basın özetleri 07.05.19

Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı “Hareketleri ona pahalıya mal olacak – Lefkoşa’dan Türkiye’ye politik-ekonomik maaliyeti olacak kararlar”. Haberde şöyle yazıyor:
Ankara’nın Kıbrıs’ın yanında yapacağı sondaj çalışmalarına tepki gösteren Lefkoşa, bu konuda Türkiye’ye politik ve siyasi maliyeti olacak Rusya’ya uygulanan yaptırımlara benzer önlemleri araştırdı. Lefkoşa, Avrupa Konseyi’nin resmi olmayan Romanya toplantısında partnerlerinden Türkiye’ye mesajlar veren, gümrük birliği, üyelik öncesi fonları gibi konularda, ona onlarca milyara mal olacak bazı kararlar çıkartmaya çalışacak.
2 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS Antonio Guteres’i bölgedeki durum hakkında bilgilendirdi ve BM’in Türk faaliyetlerinin durdurulması için acilen önlem almasını istedi.
4 Mayıs’ta ise Kıbrıs Cumhuriyeti BM’ye Münhasır Ekonomik Bölgesi ile kıta sahanlığı koordinatlarını gönderdi.
Bu arada Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Fransa ile Kıbrıs arasındaki ikili ilişkilere dair kararların alınması beklenen görüşmeler yapmak için Paris’e gidiyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kırmızı Gölde yapılan sonar taraması da engellerle karşılaştı. Küçük Sierra’nın cesedinin bulunabilmesinin son derece güç olduğu açıklandı.
- Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL adayı Niyazi Kızılyürek DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’dan, kendisinden özür dilemesini talep etti. Kızılyürek Türk dilinin AB resmi dili olması için uğraş vereceğini asla saklamadığını söyledi ve bir Avrupa Parlamenterinin seçmenleri karşısında yükümlülükleri olduğunu söyledi.
- Baf yolları profesyonel dilencilerle doldu. Trafik ışıklarında dilenen dilenciler ciddi trafik sorunlarına yol açıyor. Polis dilenci ağının izinde.

Politis gazetesi… Politis’in de ana haberi de Fatih sondaj gemisinin başlaması beklenen çalışmalarına dair. Gazete haberini “Ankara yeni oldubittiler yaratıyor – 3. Parselde dayılanmasının ardından bu kez Baf’ın batısında sondaj yapacak – Cumhurbaşkanı Anastasiadis ikinci bir işgalden söz etti – Guteres gerginlik hakkında endişe ifade etti – ABD ve AB sert tavsiyelerle devreye girdi” başlıkları altında veriyor.
Politis şöyle yazıyor:
Ankara uluslararası kınamalara rağmen denizde yeni oldu bittiler yaratmayı hedefleyen görüşlerinden geri adım atmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her yöne giden mesajlar veriyor. Erdoğan bir yandan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerjiyle ilgili taleplerini öne çıkaran açıklamalar yaparken öte yandan da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin planlarını engelsiz bir şekilde hayata geçirmesine izin vermeyeceğini bildirdi. Ankara faaliyetlerine gerekçe olarak Kıbrıslı Türklerin, kendine göre, haklarını göstererek Kıbrıs Cumhuriyetinin bölge ülkeleriyle yaptığı Münhasır Ekonomik Bölgesine dair anlaşmaların geçerli olmadığını duyurdu. Kıbrıs Cumhuriyeti siyasi, diplomatik ve hukuki baskı araçlarına başvurdu. Ulusal Konsey Cumartesi günü konuyu ele alacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Kırmızı Gölün dibini milim milim tarayan İtfaiye ve özel şirket ekiplerinin çalışmaları dün de sonuç vermedi. Göl suyunun bulanıklığı ve çamurun yanısıra dün rüzgar da ciddi zorluklara yol açtı. Dün sonar ve robotik kameranın tespit ettiği üç noktayı araştırmak için bugün göle dalgıçların inmesi bekleniyor. Seri cinayetler hakkında polisin yürüttüğü süreci değerlendirecek Komite de bugün atanıyor.
- Ulusal Sağlık Sistemine çocuk hasta kaydının ilk günü sisteme binlerce çocuk yazıldı.
- Bakanlar Konseyi Eğitim Bakanı Kostas Hambyauris’in okullara güvenlik görevlileri yerleştirilmesi önerisine yeşil ışık yaktı. Eğitim Bakanlığı 38 devlet lisesi, altı orta ve lise okulu ve 11 meslek okulunda güvenlik koşullarının sağlanması hedefiyle özel koruma şirketlerinden hizmet alma yönünde hareket edecek.
- Ekonomi ve Rekabet Konseyi Başkanı Takis Kliridis ticari rekabetlerin sürekli olarak yarattığı belirsizliğin Kıbrıs’ı da etkileyeceğine dair endişe ifade etti.

Haravgi gazetesi ana haberini dün Ulusal Sağlık Sisteminde başlayan çocuk hasta kayıtlarına ayırmış. Gazeteye göre şu ana kadar 180 binden fazla yurttaş şahsi doktorunu seçti. Dün öğleden sonra ise çocuk doktorları listeleri de açıldı. Çocuk doktoru listelerine birkaç saat içinde 16 bin çocuk hasta kayıt yaptırdı. Bu arada ise Sağlık sigortası Kurumu, dün de sigorta şirketlerinin YESİ’nin altını oymaya ve tehditler savurmaya devam ettiğini açıkladı.
Haravgi gazetesinin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Haravgi gazetesi de Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerine yer veriyor sd.
“Türkiye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine ilişkin tahrikkâr iddialarına devam ediyor – Kıbrıs’ın komşu ülkelerle yaptığı MEB anlaşmalarını sorguluyor” başlığı altındaki haberde “Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye’nin kıta sahanlığına ilişkin açıklamasının gerçekle ilgisi olmadığını açıkladı” diye yazıyor. Gazeteye göre Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyetinin Münhasır Ekonomik Bölgesine dair anlaşmaların da geçersiz olduğunu iddia etti.
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamasında “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başka ülkelerle işbirliği çerçevesinde sondaj gemisi Fatih’in faaliyetlerini yakından takip ettiğini” söyledi. Hristodulidis Cumartesi günü toplanacak olan Ulusal Konsey’de konunun ele alınacağını ve Cumhuriyet’in hukuki, siyasal ve diplomatik düzeyde başlattığı girişimler hakkında partilerin bilgilendirileceğini ifade etti.
- Türk tehditleri kınandı – Avrupa Parlamentosunda Avrupa Solu Kıbrıs Cumhuriyetine destek verdi.
- Hükümet yeni bir yasa tasarısıyla Elektrik Kurumunun elektrik fiyatlarına zam yapmayı ve Kurumun yatırım olanaklarını kısıtlamayı hedefliyor.

Alitia gazetesinin de ana haberi Fatih sondaj gemisinin faaliyetleri etrafındaki gelişmelerle ilgili.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Fatih sondaj gemisi uluslararası abluka altında – Kıbrıs Cumhuriyeti Türk tehditlerinin uluslararası alanda kınanmasını sağladı. Hükümet bu konuda tetikte olmaya devam edecek.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Yeni polis komutanı bugün görevi devralıyor. Kırmızı Gölde üçüncü valizi saptama çalışmaları bugün de devam edecek.
- Eski Kooperatif Merkez Bankasının devletin eline geçen taşınmaz mülkleri Belediyelere ve Köy Muhtarlıklarına iade edilecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand