basın özetleri 21.06.19

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin Haravgi gazetesi hariç hepsi ana haber olarak Avrupa Birliği zirve toplantısında görüşülmekte olan Türkiye’ye Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetleri nedeniyle uygulanması beklenen yaptırımlar. Basın özetlerimizin ilk gazetesi Politis.
Politis gazetesi ana haberini “Liderler hedefli önlemlere gönderme yaptı – uçların daha güçlü bir şekilde formüle edilmesi için mücadele verildi – Almanya ve Hollanda’nın Ankara’ya gidecek mesajın sert olmasına itiraz etti – Temmuz ayında durumun yeniden ele alınmasına yönelik değerlendirmeler yapılırken, Türkiye uyarıları görmezlikten geliyor” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Avrupa Komisyonuna ve Dış Faaliyetler Komitesine Türkiye’ye karşı alınabilecek önlemler konusuna ilişkin çağrı aresmiyet kazandı. Konu Avrupa Konseyinde benimesndi. Dün Brüksel’de başlayan Zirve toplantısında Kıbrıs’ın AB ortakları toplantı sonuçlarına “hedefli önlemler” konusunu dâhil etti. Karar daha güçlü ve spesifik olarak değerlendiriliyor. Liderler Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de devam etmekte olan yasadışı faaliyetlerini kınadı. Zirve kararları önlem listesinin beklemeksizin hazırlanmasını gerektirmekle birlikte, resmi belgeyle ilgili bundan sonra atılacak adımlara ilişkin bir takvim konmadı. Zirve kararlarına ilişkin atıflar Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından son derece önemli ve olumlu karşılandı. Zirvede henüz Komisyon Başkanlığına ilişkin karar alınamadı.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- “Türkiye blöf yapmıyor – Yavuz Karpaz’a doğru yola çıktı - Hedef Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervleri”. Türkiye Enerji Bakanı Kıbrıs Cumhuriyeti ile işbirliği içinde olanlara “sonuç getirmeyecek yanılsamalar peşinde olmaktan vazgeçsinler… Kimse Türkiye’nin yoluna engel koyamayacak” mesajını verdi. Yunanistan ise aynı anda savaş donanmasına sahip olduğu ve Yavuz’un Kıbrıs açıklarına yönelmesine karşı girişim başlattığını açıkladı.
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihaildis siyasi ve siyasi kişilerle ilişkili şahısların ödenmeyen eski Kooperatif Bankasından aldıkları ödenmeyen kredilerinin yeniden yapılandırılması ve silinmesi olaylarının araştırılması için KEDİPES’in ilgili listeyi Denetim Komisyonuna teslim etmesine yeşil ışık yaktı. Bu arada eski Merkez Bankası müdürü Hristalla Yorkaci’nin Meclis Başkanı Dimitris Silluris’e teslim ettiği ve Silluris’in beklenmedik bir şekilde Yorkaci’nin halefine iade ettiği kırmızı krediler listesi geçen Nisan’dan beri unutuldu.

Haravgi gazetesi eski Kooperatif Bankasının kapanmasından sonraki gelişmelere ayırmış. Gazete ana haberini “Eski Kooperatif Bankasında ziyafet şöleni – Ekonomi Bakanı başka söylerken KEDİPES-Altamira başka yapıyor – Monyat Köyünde yaşayan Rusyalı bir kadından çok sayıda arazi satın alındı – Yüksek gelirli ticari işletmelerin durumu muğlak” başlıkları altında veriyor. Haravgi haberinde özetle şöyle yazıyor:
Kooperatifçiliğin enkazında ziyafet şöleni yaşanıyor. Kuşku uyandırıcı binlerce taşınmaz mal satışı yapıldı. Gönüllü olarak emekli olan Bankanın eski yöneticilerine 180 bin avroya varan tazminatlar verildi. Ardından göreve dönüşleri gerekli görülerek beş bin avroluk maaşlarla KEDİPES’e geri alındılar.
Haravgi gazetesinin Avrupa komisyonunun zirve toplantısına yer verdiği haberinin başlığı “Yaptırım yerine sıkı gözetleme – Metnin dilinin belirlenmesi konusunda savaş veriliyor – Kıbrıs Cumhuriyeti güçlü destek koparmak çabası peşinde” şeklinde.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Avrupa Komisyonunun dünkü zirve toplantısında Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki tahriklerine ilişkin metnin hazırlanması konusunda ciddi çabalar sarf edildi. Dün akşam geç vakitlerde gelen bilgilere göre AB’nin 28 ülkesi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini izlemeye devam edecek. KİPE’nin eline ulaşan sonuç planında “Avrupa Konseyinin 18 Haziran sonuçlarına uygun olarak Komisyon Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini yakından izlemeye devam edecek. Komisyon Kıbrıs’a tam destek yönünde cevap vermeye hazır durumda. Avrupa Konseyi, Komisyondan Türkiye’ye karşı gerekli önlemler alınmasına yönelik olarak, vakit kaybetmeden öneri getirmesini bekliyor” deniyor. Bununla birlikte KİPE güvenilir kaynaklara dayanarak “AB üyesi ülke liderleri konuyu ele aldıktan sonra metnin iyileştirilebileceğini ve geliştirilebileceğini” bildirdi. Haravgi bunun Kıbrıs Cumhuriyetinin metin tasarısında direnişle karşılaştığı ve durumdan tatmin olmadığı anlamına geldiğini yazıyor.
Haravgiden diğer bazı başlıklar:
- ABD bir kez daha “Kıbrıs’ın münhasır bölgesi olarak talep ettiği bölge” ifadesini kullandı.
- Anastasiadis – Özersay ikna etmiyor – Yeni fikirler getiren ikilinin akşam yemeğine tepkiler sürüyor.
- Kıbrıslı tüketici Avrupa’da en yüksek süt, peynir ve yumurta fiyatı ödüyor.
- Serdar Denktaş “Anastasiadis Varoşa’nın açılması önerisinden haberdardı” dedi.
- Dikkat: Lara – Tokseftra bölgesinde yeni yumurtadan çıkan kaplumbağaların büyük yolculuğu başladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Komisyon zirvesi yaptırımlar işareti verdi – AB liderleri Komisyon’a Türkiye’ye karşı hedefli önlemler alınması talimatını verdi- Avrupa Komisyonu Zirvesinden bağıran karar” başlıkları altında veriyor.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Elefetteria Meydanının sütünlarında çatlaklar kendini gösterdi.
- Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde adaylara eşit olmayan muamele – Avrupa Parlamenterlerine ücretsiz seyahat ve kokteyl düzenleme parası verildi – Milletvekili Kulias Avrupa Denetleme Kongresine argüman sunmak maksadıyla mektup gönderdi.
- Kuzeyde mahzur kalan genç çiftlere 20 bin avroya kadar ulaşan para desteği verilecek.
- Bir ilkokulda öğrenciler öğretmenlerini öğretmenler odasına kilitleyip okul içerisinde çeşitli zarar verici faaliyetlerde bulundular.

Alitia gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
AB’nden Kıbrıs’ın münhasır bölgesindeki yasadışı faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye sert uyarı – Avrupa Konseyi Türkiye’ye karşı önlem alınması konusuna olumlu bakıyor – Toplantının sonuç raporuna göre Komisyon Türkiye’nin faaliyetlerini izlemeye devam edecek.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Tatar “Maraş yeniden Las Vegas olacak” derken kuzeyde kapalı Mağusa bölgesine ilişkin tartışmalar sürüyor – Afrika gazetesi “Maraş’tan Anadolu’ya bağlandık” diye yazdı.
- Yavuz da Karpaz’a doğru yola çıktı.
- Avrupa’da en yüksek süt, yumurta ve peynir fiyatları Kıbrıs ve Yunanistan’da
- Bu da nerden çıktı – İlkokulda vandalizm

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand