basın özetleri 12.06.19

Politis’in ana haberi “Tabipler birliği aleyhine soruşturma başlatıldı –Doktorlara gözdağı - Tabipler Birliği PİS, YESİ’nin sağlıklı rekabetine zarar vermekle suçlanıyor – Birliğin sözcüsü özel doktorlara karşı terör uygulandığını açıkladı – Dr Haris Armeftis ise YESİ doktorlarını özel doktorluk yapmakla suçladı” başlıkları altında şöyle yazıyor:
Dün Rekabet Koruma Komisyonu’nun PİS’e yaptığı baskından sonra Tabipler Birliğinde deprem koşulları hüküm sürüyor. Henüz resmen masaya konmadığı halde Başkanlığın değişmesini isteyen sesler gittikçe çoğalıyor. Rekabet Koruma Komisyonu denetçileri PİS ofislerini köşe bucak aradı, elektronik verilere, mektup ve Birliğin YESİ’nin sağlıklı rekabetini bozmaya çalıştığının delili olabilecek her türlü evraka el koydu. Birliğin liderliği tarafından, YESİ’ye kaydolma niyeti ifade eden doktorlara yönelik açıklama ve nitelendirmeler Rekabet Koruma Komisyonu’nun mikroskopu altında. Rekabeti kısıtlama ve YESİ doktorlarına karşı engelleyici tavır sergilendiği tespit edildiği takdirde Tabipler Birliği PİS yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalacak.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- DİSİ genişletilmiş Siyasi Büro toplantısından sonra kongreye gitmeden ülkenin büyük meselelerine yönelik tez ve görüşlerini düzenleyecek. Söz konusu gelişme önümüzdeki seçimlere kadar, kimi üyelerin liderliğin değişmesine yönelik taleplerini etkisiz hale getiriyor. Kendisinden partinin kimliğini teyit etmesi istenirken DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu “DİSİ’nin kimliği kuşku kaldırmıyor” açıklamasını yaptı.
- Kıbrıs Müzesinde Picasso’nun seramik çalışmaları sergisi dün açıldı. Ünlü sanatçının seramik çalışmaları ilk kez Kıbrıs’a geldi.
- Eski Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Konstandinos Hristofidis “Yeni Akım” adlı yeni bir sosyal hareket örgütleme çalışmaları yürütüyor. Siyasi analizciler, yıpranmamış şahsiyetlerden oluşacak, yeni fikir ve çözüm önerileri getirecek ve hiçbir partiye üye olmayan ve hayal kırıklığına uğramış yurttaşları toplayacak bir yeni siyasi oluşuma zemin olduğu değerlendirmesi yaptı. Politis’e ulaşan bilgilere göre Yeni Akım kaza örgütlenme çalışmalarına başladı.

Alitia gazetesi ana haberini YESİ’ye ayırmış. Gazetenin başlıkları şöyle: Beklenmedik kargaşa - Rekabet Koruma Komisyonundan Tabipler Birliği PİS’e baskın – Özel doktorların YESİ’ye kaydını engelleme teşebbüsleri yapılıp yapılmadığı araştırılıyor – PİS belgelerine el kondu, soruşturma devam ediyor – Hiddetlenen doktorlar dünyası hukuki önlemlerle tehditler savuruyor –Doktor Haris Arneftis “Rekabet Koruma Komisyonu, PİS’te araştırma yapması beklenen en son kurumdu” açıklaması yaptı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- “DİSİ’de ertesi gün – DİSİ fırtınadan sağsalim ve daha güçlü çıktı-” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor: DİSİ gemisi genişletilmiş Siyasi Büro toplantısından, bazılarının beklediğinden çok daha güçlü bir şekilde çıkarak sağlamlığını kanıtladı. Parti kopan seçim fırtınasını atlatmanın yanısıra bu deneyimden sallanmadan ve sorunsuz bir şekilde çıktı. DİSİ şimdi sağlam, daha bilge ve öncelikle de birlik halinde olduğunu kanıtladı.
- Cumhurbaşkanı ulusal asgari ücret saptanmasına ilişkin niyetlerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “tam istihdam koşullarının mevcut olduğu durumlarda ulusal asgari ücret düzenlemesi için diyalog başlatma niyetindeyiz” dedi.
- Lefkoşa’da Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partileri görüşmelerinin otuzuncu yılına ilişkin Slovakya Dışişleri Bakanının da yer altığı uluslararası bir kongre yapıldı. Konuşmada yer alan BMGS Kıbrıs özel danışmanı Elizabeth Spehar bir açıklama yaptı. Spehar açıklamasında “Kran Montana’nın olumsuz sonuçlarına rağmen umut ışığı hâlâ canlı kalmaya devam ediyor. Yaptığımız araştırmalara göre iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm, Kıbrıs’ın iki toplumu arasındaki sorunun çözümü için en kabul edilebilir çözüm olmaya devam ediyor” dedi ve Kıbrıslıları bu doğrultuda asla pes etmemeye çağırdı.

Haravgi gazetesinin ana haberi Kıbrıs halkının zamlar altında ezilmesi olayına ayırmış. Gazetenin başlıkları şöyle: “Yurttaşların ödemeleri idarecilerin beceriksizliğinin sonucudur – Elektriğe %11 zam… Yurttaş çaresiz – Doğal gaz getirme perspektifini öldürdüler – Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji hedeflerine ulaşılamadı”. Haberde şöyle yazıyor: Yurttaşlar ve işletmeler bir yılda elektriğe gelen %11’lik zam karşısında şaşkınlık içerisinde. AKEL Hükümetin elektrik üretimi amacıyla yurda ucuz doğal gaz getirmek konusunda beceriksizce uygulamalarıyla sonuç sağlayamadığı yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi çalışmalarında da aynı sonucu elde etti, açıklamasını yaptı.
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından - bazıları:
- Hükümet dört yıl boyunca Pissuri’de toprak kaymasına karşı binaların korunmasına yönelik çalışmalar yaparken evler birbiri ardına çökmeye başladı.
- AKEL 2020’den itibaren madencilik sanayii yasasına getirilecek yeni bir düzenlemeyle siyanür kullanımına son verilmesine ilişkin yasa önerisini Meclise getirdi.
- Haravgi gazetesi YESİ’ye ilişkin gelişmelere de yer veriyor. İlgili haberlerinin başlıkları şöyle: YESİ’nin faaliyetleri yeniden ele alınacak – Şu ana kadar YESİ’ye kaydolan özel doktorların sayısı yetersiz bulundu – Klinik laboratuvarlarda yapılan analizler çok zaman alıyor - Rekabet Koruma Komisyonu Tabipler Birliğinde geniş çaplı araştırma başlattı.

Filelefteros gazetesi:
Gazetenin ana haber başlığı şöyle: YESİ’de bir Rekabet Koruma Komisyonu eksikti –Rekabet Koruma Komisyonu’nun baskını Kıbrıs Tabipler Birliğinde telaşa yol açtı”.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Kıbrıs Müzesinde Picasso’nun seramik çalışmaları sergisi
- Baf hastanesinde bir hastanın kızı personel hakkında şikayette bulundu - Babamı yatağa bağladılar – Sendikalar konu hakkında yapılacak araştırmanın sonuçlarını bekliyor
- Polis uzun süre önce izleri kaybolmuş olan ve seri katil Metaksas’la konuşmaları bulunan üç kadından ikisini tespit etti. Bugün Metaksas’ın gözaltı süresinin uzatılıp uzatılmadığına ilişkin yeni karar verilecek.
- Tekerlekli sandalyede olan engelli kişi, bir kadına karşı uygunsuz saldırı nedeniyle yargılanıp 4 aylık hapis cezasına çarptırıldı.
- Muhalefetten Meclise yasa önerisi: Muhalefet partileri Cuma günü Meclise, kırmızı kredili konutların zorunlu satışlarını geciktirmek amaçlı bir yasa tasarısı sunacak.
- Yaz yangınlara karşı yangın söndürücü üçüncü bir helikopterin kiralanması konusu dünkü İçişleri Bakanlığı toplantısında ele alındı – İçişleri Bakanlığı bu konuda hazır olunduğunu açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand