basın özetleri 04.06.19

Haravgi gazetesi haberinin başlığında “YESİ dünkü zor sınavı da geçti –Yurttaşlar YESİ’nin prosedürü konusunda bilgisiz – Hastalar ilaçlar konusunda kaygılı – Hastaneler küçük sorunlarla karşı karşıya” şeklinde. Haberde kısaca şöyle yazıyor: YESİ dün zor koşullarda da denendi ve başarılı oldu. Aşılamayan hiçbir sorun yaşanmadı. Dün öğleden sonrası saatlerine kadar 4.572 YESİ üyesi hasta hastane ve özel kliniklerde doktor muayenesinden geçti. Kimya laboratuvarlarında yapılan tahlillerin sayısı 1.229’u, reçete sayısı ise 2.954’ü buldu. Ancak hastaların YESİ’nin uygulama prosedürünü henüz kavrayamadığı görüldü. Hastane kartına sahip pek çok hasta şahsi doktor listelerine yazılması gerektiğinin farkında bile değildi. Büyük bir kısmı da, 25 avroluk ekstra ücreti ödemeden uzman doktora gidebilmek için şahsi doktordan sevk alması gerektiğini anlamamıştı.
X
Haravgi gazetesi “Mustafa Akıncı tek çözümün federasyon olduğu konusunda ısrar ediyor – Kıbrıs Türk lideri adada barışın sağlanması için çalıştığı değerlendirmesi yaptı” başlığı altındaki haberinde Mustafa Akıncı’nın Bayram mesajına geniş şekilde yer veriyor sd. Haravgi haberde şöyle yazıyor:
Türk lideri Mustafa Akıncı Ramazan Bayramı mesajında, “yılgınlığa düşmemek, doğruluğuna inanılan yoldan sapmamak, son derece önemlidir” dedi. Ramazan Bayramı mesajında “Kıbrıs sorunu bağlamında, halkın ciddi bir oy oranı ile verdiği destek ve eksilmeyen güveniyle yapmaya çalıştığım budur. Halka verdiğim söz ve onun onayladığı çerçevede, adamıza barış ve huzur gelmesi için, geçmişin acılarının bir daha yaşanmaması için tüm gücümüzle uğraş verdik” diyen Akıncı “Hepinizin de bildiği gibi bu gayretler Crans Montana konferansında sonuçsuz kaldı. Bu olumsuzlukta Rum liderliğinin tavrı belirleyici oldu. O günden bu yana geçen yaklaşık iki yılda Rum tarafının sürekli yalpalayan tavırlarına tanık olduk. Bazen kapalı kapılar ardında iki devletli çözümden bahsettikleri bilgimize geldi, sonra “Onu kastetmedik, belki konfederasyon” dediklerini öğrendik; daha sonra “gevşek federasyon” sonrasında da “desantralize federasyon” diyerek ortalığı epey bulandırdılar. Bu yetmezmiş gibi de siyasi eşitliğimizin temel parametrelerini ret ve inkâr eden bir tutuma büründüler” şeklinde ekledi.
“Federal çözüm tüketildi, şimdi artık gün Avrupa Birliği içinde iki ayrı egemen devlet günüdür” diyerek bunu gerçekçi bir model olarak düşünmenin ne yazık ki bir hayal olmanın ötesinde, halka gerçeğin söylenmemesi” olduğunu belirten Akıncı Avrupa Parlamentosu seçimlerini de değerlendirdi. Akıncı “Niyazi Kızılyürek’i kutlarken, bu olayı ne olduğundan önemsiz göstermek ama ne de gereksiz abartı ile yorumlamak gerektiği kanısındayım. Bu olay tam anlamıyla kendine özgüdür. Sayın Niyazi Kızılyürek yıllardır Güney Kıbrıs’ta yaşayan orada çalışan Kıbrıs’ın her iki resmi diline hakim, her iki tarafla da bağlantıları olan değerli bir akademisyendir. Sıraladığım bu özellikleri nedeniyle bu alanda tektir. Dolayısı ile genelleme yapmaya müsait bir örnek değildir” dedi.

Alithia gazetesi ana haberinde “YESİ crash testi de geçti – YESİ’nin ilk kitlesel günü de sorunsuz yaşandı – Kehanetler yalanlandı; yeni sağlık sisteminde ne devlet hastanelerinde ne de özelde sorun, zaaf ve işlevsizlik tespit edildi” başlığı altında YESİ’nin aşırı hasta akışının yaşandığı ilk günü de sorunsuz atlatmayı başardığı bildiriliyor.
Alitia gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Eski Sağlık Bakanı ve DİSİ yetkililerinden Yorgos Pamboridis’in Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonucunu değerlendirirken partinin geleneksel politikasını ve felsefesini terk ettiğini söyleyen ve dolaylı da olsa parti liderliğinde yetersizlikten söz eden açıklaması DİSİ içinde yeni yangınlara yol açtı. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu gelecek Pazartesi günü Partinin Siyasi Bürosunu eski bakanlarla birlikte toplantıya çağırdı. Seçim sonuçlarının geniş şekilde ele alınarak değerlendirileceği toplantıda, Disi Genel başkanı Averof Neofitu her türlü eleştiriye, fikir ve önerilere açık olduğunu bildirdi.
- Mustafa Akıncı bayram mesajında “Ben var oldukça iki devlet çözümü olamaz” dedi.
- Bugün Lefkoşa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayında Kıbrıs – Ermenistan – Yunanistan arasında Dışişleri Bakanları düzeyinde ilk üçlü işbirliği toplantısı yapılacak. Kıbrıs, Yunanistan ve Ermenistan dışişleri bakanları Nikos Hristodulidis, Yorgos Katrungalos ve Zohrab Mnatsakanyan’ın bir araya geleceği toplantının hedefi güçlendirilmiş diyalog ve işbirliği vasıtasıyla üç ülke arasında barış, güvenlik, istikrar ve refahın ilerletilmesi.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ. Haberin başlıkları şöyle: “Toplum YESİ’yi kucakladı – YESİ ilk büyük sınavı geçti ama devlet hastaneleri için iddia devam ediyor – Dün sıkıntı yaşayan yurttaşlar dahi zamanla sorunların aşılacağını söyledi – Eczanelerde ilaç fiyatlarındaki farklar görülmeyecek gibi değil”.
Filelefteros’un diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Eski yargıçların maaşlarına yapılan kesintiler anayasaya aykırı – Başsavcılık emsale dayanarak kesintilerin yasal olmadığına karar verdi.
- Limasol Limanında Eurogate şirketinden 30 milyonluk yatırım… Şirket liman terminalinin hizmet gelişim ve kalkınmasını hedefleyen alt yapı ve mekanik donanım çalışmalarına başladı.
- Papaz maaşlarına devlet yardımı anlaşması yeniden inceleniyor… Mecisin Ekonomi Komisyonu 1971 yılında Başpiskopos Makarios’un imzaladığı taşra papazlarına devlet yardımı ödeneğine ilişkin anlaşmayı yeniden görmek istedi. AKEL milletvekilleri, aradan 48 yıl geçtiği halde, taşra papazlarının maaşlarına devlet finansmanı verilmesi gereğinin ne olabileceği sorusunu gündeme getirdi.
Politis gazetesinin de ana haberi YESİ’nin dünkü işleyişi. Gazetenin haberi “Doktorlar gergin, hastalar tedirgin – Baf ve Limasol devlet hastanelerinde hasta akışı beklenilenin altındaydı – Avrupalı yurttaşlar bürokrasiye takıldı; YESİ’ye para ödüyorlar ama…” başlıkları altında günün seyrini özetliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- DİSİ’de kimlik diyaloğu
- Lefkoşa’daki 360 adlı gökdelenin kaldırımının yol açtığı sorunlar kendini gösterdi - Yayalar geçecek kaldırım bulamıyor – Geçen Pazar günü 70 yaşındaki bir kişi binanın kaldırımından caddeye düştü – Lefkoşa Belediyesi geç de olsa olaya müdahale etti.
- Elektrik Kurumunda kritik randevu – Bugün Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu ile çalışan sendikaları son günlerde ortaya çıkan sorunları ele almak için bir araya gelecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand