basın özetleri 24.06.19


Bugünkü Rum basınının Haravgi hariç tüm gazeteleri İstanbul Belediye seçimlerini ana haber olarak veriyor.
Filelefteros gazetesi “Erdoğan İstanbul’u kaybetti – Dünkü seçimlerden İmamoğlu’nun zaferle çıkması Türkiye Cumhurbaşkanına şiddetli tokat niteliğinde” başlığı altında veriyor. Gazete haberinde seçim sonuçlarını veriyor ve çeyrek asırdan sonra Erdoğan’ın İstanbul’u kaybetmesi noktasını ve İmamoğlu’nun muhalefet güçleri ile işbirliği yaparak kazandığı bu zaferin onu Erdoğan’ın karşısında güçlü bir rakip durumuna getirdiğini vurguluyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Asker ve polis ay ışığı altında koşturdu – Cuma gecesi askeri kampın üstünde görülen drone orduyu ve polisi harekete geçirdi” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Eğlence bölgesi sınırlarında yarı maraton koşusunun yapıldığı sırada koşudan görüntü almak için kullanılan drone askeri kampın üzerinden uçunca polis ve asker aramalara başladı. Koşu nedeniyle yolların kapalı olması aramaları zorlaştırdı. Drone’un yaptığı görüntülere el konuldu.
- Hristofyas’a son veda yarın. Hristofyas’ın hayata veda etmesi yurt dışında yaşayan Kıbrıslıları da üzdü.
- Knight Frank şirketinin açıkladığı verilere göre Kıbrıs’ta 205 milyoner var. 2018’de 205 kişi 30 milyonu aşan servetlere sahip. Önümüzdeki beş yıl içinde milyoner sayısının yüzde 20 ile 25 oranında artacağı değerlendirmesi yapıldı. Şirket aynı yıl içinde lüks konut fiyatlarının yüzde 2.8 artış gösterdiğini bildirdi.
- Katidata Köyünde Kilise toprağında fotovoltaik parkı için yapılan başvuru, bölgenin göçmen kuşların kullandığı koridor olması nedeniyle, reddedildi. Solea Ayios Epifanios’ta gerçekleştirilecek iki fotovoltaik parkı gerekli izni almayı başardı.
- Lefkoşa Kaza Mahkemesi pornografik malzeme bulundurduğu saptanan 30 yaşındaki bir şahsın soruşturma için göz altına alınması kararı aldı.

Alitia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
“İmamoğlu’nun, etkileri olacak Zaferi – Yıldırım büyük farkla kaybetti – Sonuçlar Erdoğan’ı acıttı – 25 yıl sonra aldığı ilk siyasi yenilgiden sonra Erdoğan İmamoğlu’nu kendisine rakip olarak görüyor – Muhalefetin zaferi apaçık. Arada yüzde 8’lik net fark var”.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yavuz geliyor – Dün Rodos açıklarındaydı…
Avrupa Konseyinin uyarılarına rağmen Türkiye Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerini sürdürüyor. Yavuz Karpaz yarımadası açıklarında sondaja başlamak üzere yolda. Dün Rodos açıklarında bulunan Yavuz’a Türk savaş donanmasına ait F 490 Gaziantep fırkateyni eşlik ediyordu. Yunan donanması sürekli izleme halinde.
- Göçmen bombası - Τürk göçmen kaçakçıları yöntem değiştirdi. Kıbrıs’ı ilticacılarla doldurdu. Şu ana kadar 11.600 iltica başvurusu yapıldı. Bu sayının bir yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Sadece son 10 gün içinde Ledra Palas ve Uzunyol barikatlarına gelen göçmenlerin sayısı 450.
- Kilise ilk kez bir ölünün yakılmasına ve küllerinin gömülmesine izin verdi. Yakımı yurt dışında yapılan kişinin külleri kilisede yapılacak bir cenaze töreniyle toprağa verilecek.

Politis gazetesinin İstanbul Belediye seçimlerinin sonuçlarına ilişkin ana haberinin başlıkları Tayyip Erdoğan Hezimete Uğradı – Ekrem İmamoğlu yüzde 54’le net zaferini perçinledi – Muhalefet İslamcıların 25 yıllık saltanatına son verdi – Yeni Belediye Başkanı, Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakip olarak görülüyor” şeklinde.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Tüm dünyadan Dimitris Hristofyas için başsağlığı dilekleri yağıyor…
Dimitris Hristofyas’ın ölümü yurt içinde ve yurt dışında üzüntü yarattı. Rus Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in mesajı ayrı bir dikkat çekti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ilk başsağlığı mesajı gönderenler arasındaydı. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Türk Politikacı Mehmet Ali Talat’tan da başsağlığı mesajları geldi. Dimitris Hristofyas’ın cenazesi yarın Storvolos’ta Aya Sofya Kilisesinde saat 5’te yapılacak. Salı günü resmi tatil, Cumartesiden cenazenin gerçekleşeceği güne kadar ise ulusal yas ilan edildi. Hristofyas’ın cenaze masraflarını devlet üstlenecek. İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu yaptığı açıklamada Hristofyas’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve işverenlere çalışanlarına cenazede yer almalarına kolaylık sağlamaları yönünde çağrı yaptı.
- Yermasoya Okul Komitesi bundan 40 yıl önce Amerikalı bir kadına verilen bir arazinin geri alınmasına yönelik süreç başlattı. O dönemde olay skandala neden olmuştu. Geri alınacak arazide ana okulu inşa edilecek. Αnaokulu öğrencileri şu ana kadar prefabrik konutlarda ders yapıyordu.
- Kaplumbağalara dikkat.
Caretta Caretta ve Chelonia Mydas kaplumbağa türlerinin denizlerimizdeki varlığı deniz ortamının iyi ekolojik düzeyinin göstergesidir. Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Dairesi, halkın Lara – Tokseftra sahillerini ziyaret ederken çevreye karşı özen göstermeleri çağrısı yaptı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “toplam 125 milyonluk konutlar satışa çıkarıldı. Estia planını beklerken elektronik satışlara başlamayı planlıyorlar – Baf kazası satış listesinin başında yer alıyor – Larnaka’da yapılması planlanan satışların ise çoğunluğu ilk konut kategorisinde” başlıkları altında zorunlu konut satışları. Haberde özetle şöyle yazıyor:
Temmuz ayına kadar yapılacak zorunlu konut satışları toplam 125 milyon değerinde. Satış listesine her gün yeni konutlar ekleniyor. Hatta bunda değeri Estia planının saptadığı değerin altında olanlar da yer alıyor. Bankalar ve kredi satın alım şirketleri ipotekli kredileri başından atma yarışına başladı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AKEL eski Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın ölüm haberi derin üzüntü yarattı. Ülke liderleri, kültür insanları ve sıradan yurttaşlardan AKEL’e yüzlerce başsağlığı mesajı yağdı. İskenderiye patriği Theodoros, Hristofyas için “Kıbrıs’ın çağdaş tarihine damgasını vuran siyaset insanı” ifadesini kullandı.
- Tayyip Erdoğan’ın gözdesi bir kez daha kaybetti. Ekrem İmamoğlu’nun zaferi, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın seçimleri ikinci kez kaybetmesiyle, Erdoğan’a güçlü bir tokat attı.
- Düşük maaşlar ve hayat pahalılığı artışı. Avrupa İstatistik Dairesi’nin verilerine göre Avrupa Birliği ortalamasına kıyasla en düşük ücretler ve ilk ihtiyaç ürünlerinde en yüksek fiyatlar ve zamlar Kıbrıs’ta.
- Son beş yılda 5.547 aile içi şiddet kurbanı.
Polisin açıkladığı verilere göre 2013-2018 arası dönemde 3.225 bedensel şiddet, 1.747 psikolojik şiddet ve 898 cinsel şiddet vakası görüldü. Şiddet kurbanlarının 1.034 tanesi çocuklardan oluşuyor.
- Son beş yıl içinde ırkçı saldırıların sayısı üçe katlandı. Polisin yaptığı açıklamaya göre 2013-2018 yılları arasında kin ve tehdit içeren 104 ırkçı saldırı vakası yaşandı.
- Yüksek uçak bileti fiyatları karşısında Hükümet teslimiyet belirtti. Ulaştırma Bakanı “Bırakalım arz ve talep durumu belirlesin” açıklaması yaptı.


Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand