basın özetleri 06.05.19

Alithia gazetesinin ana haberi seri cinayetler olayıyla ilgili. Gazete haber başlığını “Keder, donukluk, gözyaşı, özür, parti kavgaları – Seri katilin faaliyetleri kâbus gibi – 22 günlük aramalardan sonra Kırmızı Gölde küçük Elena’nın da cesedi bulundu. Geçen hafta aynı yerden annesi çıkarılmıştı” diye veriyor. Haberin özeti şöyle: Dalgıçlar dün Kırmızı Gölden Romanyalı küçük Elena Bunea’nın cesedini çıkarırken orada bulunanlar donmuş halde ve kederle olayı izliyordu. Valiz çıkarıldıktan sonra arama ekibi üyelerinin Sonar cihazının İspanyol Operatörüyle hüzünle kucaklaştığı görüldü. Kıbrıs toplumunun kurbanlardan özür aktiviteleri dün de, bu kez Mitsero madeninde devam etti. Öte yandan partiler arası konuyla ilgili atışmalar da devam etti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL hala Mari olayıyla ilgili olarak özür dilemedi açıklamasının ardından AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Anastasiadis’in hafızası çok dar” cevabını verdi ve Mari olayının yaşandığı daha ilk anlarda AKEL’in özür dilediğini söyledi. Andros Kiprianu Cumhurbaşkanının kurbanlardan özür dilerken kullandığı “yabancı oldukları halde” ifadesinin ırkçılığın ta kendisi olduğunu belirtti.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Dün Hükümet Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin hedefinin yeniden Kıbrıs sorunu müzakerelerinin başlaması olduğunu söylerken bunun Türk gemileri Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarını ihlal ederken olamayacağını belirtti. Cumhurbaşkanının Kran Montana tipi bir görüşmeye ne denli açık olduğuna ilişkin bir soruya cevap verirken ise Prodromu “olasılıklar üzerine konuşuyoruz. BM Cumhurbaşkanını davet ettiği takdirde, mevcut koşullar, diğer tarafların ve özellikle de Türkiye’nin bu konudaki görüşleri değerlendirilecek ve uygun cevap verilecektir” dedi
- Muhalefet Cumhurbaşkanını ırkçılıkla suçladı.
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu DİSİ’nin seçim kampanyasındaki bir etkinlikte konuşurken AKEL’i kuzeyde farklı güneyde farklı şeyler söylemekle suçladı. Neofitu “Kıbrıs halkı, etnik kökenden bağımsız olarak tek bir halktır. Neden iki farklı kampanya? Kıbrıslı Rumlara başka Kıbrıslı Türklere başka mı söylüyorlar” dedi.

Haravgi gazetesininn başlığı “Orestis’le ilgili veriler artıyor – 19 yaşındaki bir kadına tecavüz edip aynı anda olayı görüntülediği şikayeti yapıldı. Polise ulaşan yeni suçlamalar yağmur gibi” şeklinde. Gazete özetle şöyle yazıyor:
Orestis’in faaliyetlerine ilişkin her gün yeni veriler gün ışığına çıkıyor. Dün kırmızı gölde küçük bir çocuğun cesedi bulundu. Cesedin Romanyalı Livia Bunea’ya ait olduğu düşünülüyor. 7 cinayeti işlediğini itiraf eden zanlı tecavüz suçlamasını reddediyor.
Haravgi gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:
- Cumhurbaşkanlığından ve DİSİ’den Niyazi Kızılyürek ve AKEL’e karşı kara propaganda yapılıyor… başlığı altında Haravgi şöyle yazıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun AKEL’in Avrupa seçimleri adayı Niyazi Kızılyürek’e ilişkin suçlamalarına cevaben Kıbrıslı Türk akademisyenin Rum-Türk dostluğuna ve Federasyon çözümüne bağlılığını defalarca vurguladığına vurgu yaptı. Andros Kiprianu Niyazi Kızılyürek’in kısa süre öncesine kadar Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in danışmanı olduğunu hatırlattı ve “ansızın Kızılyürek’in Kıbrıs için tehlikeli olduğunu hatırladılar. Bunlar komik iddialardır” diye ekledi. Kiprianu “bunlar kara propagandadan ibaret şeyler olup tek başardıkları kendilerini toplumun karşısında rezil etmektir” dedi.
- AKEL: Uluslararası topluma net mesaj vermeliyiz… Tahriklerle, müzakerelerin yeniden başlaması yoluyla mücadele edilmeli… başlığı altında verdiği bir haberde ise gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun “bütün yüreğimizle Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahriklerini kınadığımızı bildirmek istiyorum. Kıbrıs sorunu müzakerelerinin başlamasını samimiyetle istediğimiz mesajlarını vermeliyiz” dedi. Kiprianu “uluslararası toplumun Türkiye’nin tahriklerine ve Kıbrıs sorununun çözülmemesindeki sorumluluğuna karşı tepkisiz kaldığını ve tek yaptığının sadece Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarını savunduğunu açıklamak olduğunu” söyledi. Kiprianu “bu yeterli değildir” dedi.

Filelefteros gazetesi seri cinayetlerle ilgili ana haberini “İkinci ölüm bavulu – Üçüncü valizin izlerinde, aramalara devam – Zanlının tecavüz ederken video çektiğine ilişkin polise şikayetler – Polis ikinci bavuldaki cesedin 8 yaşındaki kıza ait olduğundan henüz emin değil…” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros’un diğer bazı haberleri:
- Yağmur yağışı, fırtına ve Mayıs tozu – Barajlara su akışı devam ediyor – Doluluk oranı yüzde 92,5’e ulaştı. Meteoroloji Dairesinden Mattheos Papadakis’in açıklamasına göre dün gece adaya ulaşan Afrika tozu bu gece Kıbrıs’ı terk edecek. Önümüzdeki günlerde atmosferin temiz olması bekleniyor.
- Kıbrıs Bankası taşıtlarını 200 avrodan satışa çıkardı.
- Cumhurbaşkanlığında Mari ve Mitsero tartışmaları…
- 76 yaşındaki Simulu çiftçi traktör altında kaldı…
- Doktorlar birliğinde elektronik titan savaşları başladı. Tabipler Birliği Başkanı Petros Agathangelu eski Doktorlar Konseyi Başkanına saldırdı. Agathangelu Yorgos Potamitis’i antideontolojik davranış biçimiyle hareket etmekle suçluyor. Potamitis ise Agathangelu’yu sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.
Politis gazetesinin de ana haberi seri cinayetler olayı.
Haberin başlıkları şöyle: Bir bavulun içinde hayattan ayrıldı –8 yaşındaki Elena’nın naaşı Kırmızı Gölün dibinde bulundu. Zanlı 19 yaşındaki bir kızı da tecavüzden suçlanıyor. Mitsero halkı samimi, küçük bir törenle yedi kurbanı saygıyla andı…
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin kuzeyine dair koordinatlar BM’de… Sondaj çalışmalarının başlamasına saatler kaldı…” başlığı altındaki habere göre Kıbrıs Cumhuriyetine ulaşan bilgiler Türkiye’nin Peya’nın 40 deniz mili açıklarındaki yasadışı sondajlarına başlamak üzere olduğunu gösteriyor. Fatih’in matkabı bugün ya da en geç yarın işe koyulacak.
- Önümüzdeki Kasım ayında 420 okulda fotovoltaik enerji üretimi sistemi uygulamaya girecek. Hukuk dairesi bu süre içinde anlaşmayı yasalaştırma işlemlerini tamamlayacak.
- Ulusal Sağlık Sisteminde bugünden itibaren yurttaşlar çocuk doktorunu seçmeye başlayacak. Yetkililer YESİ’ye yazılan çocuk doktorları sayısının 70’i bulduğunu, nasıl devam edileceğini ise zamanın göstereceğini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand