basın özetleri 05.06.19

Politis’in haber başlığı “Afrodit’in çeyizi dokuz buçuk milyar dolar – Şirketlerle yapılan anlaşmalar belirli koşullarda yılda 550 milyon sağlayacak – Yeni sözleşmenin devleti 18 yılda tahminlerin 850 milyon dolar altında kâr getirecek”.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Dün teknokratlar şirketler ile devlet arasında Afrodit’ten gelecek gelir bölüşümü konusunda imzalanan yeni sözleşme hakkında Enerji Bakanı tarafından bilgilendirildi. Sözleşme çerçevesinde şirketler ortaklığı Afrodit parselinde 18 yıl boyunca doğal gaz sondaj çalışmaları yapacak. Devletin Yeni sözleşmeye göre, eski sözleşmeye kıyasla, 18 yılda devlet 850 milyon dolar daha az kazanacak. Ancak bu fark, parselde yapılacak 8 milyon dolarlık yatırımlardan ülke ekonomisinin elde edeceği kârla kapanacak.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Seri katil zanlısı Nikos Metaksas’ın itiraf ettiği cinayetlerinin altıncı kurbanı da dün Kırmızı Gölde yapılan arama çalışmalarının 49. gününde bulundu. Cesedin 2017’nin Aralık ayında öldürülen Maricar Valdez’e ait olduğu düşünülüyor. Kurbanın ölüm nedeninin ve ne şekilde öldürüldüğünün saptanması için otopsi yapılacak. Nikos Metaksas yarın gözaltı süresinin uzatılması amacıyla Mahkeme önüne çıkarılacak.
- YESİ ikinci testi de başarıyla geçti.
- Uluslararası Para Fonu YESİ hakkında endişe ifade etti - Uluslararası para Fonu Kıbrıs’ın kalkınma gücünü teyit etmekle birlikte bir dizi risk de görüyor. Bu nedenle orta vadeli bir perspektif dahilinde nötr bir mali politika uygulaması öneriyor – Ekonomi Bakanlığı YESİ ve Mahkeme Kararlarının ekonomiye etkileri konusunda iyimser göründü.

Filelefteros gazetesinin ana haberi de Afrodit’ten gelecek olan gelire ayrılmış. Gazetenin haber başlıkları şöyle:
-Afrodit’ten dokuz buçuk milyar – 2024’te başlayacak olan doğal gaz satışları konusunda anlaşma sağlandı – 18 yıl boyunca çıkarılacak doğal gaz rezervleri Mısır’a satılacak.
Filelefteros gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- “Tatar ve Özersay lira istemek için Sultan’ın huzuruna çıktı” başlığı altındaki haberde Ersin Tatar’la Kudret Özersay’ın Türkiye’nin ekonomik desteğini almak için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiğini yazıyor.
- Eski Sağlık Bakanı Pamboridis’ten sonra DİSİ’nin eski milletvekillerinden Hristos Purguridis de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ liderliğini eleştirdi. Hristos Purguridis somut olarak “ Nikos Anastasiadis iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün altını kazıyor, DİSİ ise buna alkış tutuyor”
dedi.
- Kooperatif Bankasından dolayı az kalsın Komisyonun gözetimi altına giriyorduk – Konu hakkında yoğun kulis başlığı altında verilen bir başka haberde Kooperatif Bankasının Hellenic Bank’a satılmasından kaynaklanan geçen yıla dair bütçe açığı yüzde üçün üzerindeydi. “Karantina”ya alınmak üzereydik, diye yazıyor.
- Dün Lefkoşa’da Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan Kıbrıs – Yunanistan – Ermenistan üçlü işbirliği toplantısında üç ülkenin çeşitli konularda daha sıkı ve daha özlü işbirliğine karar verildi. Dünkü üçlü işbirliği toplantısını önümüzdeki dönemde Ermenistan’da yapılacak devlet liderleri düzeyinde bir toplantı izleyecek.
- “Yetkililer nerden buldun yasasını unutmuş”
Milletvekilleri yasanın gerektirdiği biçimde 31 Mayıs’a kadar yapmak zorunda olduğu “nerden buldun bildirimini yapmadı. Meclis bildirimde bulunmayan milletvekillerine hatırlatma mektubu göndermek zorunda kaldı.

Haravgi gazetesi ana haberini “Kıbrıs İşverenler ve Sanayiciler Birliği OEV ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası KEVE’den saldırı” başlığı altında veriyor. Haberin içeriği şöyle: OEV ve KEVE dün sendikalara ve sosyal örgütlere resmen savaş açtı. İki örgüt kadrolu devlet memurluğunun kaldırılmasını, grevin suç sayılmasını, üçüncü ülkelerden çalışan getirilmesine son verilmesini, asgari gelir ödeneği alanların daha sıkı denetimini ve işletme vergilerinin düşürülmesini talep etti.”
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Maricar’ın cesedi bulundu - 6 yaşındaki Siera’yı arama çalışmalarına başlanıyor…
Kırmızı Göl’deki ısrarlı aramalar en nihayet dün sabah sonuç verdi. İçinde daha önce katil zanlısı tarafından itiraf edilmiş cinayetin kurbanının ileri çürüme derecesindeki cesedinin olduğu üçüncü kırmızı valize de ulaşıldı. Ceset iple bağlanmıştı.
- Eski DİSİ milletvekili Hristos Purguridis “DİSİ’nin aşırı sağa doğru yol aldığını” söyledi.
- “Çözümün kum saati boşalıyor – AKEL endişe ifade etti, DİSİ de Akıncı’nın açıklamalarını selamladığını açıkladı” başlığı alındaki haberde şöyle yazıyor: “Çözümün kum saati tehlikeli bir biçimde boşalıyor. Guteres çerçevesi temelinde Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin başlamasına yönelik çabalara odaklanılması şart”. AKEL’in Kıbrıs sorunu konusundaki endişeleri bu iki satırla özetlenebilir. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı bir açıklamayla, AKEL’in, Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın iki devlet çözümünü kesinlikle reddettiğine ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne bağlı kaldığına dair açıklamalarını olumlu ve doğru yönde bulduğunu açıkladı.
Bu arada DİSİ de ilgili açıklamasında Mustafa Akıncı’nın açıklamalarını selamladı ve memnuniyet ifade etti. DİSİ “Kıbrıs sorununun çözümü çabalarının BM kararları ve Guteres çerçevesi temelinde devam etmesi önemlidir” dedi.

Alitia gazetesi ana haberini YESİ’ye ayırmış. “Devlet doktorları sendikası YESİ’nin ilk çalışma gününde, sendikal yarar beklentisiyle, üyelerine Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumuna sisteme girmemesi için kod numaralarını vermeme çağrısı yaptı – YESİ’nin dördüncü günü de olağan bir seyir izledi” başlıkları altında veriyor.
Gazetenin diğer bazı haber başlıkları:
- “Cumhurbaşkanım valizi bulduk” – 53 gün sonra üçüncü dehşet valizi de bulundu - Valizin içindeki ceset bundan önceki kurbanlardan daha farklı bağlanmıştı.
- Britanya’dan çağrı - Türkiye sondaj çalışmalarını başlatmamalı.
- Erdoğan Tatar ve Özersay’a elektrik ve para akışı sözü verdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand