Neofytou ve Kızılyürek arasında gerginlik

DİSİ başkanı Averof Neofytou, ana konunun, vatan’ın tehlike altında olduğu zaman korunması ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde yasadışı ve kışkırtıcı eylemlerinin ele alınması olduğunu söyledi.
Kurumumuza konuşan Neofytou, yaklaşan seçimlerden bağımsız olarak, tüm siyasi güçlerin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı’nın yanında olması, ve Ankara’nın uygulamaya koymaya çalıştığı yeni oldu bittilere karşı gösterilen çabalara destek olması gerektiğini belirtti.
AKEL ile olan anlaşmasızlığa da değinen DİSİ başkanı, sadece, partisinin dört gündür sorduğu sorulara basit bir cevap istediğini ifade etti.
Neofytou, DİSİ’nin Kıbrıslı Türklerin adaylığına ve Kıbrıslı Türk seçmenlerin katılımına çok olumlu baktığını ve bunun Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıdığını ve sözde devleti reddedikleri anlamına geldiğini söyledi.
AKEL’in Kıbrıslı Türklerin bu katılımını aynı şekilde yorumlayıp yorumlamadığını netleştirmesini istediklerini belirtti.
DİSİ başkanı, bu sol parti niye ortak bir seçim kampanyası hazırlamadığını ve neden özgür bölgelerde ve işgal edilmiş bölgelerde ayrı kampanyalar yürüttüğünü sorguladı.
Neofytou, Kıbrıslı Türk adayın seçilmesi halinde, Kıbrıs Cumhuriyetini mi temsil edeceğini, yoksa Kıbrıslı Türklerin mi sesi olacağını sorguladı. Neofytou, ayrıca, AKEL’in Avrupa Parlamentosu’ndaki ilk konuşmanın Türkçe olacağına söz verip vermediğini sordu.
DİSİ başkanı son olarak, konunun belirli bir adayı veya Kıbrıslı Türk toplumun hedef almadığını ve AKEL’in duruma böyle bakmamasını istedi.

AKEL Avrupa Parlamentosu adayı Niyazi Kızılyürek, Averof Neofytou’nun açıklamalarını değerlendirdi.
Kurumumuza konuşan Kızılyürek, DİSİ başkanı’nın tutumunun kabul edilemez olduğunu söyledi, ve Neofytou’yu özür dilemeye davet etti.
Kızılyürek, Kıbrıslı Türklerin bu sürece Kıbrıslı ve Avrupa Vatandaşı olarak dahil olduğunu ifade etti.
AKEL Avrupa Parlamentosu adayı, amacının yalnızca bir toplumun değil, tüm vatandaşların haklarını korumak olduğunu belirtti.
Kızılyürek, Kıbrıslı Türkleri AB kurumlarına entegre etmek için mücadele edeceğini söyledi.
Türkçe dili konusuna da değinen Niyazi Kızılyürek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki resmi dilinden biri olması nedeniyle, bunun da amaçları arasında olduğunu ifade etti.
DİSİ’nin niye farklı kampanyalar yürütüldüğü sorusuna ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar’a farklı şeyler söylendiği iddialarına da cevap veren Kızılyürek, tüm bu iddiaların bilinçli şekilde yapıldığını söyledi.
Kızılyürek, DİSİ’nin sadece Kıbrıslı Rumlar’a hitap ettiğini, ve Türkçe bir brösür çıkarmayı aklından bile geçirmediğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:46

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand