basın özetleri 11.06.19

Alitia gazetesinin ana haberi DİSİ’de süren ve özellikle de Avrupa parlamentosu sonrasında iyice ortaya çıkan iç sürtüşmeler.
Gazete “Mesajı aldık – Averof Neofitu DİSİ’nin genişletilmiş siyasi bürosunda konuştu” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Averof Neofitu partisinin genişletilmiş siyasi bürosunda konuşurken, DİSİ idaresinin, seçim sonuçlarının verdiği mesajı aldığını söyledi. DİSİ Genel Başkanı partinin altı oyulmadan yeni düzeltici girişimlere açık olduğunu ifade etti. Averof Neofitu siyasi büronun toplantısını yapılan hata ve zaafların düzeltilmesi için bir fırsat ve ilk adım olarak nitelendirdi. Neofitu “nasıl bir parti istediğimizi de yeniden gözden geçirmeliyiz” dedi ve “siyasi babamız Glafkos Kliridis’in bizlere miras bıraktığı ilke ve değerlere bağlılığımızı yeniden teyit etmeliyiz. Ancak belirsizliklerle değil net bir biçimde” şeklinde vurguladı. Neofitu “şanlı bir geçmişe, güçlü bir bugüne ve parlak bir geleceğe sahibiz” mesajını verdi. Disi’nin siyasi bürosu toplantında yapılan tartışmalarda partinin izlemesi gereken süreç hakkında görüşler belirtildi ve şu ana kadar izlenen bazı politikalar eleştirildi. Toplantıda 200’ü aşkın parti yetkilisi, şimdiki ve eski milletvekilleri, bakanlar ve eski bakanlar yer aldı.
Alitia gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Göçmenler tedirgin ve belirsizlik içinde
- Bir Kıbrıslı Türk daha üzerinde 22 göçmen konutunun inşa edildiği güneydeki mal varlığına ilişkin haklarını talep ediyor – Özgür bölgelerde yaklaşık 400 bşn dönümlük Kıbrıs Türk arazisi var – İçişleri Bakanlığı “endişeye gerek yok” dedi.
- Kivisili köyünde bağlanmış bir şekilde yanmış olarak bulunan cesede yapılan otopside ölüm nedenini bulunamadı. Yanmış halde bulunan erkeğin kimliği de henüz saptanamadı. Polis tüm senaryoları araştırıyor.
- Elektrik faturalarına yeni zamlar geliyor. Yeni fiyat artışları yüzde beşin üzerinde olacak.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Ses kirliliğini hiçbir şey yapmadan uzaktan izliyorlar – İlgililer birbirini suçluyor – Turizmimiz ve halkın yaşam düzeyi etkileniyor – Sahil İdaresi Yasasında da karmaşa” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor:
Ciddi sonuçlarla karşımıza çıkan ses kirliliği sorunu karşısında Bakanlıklar, yerel yönetimler ve Polis yetkilileri bir şey yapmaktan aciz durumda sadece birbirlerine sorumluluk yüklemekle yetiniyorlar. İlgili iki Bakan sorumluluğu üstlenmekten kaçınıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- YESİ’nin başarılı olması için devlet hastanelerinin güçlendirilmesi şart – Devlet hastanesi doktorları, görevinden istifa eden meslektaşlarının yarattığı sonuçlar nedeniyle endişeli – Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu’na yeni Genel Müdür atanıyor. Yeni Genel Müdürlüğüne Kiryakos Yeoryiu’nun getirilmesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak - YESİ’ye kullanıcının kolayca kullanabileceği yeni bir yazılım sistemi getiriliyor.
- Slovakya Dışişleri Bakanı’ndan Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne destek.
Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Laitzak Kıbrıs ziyareti sırasında görüştüğü Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmede, ülkesinin “Kıbrıs sorununun tek çözüm yolunun egemen bir Kıbrıs devleti olduğu görüşünü” diyalogda nesnel bir arabulucu olarak desteklemeye devam edeceğini söyledi.
- Haravgi gazetesi dün yapılan DİSİ siyasi bürosu toplantısıyla ilgili haberini “DİSİ’de seçimlerde uğradığı yenilginin yarattığı sarsıntıyı yumuşatma çabaları – Pamboridis ve Yeoryiadis’ten eleştiriler” başlığı altında veriyor.
- Eski Cumhurbaşkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas’ın sağlık durumunda değişiklik yok. Dimitris Hristofyas Lefkoşa Genel Hastanesinin yoğun bakım biriminde tedavisini sürdürüyor. Hristofyas’ın durumu istikrar gösteriyor.

Politis gazetesinin ana haberi YESİ’de yapılması kararlaştırılan pratik değişikliklerle ilgili. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
YESİ’ye kullanıcıyla dost yeni yazılım sistemi – Önümüzdeki Cuma’dan itibaren yeni sistem yüklenmeye başlanacak – Doktorlara ve eczacılara YESİ’nin ilk 15 günlük çalışma süresinin ilk ödemeli yapılacak – Sağlık Sigortası Kurumu ile özel doktorlar arasında kontrat imzalama süreci devam ediyor.
Politis gazetsinini diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- DİSİ’de Kliridisçi kimlik arayışı –Anastasiadis politikaları nedeniyle Averof bombardımana tutuldu – Siyasi Büro üyelerinin büyük çoğunluğu Anastasiadis politikalarını eleştirdi.
- Engelli kişilere yardım fonları genişletilecek.
- Kıbrıs’ta bir Hollywood filmi daha. Kıbrıs Yatırım İlerletme Kurumunun girişimleri sonrasında William Baldwin’in oynayacağı yeni bir Hollywood yapımının Kıbrıs’ta çekilmesine karar verildi.

Filelefteros gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Yargıçların yarısı tırstı –Başsavcı Kostas Kliridis devlet memurları maaşlarına yapılacak kesinti iadelerine ilişkin Mahkeme kararının temyizi davasında Yüksek Mahkeme Yargıçlarının yarısının dışarıda tutulmasını talep etti. Yüksek Mahkeme Başkanı ise yargıçların yarısının süreç dışında tutulması durumunda tam birleşik oturum sağlanamayacağını duyurdu”.
Diğer bazı haber ve haber başlıklarıysa şöyle:
- Slovakya Dışişleri Bakanı “Kıbrıs sorununa Uluslararası Hukuk dışındaki çözümlere hayır” açıklaması yaptı.
- Mecliste 289 terfi ve yeni atamalar…
- Çıkarlar ses kirliliği yasasını bloke etti – Ses kirliliği hat noktada.
- Astrosol fabrikası çevre sakinlerine verdiği zarar nedeniyle durumdan etkilenen kişilere 700 bin avro tazminat ödeyecek.
- Limasol ve Lefkoşa’da yapılan atık analizlerinde uyuşturucu kullanımında artış olduğu saptandı. Somut olarak amfetamin kullanımı 6 kat arttı.
- Pazar günü Çiti bölgesinde bulunan yanmış ceset saman balyası üzerine kabloyla bağlanmıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand