararlı olduğunu dile getirdi” diye yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Yüksek Okul ve Üniversite sınavlarının sonuçları yarın açıklanacak - Öğrencilerde heyecanlı bekleyiş.
- Yüksek ev kiraları mülk sahiplerine yüzde 6,5 kar getiriyor. Banka mevduat hesaplarının faiz oranıysa sadece yüzde 1.
- 2019 yılının sonuna kadar Petrolina’nın sıvı yakıt terminalinin Vasilikon’a taşınmasının ikinci aşaması da tamamlanacak.
- Denizlerimize balon balığı akını – Akdeniz sularına uyum sağlayan ve popülasyonu artan balon balıklarının yerli balık türlerini yok etmesi riski var. Bilim adamları tek çözümün balon balıklarının avlanması ve yediklerimize dahil edilöesi olduğunu açıkladı.
- Limasol’un deniz kenarı bölgesine yeni çehre kazandırılacak. Limasol Belediyesine 5 milyon avroya mal olacak olan çalışmaların amacı binaların çirkinliğine ve yapılan usulsüz inşaatlara son verilmesi ve çevreyi insanla dost ve keyifli bir ortam haline getirmesi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand