basın özetleri 20.06.19

Politis gazetesinin ana haberi Nikos Anastasiadis ile Kudret Özersay’ın görüşmesi. Politis’in haber başlıkları şöyle:
“İki devlete doğru yelken açtılar. Taksimi ilk konusu Maraş – Özersay’ın açıklamasında ne bir plan ne de Mağusalılar yer alıyor – Özersay şu ana kadar eski kent sakinlerinin haklarını kabul ediyor ancak Tatar yeni bir Las Vegas düşlüyor – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Maraş’ın statüsünü belirleyecek kararının beklendiği şu sıralarda kapalı bölgenin bilirkişilere açılması Anatasiadis Tatar görüşmesinden iki hafta sonra ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde kriz yükselirken açıklandı”.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Rum tarafı, Kudret Özersay’ın kapalı Mağusa bölgesinin bilirkişilere açılması açıklamasını Özersay ile Tatar arasındaki Kıbrıs Türk toplumu liderliğine aday olma yarışına yönelik bir girişim olarak değerlendiriyor. Kıbrıs Türk tarafında Türk işadamlarının kapalı bölgeye yönelik girişim arzusu belirtmeleri ve Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinde süren çıkmaz koşulları altında Kudret Özersay’ın eski kent sakinlerinin haklarının göz önünde bulundurulacağı açıklamasıyla Mağusa konusu Kıbrıs Türk toplumunun tekeli altına alındı. Özersay 2015’ten bu yana Mağusa kentinin Kıbrıs Türk yönetimi altında yaşamaya başlaması fikrinde olduğunu hatırlattı. Yeni senaryo dünden itibaren Kıbrıslı Rum Mağusalıları böldü. Anastasiadis – Özersay görüşmesinde konuşulanlar gizli tutulmaya devam ediyor.
Bu arada Çavuşoğlu doğal gaz rezervlerinin bölüşümünün Kıbrıs sorununu da çözeceği açıklaması yaptı.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu dün yaptığı bir açıklamada doğal gaz rezervlerinin bölüşülmesi ile hem Kıbrıs sorununun çözüleceğini hem de bölgede herhangi bir sorun kalmayacağını söyledi. Çavuşoğlu Kıbrıs Rum tarafına hitaben “paylaşmayı öğrenmeliyiz” dedi. Bu arada Kudret Özersay iki toplumlu iki bölgeli federal çözümde takılıp kalınmaması gerektiğini ve tartışılması gereken başka çözümler olduğunu belirtti. Özersay “etik sebeplerden dolayı” Anastasiadis ile konuştuklarını açıklamadığını söyledi.
- Devlet doktorlarına yeni teşvikler: Sağlık Hizmetleri Kurumu YESİ’nin işleyişinde kaliteli hizmetleri teşvik etmek ve devlet hastanelerinden doktor istifalarını engellemek maksadıyla devlet doktorlarına yeni teşvikler verileceğini açıkladı. Ad hoc komitesi uzman doktorlarına ek ücretler verilmesi ve aile doktorlarının yıllık gelirlerine 20 binin üzerinde ek katkı yapılması önlemlerini erle alıyor.
- Bazı hava yolları şirketlerinin kapılarına kilit vurmasına rağmen hava alanındaki hareketlilikte 17 Haziran’a kadar yüzde 3,5 artış olduğu saptandı.

Haravgi gazetesinin ana haberi ana haberi uçuş fiyatlarına gelen zamlar. “Hava alanı kartelleri can yakıyor” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
En yakın Avrupa ülkesi olan Yunanistan’a bilet fiyatları Avrupa ülkelerinden ABD’ye uçuş fiyatlarından daha pahalı hale geldi. Larnaka – Atina arasındaki gidiş geliş uçak biletleri 690 avroya yükseldi.
Haravgi gazetesi Anastasiadis Özersay’ın akşam yemeği haberini ise “gizli görüşmelerde nelerin pazarlığı yapıldı? - Cumhurbaşkanı kime göz kırpıyor? – AKEL Genel Sekreterinden iki devlet çözümüne dair sorular” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Anastasiadis – Özersay gizli görüşmesi soru işaretlerine yol açtı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu konuya ilişkin açıklamasında, gizli görüşmeyle Anastasiadis’in iki devlet çözümüyle flört ettiği şeklindeki söylentilerle birbirine paralel olarak düşünüldüğünde kaygılara neden olduğunu söyledi. Andros Kiprianu gizli görüşme haberi ancak Türk tarafından sızdırıldıktan sonra Anastasiadis’in açıklama yapma gereği duyduğunu söyledi.
AKEL Genel Sekreteri görüşmenin ne zaman yapıldığına dikkat çekti ve görüşmenin Türkiye’nin saldırgan faaliyetlerinin yükseldiği bir noktada ve üstelik de Cumhurbaşkanı bu faaliyetler karşısında görüşlerinden ödün vermez, katı ve Türkiye ile Erdoğan’a karşı ses tonunu yükselttiği bir anda yapıldığını vurguladı. “Dolayısıyla Anastasiadis Ankara’nın gözdesiyle buluşmayı seçti" diyen Kiprianu bu sosyal içerikli bir buluşma olmadığını, bu tür görüşmelerde çok sayıda siyasi konunun ele alındığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri “Eğer Anastasiadis gerçekten çözüm çabalarına ivme kazandırmak isteseydi, Türkiye’nin baskılarına rağmen, Kıbrıs’ın üzerinde anlaşmaya varılmış olan iki toplumlu iki bölgeli çözüm çerçevesinde birleşmesi gerektiğini savunan bir lider olan Mustafa Akıncı ile görüşürdü. Cumhurbaşkanı istediği kişiyle buluşabileceği şeklinde açıklamalar yapacağına Kıbrıs halkına gerçek niyetlerini açıklamalıdır.
Maalesef bizi kaygılarımız gün ve gün çoğalıyor. Çünkü Cumhurbaşkanının iki devlet çözümüyle flört ettiğine tanık olduktan sonra şimdi bu görüşün yanlısı olan politikacılarla da flört etmeye başladığını görüyoruz” dedi.

Filelefteros gazetesi de ana haberini aynı konuya ayırmış.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
“Gene Mağusa’yla oynuyorlar – Ankara ile Özersay’dan seçimlere yaklaşırken yeni oldu bittiler yaratmak maksadıyla yeni girişimler – Lefkoşa, Güvenlik Konseyi üyelerini durum hakkında bilgilendiriyor”.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kendilerine onlarca yıl önce verilen Kıbrıs Türk tarlalarını çiftçilere kiralayabilmek için politika değişikliği yapılmasını talep ediyorlar – Çiftçi örgütleri çiftçilerin gelirinin artması için bu talebi destekliyor – Özgür bölgelerdeki Kıbrıs Türk malları 61 bin dönüm.
- Kıbrıs bankacılık sistemi çerçevesinde garanti altındaki yatırımların miktarı 26 milyar avro. Tazminat Fonundaki para ise sadece 65.800 milyon.
- Uluslararası ve Avrupa Hava Trafiği Denetimi örgütleri, ortak bir açıklamayla, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Hava Trafiği Denetimi tesislerindeki son derece yetersiz ve kötü alt yapı ve koşullar nedeniyle devlet politikasını eleştirdi. AB ile Eurocontrol’den müdahale edilmesi talep edildi.
- 34 yaşındaki Sri Lankalı bir bisiklet sürücüsü karanlıkta bisiklet sürerken Orunda – Peristerona yolunda 20 yaşındaki bir kadının sürdüğü bir arabayla çarpışması sonucu hayatını yitirdi.

Alitia gazetesinin ana haberi “Mağusa’ya giriyorlar – Sözde devlet kapalı bölgenin açılacağını açıkladı – Tatar Kıbrıs Türk Yönetiminin, Türkiye’yle müzakere ve işbirliği halinde, “Kıbrıslı Rumların statükoyu Kıbrıslı Türklerin aleyhine kullanmasına dur demeye kararlı olduğu açıklaması yaptı” başlıkları altında.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Önlemler yürürlüğe giriyor – Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri bugün AB zirve toplantısında ele alınacak. Erdoğan “sıkıysa gelip Fatih’in mürettebatını tutuklayın” dedi. Bugün ve yarın yapılacak olan zirvede AB liderlerinin Türkiye’ye karşı bu konuda caydırıcı kararlar alması bekleniyor.
- Gizli akşam yemeğinin üstündeki tül perdesi kalkıyor – Akşam yemeği düzenleyerek Anastasiadis ile Özersay’ı buluşturma fikri kendisine ait olan Maronit toplumu temsilcisi Yannakis Musas 4 Haziran’da yapılan görüşmenin “tamamen sosyal karakterli bir buluşma olduğunu ve iki taraf arasında herhangi bir gizli tartışma ve sohbetin yer almadığını açıkladı.
- İşgal altındaki köylere yeniden yerleşim planı hayata geçirilecek. Şu ana kadar Hükümetin verdiği teşvikler soncunda 50 genç çift köylerine geri dönmek için başvuru yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand