basın özetleri 13.06.19

Politis gazetesinin ana haberi Rekabet Koruma Komisyonu EPA’nın Tabipler Birliği PİS’in ofisine yaptığı ani baskının yarattığı tepkilere ayrılmış.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
EPA’nın PİS’e ilişkin başlattığı araştırma Hukukçuları böldü – Cumhurbaşkanı Anastasiadis EPA’nın insiyatifini yersiz ve talihsiz olmakla nitelendirdi – Devletin ve siyasi liderliğin tepkileri deontolojik midir? – Tabipler Birliği hukuki önlemlere başvurmak yoluyla kaşı saldırıya geçti.
Politis’in ana haberinde şöyle yazıyor:
Rekabeti koruma Komisyonu EPA’nın YESİ’nin doktorlar dünyasıyla diyalog kurma çabaları çerçevesinde Tabipler Birliğinin takındığı tavra ilişkin başlattığı araştırma siyasi düzeyde çeşitli tepkilere yol açtı. Cumhurbaşkanından Sağlık Bakanına kadar çeşitli düzeylerde EPA’nın bu dönemde araştırma başlatması zamansız olarak değerlendirildi. Ancak EPA gibi bağımsız bir kurumun sahip olduğu rolü yerine getirme çabalarına, siyasi liderlik ve devletin müdahale etme hakkı var mıdır sorusu gündeme geliyor. Politis’in bağlantı kurduğu hukukçuların bu konudaki görüşleri iki farklı cephede. Bu arada PİS hukuki önlemlere başvururken EPA da başlattığı girişimin yarattığı ortamdan etkilenmediğini ortaya koydu ve araştırmasını kesintisiz sürdürüyor. Rekabet Koruma Komisyonu daha önce de benzeri bir durumda bir başka kuruma karşı başlattığı girişim emsal olarak önümüzde duruyor ancak Komisyon o zaman PİS’in gösterdiği tepkilerle karşılaşmamıştı.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Türkiye’ye karşı İnsan Hakları Mahkemesinde açılmış olan iki Kıbrıs Rum davasında Kıbrıs Cumhuriyeti taraf olmaktan kaçındı. Hükümet, İnsan Hakları davasında bulunma ve görüş ortaya koyma görevinin Hukuk Dairesinin yetkisi altında olduğunu açıkladı. Bu arada 128 Haziran tarihinde olan Mağusa kapalı bölgesinin mülkiyet durumunu belirleyecek olan üçüncü bir davada görüş bildirme süresi de sona eriyor. Kapalı bölgenin Belediye Meclisi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Belediye Başkanının ikinci muhtırasına da cevap almamış olmaktan şikayetçi.
- Seri katil zanlısı Nikos Metaksas’ın cinayetlerinin bilinen son kurbanı 6 yaşındaki küçük Sierra’nın cesedi dün Memi Gölünden çıkarıldı. Katil zanlısı çocuğun cesedini attığı yer konusunda polise yanlış bilgiler vermişti.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Akıncı Ankara’nın ritminde – Akıncı doğal gaz rezervleriyle müzakereler arasında bağlantı kurdu ve ortak komisyon konusunu yeniden gündeme getirdi – Durgunluğun sorumlusu olarak Anastasiadis ve Kıbrıslı Rumları suçluyor” başlıkları altında.
Gazete haberinde özetle şöyle yazıyor:
Mustafa Akıncı enerji meselesinde Ankara’yla aynı çizgide. Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki tehditkar tavrının neden olduğu gerginlik ritmine ayak uydurarak, Kıbrıs Rum tarafına ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e baskı uygulamak maksadıyla siyasi düzeyde ses tonunu yükseltti. Mustafa Akıncı işgal altındaki bölgede oluşan yeni siyasi ortamla karşı karşıya bulunuyor. Bu siyasi ortamda Türkiye Hükümeti etkisini daha da baskın hale getirmesiyle Akıncı’nın etrafındaki çember gitgide daralıyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Rekabet Koruma Komisyonu EPA’yı yaylım ateşine tuttular. Partiler ve Hükümet saldırı halinde. Cumhurbaşkanı EPA’nın Tabipler Birliği’ne karşı girişimini “son derece yersiz” olarak değerlendirirken Sağlık Bakanı da “gereksiz gürültü” şeklinde nitelendirdi.
- Dehşet döngüsü kapandı: 59 gün süren araştırmalar, yedi ceset, bir katil… başlığı altındaki haberde zanlının gelecek hafta dava edilmesinin beklendiğini yazıyor.
- Rekabet Koruma Komisyonu EPA’nın 2007 yılında Elektrik Kurumuna elektrik piyasasında güçlü pozisyonda olmakla suçladı ve dava etti. Dava sonucunda 2013’te Elektrik kurumuna 300 bin avro tazminat cezası verildi. Elektrik Kurumu bunun üzerine Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Şimdi ise Mahkeme, kararında Elektrik Kurumunu haklı buldu.
- Kıbrıslılar çekten viza karta yöneliyor. 2015’te çek kullanan yurttaşların oranı yüzde 17 iken, 2017’de bu oran yüzde 12’ye düştü. Yurttaşların viza kart kullanma eğilimi artıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi kırmızı kredili ilk konut durumundaki evlerin zorunlu satışlardan kurtarılması amaçlı ESTİA planına ilişkin sevgili dinleyenler. Haravgi gazetesi haberini “ESTİA planı hassas grupları kapsamıyor – İlgili öngörüler bankaların finanse edilmesini hedefliyor – Genç çiftleri kapsayacak konut politikasına ihtiyaç var – Kredi taksitlerini istikrarla ödeyen kredi sahipleri hakkında ses yok” başlıkları altında veriyor.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Yunker Kıbrıs sorununun çözülmemiş olarak kalmasında pişman” başlığı altındaki haberde “BM GS’nden sonra Avrupa Komisyonu Başkanı da Brüksel’de Politiko’ya verdiği bir demeçte “tarihi fırsat”ın kaybolduğu açıklamasını yaptı ve Kıbrıs sorununun çözümü çabalarının iyi bir sona ulaşması doğrultusunda bir şey yapamayacak durumda olmaktan dolayı kendini de suçladığını belirtti. Jan Klod Yunker “Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabaları başarıya çok yakın bir noktaya gelmişti ancak devamında Kıbrıs sorunu buhar olup uçtu dedi. Yunker son beş yıl içinde en fazla pişmanlık duyduğunuz konu nedir, şeklindeki soruya cevap verirken şöyle cevap verdi: Çok konu var: “Sorunuz başarılı olduğunuz konular nelerdi” olmalıydı. Beni üzen bazı konular var. Kimisi büyük kimsii küçük ama hepsi önemli. Kıbrıs sorunu konusunda çok üzgünüm. Çözümü doğrultusunda çok çaba sarf etmiş olduğum halde Kıbrıs sorununun çözümünü iyi bir sona ulaştırmayı başaramadım. Çalıştım, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni de Kıbrıs Türk toplumunu da ziyaret ettim. Çok yaklaşmıştık ama sonra bütün bu çabalar buhar olup uçtu”.
- BMGS’nin Kıbrıs özel temsilcisi ve Kıbrıs’taki UNFICYP sorumlusu Elizabeth Spehar barış gücünün Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılması meselesine odaklandı. Konu önümüzdeki Temuz ayında Güvenlik Konseyi’nde ele alınacak ve görev süresinin uzatılmasına ilişkin olarak Spehar’ın önünde zor veriler var. Bunlar, BM diplomatı Lut’un tüm çabalarına rağmen Kıbrıs sorununda hüküm süren durgunluk, BMGS’nin Güvenlik Konseyine sunduğu ara raporun değerlendirilmemesi, siyasi tarafların çözüm arama noktasına odaklanmaması ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusundaki tahrikkar faaliyetleri.


Alitia’nın ana haber başlıkları şöyle:
Her yandan itiraz ve tepkiler - Rekabet Koruma Komisyonu EPA’nın PİS’in ofisine ani baskını fırtınalar kopardı – Cumhurbaşkanı Anastasiadis EPA’nın başlattığı araştırmayı “gereksiz ve YESİ için riskli” şeklinde değerlendirdi ve tam bilgilendirilme istedi – Partiler ve örgütler EPA’nın bu girişimini eleştirdi ve sorumluluk yüklenmesini talep etti – EPA Başkanı Lukia Hristodulu’nun bütün bunlara yanıtı, kimseye verecek bir hesabımız yok, oldu.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Dehşet döngüsü kapandı – Küçük Sierra’nın cesedi gölde altı metrelik bir derinlikte bulundu – Orestis küçük kızı, boğazını sıkarak öldürdüğünü itiraf etti
- Temsilciler Meclisinde yarın yasama erkinin otonomisi konusu ele alınacak
- Ayios Nikolaos Lisesinde öğrenciler yangın çıkarttı - Zarar 30 bin avro
- Yesi’de de kuyruk listeleri – Bir hasta kendisine 2020 yılına randevu verildiğini şikayet etti
- Türkiye’de bugün Münhasır Ekonomik Bölgesi ve S400’ler için kararlar alınacak – Tutuklama kararlarına karşı saldırılar belirlenecek
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand