basın özetleri 14.06.19

Alitia gazetesinin ana haberi iki toplum arasında karşılıklı yapılan suçlu teslimine ayrılmış. Gazetenin “İlk karşılıklı suçlu değiş tokuşu –Ernest Leonidis’in öldürülmesi olayıyla ilgili olarak aranan 4 Gürcü Kıbrıs Cumhuriyeti polisine, bir Kıbrıslı Türk sanatçıyı öldürmekten aranan bir Pakistanlı da BM aracılığıyla işgal makamlarına teslim edildi – Olay Kıbrıs Rum tarafında alçak tonlarla duyurulurken Kıbrıs Türk tarafında büyük önem verildi” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Yaklaşık iki yıldır Kıbrıs sorunu durgunluk döneminde olduğu halde güven önlemleri inşa edilmesi alanında önemli gelişmeler kaydediliyor. Dün uzun süren bir kulis çalışmasından sonra karşılıklı olarak iki taraf arsında, aranan şahısların teslimi gerçekleştirildi. Olaya BM Barış Gücü aracılık etti. Bu arada Mustafa Akıncı da dün bu ayın sonuna kadar mobile telefonların her iki tarafta da açılacağını açıkladı.
Alitia’nın diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Tutuklama kararları Türkiye’yi acıttı – Çavuşoğlu Onlar sadece konuşuyor, biz önem vermiyoruz, dedi – Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Türkiye ile işbirliği yapan şirketlere karşı hukuki önlemler aldı başlıkları altında verilen bir haberde şöyle yazıyor:
Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Aydınlık gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından Fatih gemisinin mürettebatına karşı çıkarılan uluslararası tutuklama kararına ilişkin bir soruya cevap verirken “Onlar sadece konuşuyorlar, biz önemsemiyoruz” dedi. Bu arada Lefkoşa’da diplomatik kaynaklar konuya ilişkin olarak “Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerine karşı çıkarılan tutuklama kararları sorunu çözmez ama Türkiye’yi acıtır” dedi. Aynı diplomatik kaynaklara göre tutuklama kararları Türk planlarına dair şimdiden bazı sonuçlar vermiş bulunuyor.
- Taşınmaz Mal Tazminat Komisyonuna başvuran Girneli göçmen İoannis Kiryakidis Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde haklı bulundu ve 482 bin avroluk tazminatını aldı. 2011 yılında Kiryakidis Tazminat Komisyonuna başvurmuş ve Girne’deki mal varlığı için Komisyon 428.360 avroyla tazmin edilmesi kararı vermişti. Ancak parasını alamayan Kiryakidis İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu. İnsan Hakları Mahkemesi Kiryakidis’i haklı buldu. Dün Kiryakidis’in yurt dışı hesabına 482 bin avroluk tazminatı yatırıldı. Şu anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde yargılanan üç davadan biri olan Kiryakidis davasında da, Kıbrıs Hükümeti Hukuk Dairesi Mahkemede görüş belirtmekten kaçınmış ve bu olgu Mahkeme tarafından “Kıbrıs Cumhuriyetinin bu başvurular hakkında görüşü yok” şeklinde algılanılmıştı. Özellikle KV Mediterranian Tours Ltd şirketinin AİHM’e başvurusu Tazminat Komisyonunun statüsünü belirlemesi yanısıra, Mağusa’nın kapalı bölgesinin mülkiyet statüsünü belirleyecek olması bakımından da son derece önemli görülüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Hukuk Dairesinin önümüzdeki Pazartesi gününe kadar dava hakkında görüş belirterek sürece dahil olması gerekiyor.

Politis gazetesinin ana haberi Rekabeti Koruma Komisyonu’nun işlerine müdahale edilmesi olayına ayırmış.
Gazete “Rekabeti Koruma Komisyonu’na karşı saldırılar AB talimatlarını çiğniyor – Birliğin bu yıl üye ülkelere göndermiş olduğu talimatlar Rekabeti Koruma Komisyonunun bağımsızlığını savunuyor” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
AB, üye ülkelerin rekabet komisyonlarının bağımsızlığını koruma altına alan 2019/1 nolu talimat, Kıbrıs Rekabeti Koruma Komisyonu’na müdahalelere izin vermiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve siyasi partilerin Komisyonun Tabipler Birliği’ne YESİ’nin işleyişini engelleme çabalarının araştırılmasına yönelik girişimi nedeniyle Komisyona karşı saldırıları bu talimat çerçevesinde dışarıdan müdahale niteliğinde. ECN adıyla da tanınan AB talimatı üye ülkelerin rekabet komisyonlarını, görevlerini yerine getirmede ve karar almada, siyasi ve dış müdahalelere karşı korumakla yükümlüler.
Politis gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Türkiye blöf yapmıyor – Yavuz’a ilişkin niyetlerini hayata geçirecekler - Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti tehditleri artık çok ciddiye alıyor…
Kıbrıs Hükümeti Türk Petrol Anonim Şirketinin teknik zaafları ve eksikliklerine sığınarak Kıbrıs Cumhuriyeti münhasır ekonomik bölgesinde çalışma yapmayacağı şeklindeki değerlendirmesini değiştirmek zorunda kaldı. Kıbrıs Cumhuriyeti diplomatik kaynaklarına göre Türkiye’nin blöf yapmadığını ve Navtex’in sona erme tarihi olan 3 Eylül’e kadar Baf açıklarındaki Fatih gemisinin eli kolu bağlı kalmaya devam etmeyeceğine inanıyor.
- YESİ doktorlarına karşı anti-deontolojik muameleye ilişkin şikayetler inceleme altına alındı. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu YESİ’nin ilk çalışma günlerini başarılı olarak değerlendirdi. YESİ’de bugünden itibaren yeni kolaylaştırılmış yazılım sistemi devreye giriyor. Bu arada devlet hastaneleri aile doktorlarını güzel bir sürpriz bekliyor. Aile doktorlarının yeni sağlık sistemindeki çalışmalarına ilişkin koşullarına ciddi ekonomik katkılar yapılarak iyileştirilmesi konusu ciddiyetle inceleniyor.

Filelefteros gazetesi ana haberini Memi Gölünde yapılan araştırmalarda yer alan dalgıçların yaşadıklarına ayırmış. Haber başlıkları şöyle: Dehşet gölüne dalış – 59 gün boyunca inatla mücadele veren dalgıçlar Filelefteros’a yaşadıklarını anlattı – 6 yaşındaki kızın cesedinin bulunduğu dramatik dakikalar – Bu arada Metaksas’a model olarak poz veren tüm kadınlar bulundu, yaşıyor. Sadece seri katille elektronik posta üzerinden yazışan yabancı uyruklu kadına ulaşılamadı. Aranmaya devam ediyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Kontrol Komisyonunda gerginlik – Özel mülkiyetin devlet malıyla değiş tokuşu yüzünden fırça yedi: İçişleri Bakanlığı ve özellikle de Tapu Kadastro Bölümü Müdürü, 7.500 metre karelik özel mülkiyeti kamulaştırma karşılığında 14.000 metrekarelik devlet toprağının verilmesine ilişkin kararı nedeniyle dün Meclisin Kontrol Komisyonu tarafından topa tutuldu.
- Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı, dün, Elizabeth Spehar ile yaptığı görüşmede, en iyi güven oluşturucu önlem olarak doğal gaz rezervlerine ilişkin ortak bir komisyonun oluşturulmasını gündeme getirdi.
- Yeni yol ruhsatı uygulamaları 15 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek: Mevcut sorunlar çözüldü, yazılım sistemi konusunda ilerleme kaydedildi ve en nihayet yeni yol ruhsatı uygulaması başlayacak. Yeni uygulamanın 15 Temmuz’da yürürlüğe girmesi hedefleniyor.
- 30 yaşındaki bir kişi 16 yaşındaki bir gence tecavüzden 7 yıl hüküm giydi.
- Müşteri hesaplarından şu ana kadar 185 bin avro çalan bir banka memuru, gözaltına alınma kararı verilmesi için bugün Limasol Kaza Mahkemesine çıkarılıyor.
- Ev yardımcısı getirtmek için yapılan başvurular sayısında patlama: Ev yardımcıları çalışanlarının sayısı kriz öncesindeki duruma ulaştı. 2018 yılı içinde ve 2019 Mayıs ayının ortalarına kadar 20.000 Vietnam, Sri Lanka, Nepal ve Hintli kadına oturma izni verildi.
- UNYSA Cyprus gençler için düzenlenen Vaşington ve Amerikan Kongresinde Kıbrıslı gençlere yönelik ilk Kıbrıs uygulamalı eğitim programının başladığını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Amerikan Başpiskoposu Elpidoforos'dan özür açıklaması geldi
13:36
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları bir araya geldi
13:35
Pazartesi gününden itibaren aşılı kişilerin barikatları geçerken test yapmalarına gerek kalmayacak
08:59
Dün 2 can kaybı ve 145 yeni vaka kaydedildi
08:58
Mitsotakis Guteres görüşmesinde Kıbrıs sorunu da ele alındı
08:57
Cumhurbaşkanı akşam üstü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşacak
08:56
23 Eylül
Kalın ve Sullivan bir araya geldi
13:25
Limasol'da özel bir klinik HİV pozitif kadına ilk yardım tedavisi vermeyi reddetti
13:23
Polis, yalan beyanda bulunan jinekolog hakkında soruşturmasına devam ediyor
13:22
Tüm haberler

Video on Demand