basın özetleri 07.06.19

Alithia gazetesi ana haberini Ulusal Sağlık Planı YESİ’ye ayırmış. Alithia haberini “İlk aksaklıklar – Sorunların haricinde YESİ’de baş ağrısı yaratan başka konular – Şahsi doktorlar hastalarına ilaç yazmak için bir, bir buçuk ay sonrasına randevu verebiliyor – Özel çocuk doktorları YESİ’ye zarar veren yalan haberler yayıyor – Hastalar özel doktorlarının yazdığı ilaçlara YESİ reçetesi almak için YESİ doktorlarına başvuruyor. YESİ doktorları hastalarına özel doktor kontrolü mü yoksa YESİ kontrolü mü istersiniz diye soruyor, başlıkları altında özetliyor.
İlk sayfada yer alan bir diğer haber de şöyle sevgili dinleyenler:
Ekonomi Bakanlığı kamu memurlarının maaşlarına yapılan kesintilerin iadesine ilişkin Mahkeme Kararlarının etkileri konusunda uyardı – Halkın tepkileri çok büyük olacak” başlığı altındaki haberinde Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in yaptığı ilgili bir açıklamayla bu kararların uygulandığı takdirde ülke ekonomisinin risk altına gireceği ve halkın büyük tepkisine yol açacağı konusunda uyardığını yazıyor.
Alithia gazetesinin bir diğer haber başlığı şöyle: Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis belli şartlarla müzakerelere başlamaya hazırım, dedi.
Haberde şöyle yazıyor:
ABD Avrupa ve Avrasya Meseleleri Bakan Yardımcısı Mathyu Palmer, Nikos Anatsasiadis ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesi dahilindeki yasadışı faaliyetlerden kaçınması gerektiğini söyledi. İki politikacının görüşmesinden sonra Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun yaptığı açıklamaya göre ABD Bakan Yardımcısı ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına ilişkin görüşünü bir kez daha ifade etti.
Hükümet sözcüsü açıklamasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Amerikalı yetkilinin ifade ettiği görüşlere ilişkin memnuniyetini de dile getirdi ve “Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine başlanması için Türkiye’nin de ikna edilmesine yönelik ABD’den katkı yapmasını istedi dedi.
Bu arada dün akşam ABD Büyükelçiliğinde yapılan bir etkinlikte “Cumhurbaşkanı Ankara’nın bugün sergilediği yasadışı faaliyet ve tahriklerine son vermesi şartıyla müzakerelere oturmaya hazır olduğunu” belirtti. ABD Büyükelçisi Judith Garber Türkiye’yi Kıbrıs Cumhuriyeti kıta sahanlığı içerisindeki yasadışı faaliyetlerine son vermeye çağırdı.

Politis gazetesinin ana haberi “Hükümet Uluslararası para Fonu’na karşı yükümlülük üstlendi – Kamu memurları maaş kesintilerinden geriye dönük olarak sent bile almayacaklar- başlığı altında.
Haberde “Mahkeme kararları maliyenin rayından çıkmasına yol açacak en önemli riskler listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Hükümet, Uluslararası para Fonu’na, ilgili Mahkeme kararlarının temyizinden sonuç alınamaması durumunda çıkarılacak yeni yasalarla müdahale edilmesi konusunda diğer partilerdin geniş çaplı desteğine sahip olduğunu iletti” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- YESİ doktorları çalışmaktan nefes alamıyor – Randevu almak isteyen hasta telefonları susmak bilmiyor – Hastaların çoğu YESİ doktorlarına özel doktorlarının yazdığı reçete ilaçlarını yazdırmak ve test tahlillerini yaptırmak için başvuruyor – Önümüzdeki günlerde devlet hastanelerine 27 yeni doktor çalışmaya başlayacak. Bu arada 60 sağlık personeli daha işe alınacak.
- Trodos eteklerindeki Vreça Köyünde, Selanik Aristotelion Üniversitesinin Arkeolojik kazı ekibinin yaptığı çalışmalarda Hirokitia benzeri bir eski çağ yerleşim biriminin kalıntıları bulundu. Yeni bulgular Kıbrıs’ın arkeolojik haritasını değiştirecek niteklikte. Bugüne kadar adadaki eski çağ mimarisinin adanın sadece iç bölgelerinde gelişmiş olduğuna inanılıyordu.
- 1999 yılında polis tarafından dövülerek psikoloji sağlığını yitiren Yorgos, Yüksek Mahkeme tarafından haklı bulunarak yüklü bir tazminat aldıktan sonra şimdi de suç işleyen polislerin, örnek olacak biçimde, cezalandırılmasına yönelik yeni bir mücadele başlatıyor.
- Trafik polisi Dairesinde de yolsuzluk ve yozlaşma vakaları tespit edildi. Habersiz denetim amacıyla yapılan baskından sonra trafik polislerinin sürekli bir şekilde bir yol yardımı hizmetleri şirketine telefon ederek özel arabalarını tamir ettirdikleri tespit edildi. Ayrıca Mafya dünyasıyla ilişkili kişilerle polis polisler arasında dostluk ilişkileri ve polis araçları memurların özel işlerini görmesinde kullanıldığı da bildiriliyor.

Haravgi gazetesi ana haberinde, Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonunun Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsman Bürosunun hassas gruplara destek bağlamında herhangi bir faaliyet yürütmediğini kaygıyla karşıladığını belirtti. Yoğun kulis çalışmaları ve çoğu yandan bir eleştiri yağmuru altında yapılan Ombudsman ataması nedeniyle, rapor, Hükümet için sert bir eleştiri niteliğini taşıyor, diye yazıyor. Haberin başlığı “Ombudsman hakkında şiddetli tokat gibi rapor”.
Gazetenin bir diğer haberiyse “Anastasiadis insiyatif üstlensin – Aksi takdirde taksimi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı olacak” başlığı altında. Haberde kısaca şöyle yazıyor:
AKEL dün Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun yaptığı bir açıklamayla “Cumhurbaşkanının münhasır ekonomik bölgesinde oluşan durumun müzakerelerin başlamasını zorlaştırdığı açıklaması gerçeği yansıtıyor. Ancak bu demek değildir ki Cumhurbaşkanlığı tespitlerle sınırlı kalabilir. Tam tersine Cumhurbaşkanı Türk tahriklerinin sona ermesi amaçlı insiyatifler üstlenmek zorundadır. Kendisi 2017’de Guteres’in istediği biçimde müzakerelere hazır olduğu konusunda BM GS’ni sözde değil pratikte ikna etmelidir. Yani yakınlaşmaların kaldığı yerden, Guteres Çerçevesi ve koşulsuz ve önkoşulsuz çözüm uygulama mekanizması temelinde bir müzakereye hazır olduğunu kanıtlamalıdır” dedi.
Haravginin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Konut fiyatları artışları ve elektrik fiyatlarında sonu gelmez zamlar.
- 838 yüksek risk uyuşturucu müptelası – Resmi verilere göre Kıbrıslıların yüzde 0,3’üMDMA, yüzde 0,1’i amfetamin ve yüzde 0,4’ü kokain kullanımı yapıyor - Genç yetişkinlerin yüzde 4,3’ü kenevir kullanıyor. 229 kişi tedavi aşamasında – 26 yaşındaki bir gencin evinde küçük bir kenevir serası bulundu.
- Kıbrıs ABD ile 3+1 mekanizmasında - ABD ile, Rusya’ya karşı ilişkilerde derinleşme.

Filelefteros gazetesi Doktorlar zamanla yarış halinde – Onlarca yaşlı ilaçlarını yazdırmak için doktor kuyruklarında – Bazı sorunlar çözülürken devlet hastanelerinde yığınla sorun askıda başlıkları altında ana haberini Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’ye ayırmış.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Avrupa Komisyonu raporu korku saldı: Kıbrıs’ta uyuşturucudan ölenlerin sayısı üçe katlandı. 2017’de aşırı dozdan meydana gelen ölümlerin sayısı 16. 2016’da ise bu rakam sadece 6’ydı. Kıbrıs Avrupa ülkeleri arasında uyuşturucu kullanımı bakımından listenin alt sıralarında olmakla birlikte ölüm ve bulaşıcı hastalıklar konusunda oran olarak yüksek rakamlar kaydetti. Damardan uyuşturucu kullanımı yapanların yüzde 56,6’sı Hepatit C hastası. Profesyonel yardım isteyen uyuşturucu müptelalarının sayısı 1.294’e yükseldi. Gençlerin yüzde 4,3’ü kenevir kullanıyor.
- Platres’te 1935 yılından bu yana yoksul çocuklara yaz tatili olanağı sağlayan çocuk kampı kapandı. Kamp yerinin yeniden açılması için çabalar sarf eden Kamp İdaresi bankalardan bu amaçla bağış yapmalarını istedi.
- Erkeklere dul maaşı yasa tasarısı hazır. Meclisten geçme aşamasında olan yasa tasarısı 1.1.2018 tarihinden geriye dönük olarak uygulanacak.
- Bir göçmen çocuğu bir okul sezonu içinde üç bölüm değiştirmek zorunda kaldı. Okul idaresinin Çocuk Hakları Omudsmanına yaptığı açıklamalar yetersiz bulundu.
- Down sendromlu bir öğrenci ikmale bırakıldı. Down sendromlu öğrenci diğer çocukların cevap verdiği sorulardan farklı olmayan bir sınav kâğıdıyla sınava alınmıştı. Engelli çocuk velilerinin harcadığı tüm çabalar, kendilerine vaatler verildiği halde, çabaları sonuç getirmedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand