basın özetleri 06.06.19

Alitia gazetesinin ana haberi Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY Müdürü Polizos’u bir çırpıda kovdular” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor. Dün toplanan Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY Yönetim Kurulu, Kurumun genel müdürü Nikolaos Polizos’u Κurumun çıkarını gözetme gerekçesiyle görevinden aldı. Olaydan önce Kurumun Ekonomi Müdürü, Genel Müdürün aleyhine çalışanlara ve kendisine karşı buling uygulamak, çirkin davranış biçimleri ve yönetimde yetersiz olmakla suçlamada bulunmuştu. Nikolaos Polizos görevden alınmasını başına buyruk alınmış yasadışı bir hareket olarak değerlendirdi ve gerekçe olarak kendisine hiçbir bildirimde bulunulmadığını, Yönetim Kurulunun kararına karşı Mahkemeye başvuracağını açıkladı. Nikolaos Polizu bundan 7 ay önce OKYPY’nin Müdürlüğüne atandığında da vergi kaçakçılığından suçlanmış ve görevin uygun olmadığı söylenmişti.
Alitia gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- “Devlet 400 bin avroluk tazminat ödeyecek - Polis sinirlenmiş başlığı altındaki haberde 1999 yılında polis dayağı yiyen yurttaş Mahkemenin 140 bin avroluk tazminat kararını beğenmeyince Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Yüksek Mahkeme yurttaşın talebini haklı buldu ve devletin tazminat olarak 400 bin avro ödemesi gerektiği kararı verdi, diye yazıyor.
- Seri katilin kurbanı küçük Siera’nın cesedinin bulunması için araştırmalar şimdi Memi Gölü’nde yoğunlaşıyor. Bugün de seri katile dava okunmayacak. Gözetim altında kalma süresi bir kez daha uzatılacak.
- Banka senetleri mağdurları dün bir kez daha yola çıkıp durumu protesto ettiler. Dün Cumhurbaşkanlığına da giden protestocular polisin kendi güvenliklerine yönelik nasihat vermeye çalışması üzerine durum kızıştı. Protestocular yolu kesip bağırmaya başladı. Cumhurbaşkanlığından, Mahkemenin eski laiki bankası davası kararına uygun olması halinde protestoculara devletten tazminat alacakları güvencesi verildi.
- Afrodit rezervleri devlete 9,4 milyar kâr getirecek.

Haravgi gazetesinin ana haberi çocukların zararına deneyler yapıyorlar” başlığı altında. Haberin içeriğinde şöyle yazıyor:
Öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileriyle hiçbir istişarede bulunulmadan lise mezuniyet sınavlarıyla üniversiteye giriş sınavlarının birbirinden ayrılmasının bir yıl sonrasına ertelenmesine ilişkin bir yasa tasarısı Meclise getirildi. Temsilciler Meclisi çocukların zararına deneyler yapmak suretiyle bir kez daha hazırlıksız ve beceriksizce hareket ettiğini ortaya koydu.
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Sendika örgütleri, çalışanların zararına olan talepleri ve YESİ’ye karşı tehditlerine karşılık olarak dün Hükümet, İşverenler ve Sanayiciler Birliği ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’na sert yanıtlar verdi. İşveren kurumlarının çalışma ilişkilerini düzenleme mekanizmalarını bozmayı hedeflemekle suçlanıyor. Bu arada dün Turizm sektörü çalışanları örgütüyle yapılan müzakereler çıkmaza girince çalışan talepleri Çalışma Bakanlığının aracılık komisyonuna gönderildi.
- Avrupa Komisyonu dün Kıbrıs’a 14 maddeli bir tavsiye listesi verdi. Kıbrıs’ın bir an önce çözüm getirilmesi beklenen konular listesinde ödenemeyen krediler, özelleştirmeler, kamu sektörüne ve Hukuk sistemine reformlar sağlanması, Sağlık ve Eğitim alanlarının düzenlenmesi, ve çalışma piyasasının düzenlenmesi konuları üst sıralarda yer alıyor.
- Afrodit rezervleri Kıbrıs’a 18 yılda 9,4 milyar dolarlık gelir getirecek.
- Tıbbi kenevir kullanma izni Koordinasyon Kurulu tarafında verilecek. Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu’nun hastalara tıbbi kenevir kullanma izninin bir Koordinasyon Kurulu tarafından verilmesi şeklindeki önerisini onayladı.
- AKEL’den çevre konusunda öneriler.
Dünya çevre günü vesilesiyle AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, AKEL’in iklim değişikliğine ve zengin AB ülkelerinin kaynak sağlaması ve serbest piyasanın denetimini talep eden bir plan önerisi getirdiğini açıkladı.
Bu arada AKEL plastik torba kullanımının azaltılmasına ilişkin bir kampanya başlatıyor.

Politis Gazetesi Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY Müdürü Nikolaos Polizos’un görevinden alınmasını ana haber olarak veriyor. Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:
Polizos OKYPY arasında çatışmalı ayrılık – Polizos göreve deneme amaçlı olarak 18 aylığına getirilmişti – Pol,izso’un astları ve çalışanlarla ilişkileri zor ve sorunluydu”.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Belediyelerle çöp toplama şirketleri arasında kavga koptu. Sözleşmeler iptal edildi.
- Dün Cumhurbaşkanlığında yapılan bir törenle KYPE’nin yıllık Gazetecilik Yarışması ödülleri sahiplerine verildi. Toplumun gerçek sorunlarını gündeme getirerek kalemlerinin hakkını veren gazeteciler ödüllendirildi. Ödül alanlar arasında Politis’ten Sotiris Parutis ve Katya Savva da vardı.
- Polisler dövüyor ceremesini halk ödüyor.
1999’da polis tarafından şiddetle dövülerek psikiyatrik vaka durumuna getirilen 25 yaşındaki genç Mahkemeye başvurmuş ve 60 bin avroluk tazminat kazanmıştı. Yüksek Mahkeme kararı tazminatı altıya katladı. Bunun yanısıra devletin 30 bin avroluk ek para cezaları vermesi kararı da alındı.
- Brüksel’den uyarı: Vergi sisteminize çeki düzen verin. Avrupa komisyonu Kıbrıs dahil altı ülkeye işverenler ve çok uluslu şirketlere karşı aktif vergilendirme planı yaparak vergi sistemlerinin bazı özelliklerine değişim getirmelerini talep etti.
- Sayıştay başkanı Odiseas Mihailidis Ormancılık Dairesine ilişkin son raporunda, sahil ormanlık arazilerine müdahale, ormanlık arazileri karaya verme, daire araçlarının mantıksız kullanımı, daire yetkililerinin çalışma saatlerine uymaması ve devlete zarar verici büyük sayıda idare konularına dikkat çekti.

Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı şöyle:
“Kamu hastaneleri YESİ için açık yara – Özel sağlık sektörü YESİ’ye istikrarlı bir uyum sağlarken devlet hastaneleri kargaşa ve sorunlara yol açıyor – devlet hastaneleri reformundan sorumlu olan Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY Müdürü Polizios’un görevden alınması da baş ağrısı yaratan sorunlardan bir tanesi”.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Polisin darp ettiği gence 456 bin avroluk tazminat – 20 yıl önce yaşanmış olayda polisin şiddetini vergi ödeyen yurttaşlar ödeyecek.
- ABD Yunanistan ve Türkiye ile stratejik işbirliğinin güçlendirilmesini talep ediyor.
- Sayıştay Ormancılık Dairesinde usulsüzlükler ve eksiklikler tespit etti.
- İstinaf mahkemesi yurda Yunanistan’dan 13 kiloluk kenevir paketi sokmaya çalışan bir kişiye 14 yıl hapis cezası verdi.
- Seri katilin kurbanlarını arama çalışmaları artık Ksiliatu’daki Memi Gölüne odaklanacak. İtfaiye Müdürü Trangolas küçük Siera’nın bulunması aramalarının zorlu bir çalışma olacağını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand