Hristodulidis ile Şeyh Abdallah bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki provokatif eylemlerinin, bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarı için yüksek risk oluşturduğu yönünde net bir mesaj verdi.
Bakan ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen mevkidaşı Şeyh Abdallah Nahyan’ı artan Türk provokasyonları konusunda bilgilendirdi.
Gerçekleştirilen toplantıdan sonra basına konuşan Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin eylemlerinin yalnızca uluslararası hukuku ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemen haklarını ihlal etmediğini ifade etti. Bu eylemlerin, bölgedeki diğer ülkelerin enerji gelişmeleri de dahil olmak üzere, egemenlik haklarının pahasına, Doğu Akdeniz’i kontrol etme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Şeyh Abdallah’ı Kıbrıs sorunu ile ilgili de bilgilendirdi. Hristodulidis, Birleşik Arap Emirlikleri’nin görüşmelerin yeniden başlatılması için desteğini teyit ettiğini söyledi.
Nikos Hristodulidis, Türkiye'den, silah diplomasisini durdurmayı, ve bu şekillde, Birleşmiş Milletler nezaretinde Kıbrıs'ın yeniden bir araya gelmesiyle ilgili müzakerelerin sürdürülmesinin yolunu açmasını beklediklerini ifade etti.

Νikos Hristodulidis ve Şeyh Abdallah Ortak İşbirliği Komitesi Kurulması Hakkında bir Mutabakat Muhtırası ve Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzaladı.
Hristodulidis, Siyasi ve ekonomik açıdan ilişkilerimizin daha da genişlemesi için yasal çerçeveyi tanımlayan çok önemli iki anlaşma imzalandığını belirtti.

Μeclis Başkanı Dimitris Şilluris, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı gerçekleştirdiği görüşmede, Orta Doğu bölgesindeki ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ele alındı.
Şilluris, Birleşik Arap Emirlikleri yetkilisini ayrıca, Orta Doğu İşbirliği Merkezi'nin kurulması ve Kıbrıs'ta arapça tanıtımı konusunda bilgilendirdi.
Toplantıda ayrıca, Kıbrıs ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında parlamenter işbirliğini de içeren ikili ve bölgesel ilişkileri teşvik etme yolları da tartışıldı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:18

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand