basın özetleri 27.06.19

Alitia gazetesinin ana haberi ödenmeyen kredili ilk konutlara ilişkin konut planı ESTİA’nın dünkü Bakanlar Kurulundan geçmesiyle başlayan sürece ilişkin. Gazetenin ana haber başlıkları şöyle:
ESTİA Planı süreci başladı – İlk konutu koruma planının nihai biçiminin öngördükleri – Dün toplanan Bakanlar Kurulu ödenemeyen kredili konutların kredilerini koruma hedefiyle ESTİA planını onayladı – İlk adım Bankaların da sürece dahil olmasıyla Temmuz’da atılacak – Eylül ayında başvurular, Aralık ayında ise ödemeler başlayacak.
Gazete haberinde devletin ilk konutun korunmasına yönelik üstlendiği bu siyasi insiyatifle Kıbrıs ekonomisinin aşırı kredi alma ve kredilerin ödenememesi olan en önemli sorunlarından birini çözmeyi hedeflediğini yazıyor. Plana girme kriterlerini yerine getiren kredi sahiplerine devlet yeniden yapılandırılmış kredi miktarının üçte birini yardım olarak verecek.
Plana dahil olmak için başvuracak kişilerin yerine getirmesi gereken kriterler şunlar:
1. Başvuran en az dört çocuklu ailelerin gelirinin yılda 60 bin avrodan fazla olmaması,
2. Üç çocuklu ailelerin yıllık gelirinin 55 bin avrodan fazla olmaması,
3. İki çocuklu ailelerin yıllık gelirinin 50 binden fazla olmaması,
4. Tek çocuklu ailelerin yıllık gelirinin 45 binin üstünde olmaması,
5. Aileye bağımlı çocuğu olmayan ailelerin yıllık gelirinin 35 binden fazla olmaması,
6. Tek kişilik ailelerin ise 20 binden fazla yıllık gelirinin olmaması gerekiyor.
Aynı kriterler tek ebeveynli aileleri de kapsayacak.
Alitia gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Uyuşturucuyla Mücadele Birimi İKAN’ın Basın Sözcüsü Stelyos Sergidis dün Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Yasadışı Dolaşımına Karşı Dünya Mücadele Günü olması vesilesiyle yaptığı açıklamada en çok kullanılan uyuşturucu listesinin başında kenevirin geldiğini, onu kokain ve metamfetamin maddelerinin izlediğini belirtti. Kıbrıs’ta uyuşturucu kullanımı kaygı verici bir yükseliş gösterirken bu arada uyuşturucu satış yollarının da değişip çeşitlendiğini ifade etti.
- “Kıbrıs’a Amerikan silahları satışı ambargosunun kalkması için yeni koşullar – Kıbrıs limanlarından Rus savaş gemileri yakıt alamayacak – Menendez planı büyük çoğunlukla onaylandı – Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki tacizleri kayıt altına alınacak”. Haberde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in planın onaylanmasından sonra yaptığı açıklamada “İki senato üyesinin önerdiği planı başında selamladık. Ancak plana yapılan yeni düzenlemeler Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini büyük ölçüde etkiliyor. Bugüne kadar tüm ülkelerin gemilerine insani yardım çerçevesinde yakıt sağlanıyordu. Özellikle bir ülkeyle ilgili koşullar konabileceğini düşünmüyorum. Amerika’yı kastediyorum, ki Amerika’yla ilişkilerimizi güçlendirmeyi istiyoruz. Bu açıdan yeni düzenlemelerin talihsiz olduğu kanaatindeyim» dediği belirtiliyor.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis müzakerelerin yeniden başlamasını istiyor – Dışişleri Bakınanının açıklamasına göre Anastasiadis BMGS’ne ilgili bir mektup gönderdi. Nikos Hristodulidis’in Kanal 6’ya verdiği röportajda Cumhurbaşkanının Antonio Guteres’e 14 Haziran’da gönderdiği mektubunda, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Türkiye’nin faaliyetlerine son vermesi koşuluyla müzakerelerin üç biçimde başlayabileceğini yazdı.
1. Cumhurbaşkanının BMGS’nin özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un eşliğinde Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’yla bir araya gelmesi.
2. İki liderin BMGS Antonio Guteres’in de bulunacağı bir toplantıda görüşmesi.
3. Sürecin Kran Manotana tipi görüşme biçiminde bir araya gelmesi.
Bu arada Alitia AKEL Politbüro Üyesi ve partinin Kıbrıs sorunu ofisi yetkilisi Tumazos Çelepis’in de ilgili programda yer aldığını ve söz konusu gelişmeyi çok önemli olarak nitelendirdiğini yazıyor.

Haravgi gazetesine geçiyoruz sd.
Haravgi gazetesi ana haberini “ESTİA planı vasıtasıyla Bankalara yeni destek” başlığı altında veriyor. Haberde özetle şöyle yazıyor:
Ödenemeyen kredi borcu olan iki büyük hassas grup plan dışı bırakılırken plana dahil olacak kişi ve aileler ilerde taksitlerini ödemede zorlandıkları takdirde bankalar beklemeden evlerini satışa çıkarabilecek.
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Önce panayır yaptılar şimdiyse Cumhurbaşkanı “üzgünüm” diyor. Menedez – Rubio planı Amerikan Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonundan onay aldı. Plan bizi ABD’ye bağımlı hale getiriyor. Cumhurbaşkanı panayırlardan sonra şimdi düzenlemeleri “talihsiz” olarak değerlendiriyor.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı ilgili bir açıklamada şunları söyledi:
Şurası açıktır ki Hükümet Kıbrıs’ı iyiden iyiye ABD’nin arkasından gidiyor. Planda yapılan yeni düzenlemelerinin dilinden de anlaşıldığı gibi Hükümet gerek kara para aklama gerekse de Rus gemilerine Kıbrıs limanlarında sağlanan kolaylıkların yasaklanması konusunda, Kıbrıs, ABD’nin ortaya koyduğu koşullara uyuyor.
Kıbrıs’ın Güvenlik Konseyi’nin önemli bir üyesi olan Rusya’yla ilişkileri ciddi biçimde tehdit altında. Hükümet, her fırsatta ifade ettiği çok yönlü politikayla bu koşulların ne alakası olduğunu açıklamalıdır.
Gelişmeler, Hükümetin kapalı kapılar ardında Amerikalılarla, ABD’nin stratejik çıkarlarına hizmet eden anlaşmaları halktan gizlediğini açığa çıkarıyor.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Hükümet halka hesap vermelidir. Amerikalılarla ne anlaşmalar yaptığı konusunda siyasi partileri bilgilendirmelidir” dedi.
- Spehar “Hristofyas’ın mirası değerlendirilmelidir” dedi –Spehar ve Osaçi Dimitiris’in Hristofyas’ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi.
BMGS’nin Kıbrıs özel temsilcisi Elizabeth Spehar dün sabah Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açılan taziye defterine BM’in ve kendisinin Hristofyas’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü ve başsağlığı dileklerini yazdı. Spehar Hristofyas saygın bir lider ve kendini bu adanın barışına adamış bir dosttu. Arkasında Kıbrıs’a büyük bir miras bıraktı. Ne yazık ülkesinin barışa kavuştuğunu ve birleştiğini göremeden gitti. Ama inanıyorum ki bizler de sizler de, özellikle de tüm Kıbrıslılar mirasını değerlendirmek için canla başla çalışmalıyız” diye yazdı.
Taziye defterini imzalayan Rus Federasyonu Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osaçi de “Dimitris Hristofyas’ın kaybı gerek Kıbrıs gerekse de Rusya için büyük bir kayıptır. Anılarımızda daima yaşayacaktır, çünkü onun gibi gerçek bir politikacı insanlar çok şeye layıktır” dedi.

Politis gazetesi de ana haber olarak konut planı ESTİA’yı veriyor.
Haberin başlıkları şöyle:
Kredi alıcıları için 10 önkoşul – Planda tuzaklar ve ince alt yazılar çok – Estia planına başvurular 2 Eylül – 15 Kasım arasında olacak – Kredi sahipleri için riskli kriter yeniden yapılandırılmış kredinin yaşayabilirliği.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- “Hastaneler enfarktüs geçiriyor”. Devlet hastaneleri doktorların istifa üstüne istifa ediyor. Makaryos Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorsuz kaldı. Baf devlet hastanesinden ikisi Kaza ve Acil Servisten olmak üzere üç doktor daha istifa etti. 9 Temmuz’da doktorlar 24 saatlik grev ilan etti.
- Otobüs durakları cehennem gibi. Artan hava sıcaklıkları otobüs yolcularını perişan etti. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklı derecesi düşecek ancak bu kez de yoğun nem bekleniyor.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten BM GS Guteres’e mektup. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlaması için üç yol önerisi getirdi.
- Kıbrıs Mahkemesi iki gün önce seri katil Nikos Metaksas’a verdiği ağır ceza kararından sonra dün de polis Komandosu Thomas’ı Limasol’da işlediği üçlü cinayetten suçlu bularak üç kez ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. 35 yaşındaki suçlu cezasının hafifletilmesine dair başvuru yapma hakkından men edilirken 25 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılma başvurusu yapabilecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand