Hristodulidis ile Şeyh Abdallah bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki provokatif eylemlerinin, bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarı için yüksek risk oluşturduğu yönünde net bir mesaj verdi.
Bakan ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen mevkidaşı Şeyh Abdallah Nahyan’ı artan Türk provokasyonları konusunda bilgilendirdi.
Gerçekleştirilen toplantıdan sonra basına konuşan Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin eylemlerinin yalnızca uluslararası hukuku ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemen haklarını ihlal etmediğini ifade etti. Bu eylemlerin, bölgedeki diğer ülkelerin enerji gelişmeleri de dahil olmak üzere, egemenlik haklarının pahasına, Doğu Akdeniz’i kontrol etme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Şeyh Abdallah’ı Kıbrıs sorunu ile ilgili de bilgilendirdi. Hristodulidis, Birleşik Arap Emirlikleri’nin görüşmelerin yeniden başlatılması için desteğini teyit ettiğini söyledi.
Nikos Hristodulidis, Türkiye'den, silah diplomasisini durdurmayı, ve bu şekillde, Birleşmiş Milletler nezaretinde Kıbrıs'ın yeniden bir araya gelmesiyle ilgili müzakerelerin sürdürülmesinin yolunu açmasını beklediklerini ifade etti.

Νikos Hristodulidis ve Şeyh Abdallah Ortak İşbirliği Komitesi Kurulması Hakkında bir Mutabakat Muhtırası ve Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzaladı.
Hristodulidis, Siyasi ve ekonomik açıdan ilişkilerimizin daha da genişlemesi için yasal çerçeveyi tanımlayan çok önemli iki anlaşma imzalandığını belirtti.

Μeclis Başkanı Dimitris Şilluris, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı gerçekleştirdiği görüşmede, Orta Doğu bölgesindeki ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ele alındı.
Şilluris, Birleşik Arap Emirlikleri yetkilisini ayrıca, Orta Doğu İşbirliği Merkezi'nin kurulması ve Kıbrıs'ta arapça tanıtımı konusunda bilgilendirdi.
Toplantıda ayrıca, Kıbrıs ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında parlamenter işbirliğini de içeren ikili ve bölgesel ilişkileri teşvik etme yolları da tartışıldı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:42

Son Haberler

24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Amerikan Başpiskoposu Elpidoforos'dan özür açıklaması geldi
13:36
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları bir araya geldi
13:35
Pazartesi gününden itibaren aşılı kişilerin barikatları geçerken test yapmalarına gerek kalmayacak
08:59
Dün 2 can kaybı ve 145 yeni vaka kaydedildi
08:58
Mitsotakis Guteres görüşmesinde Kıbrıs sorunu da ele alındı
08:57
Cumhurbaşkanı akşam üstü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşacak
08:56
23 Eylül
Kalın ve Sullivan bir araya geldi
13:25
Limasol'da özel bir klinik HİV pozitif kadına ilk yardım tedavisi vermeyi reddetti
13:23
Polis, yalan beyanda bulunan jinekolog hakkında soruşturmasına devam ediyor
13:22
Tüm haberler

Video on Demand