Kiprianu: "Cumhurbaşkanı olayları çok çabuk unutuyor"

Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün yaptığı açıklamada, mevcut hükümetin seri katil mağdurları için özür dilemesine karşın, o zaman ki hükümet 13 kahraman için özür dilememişti şeklindeki sözleri üzerine, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın Mari olayını çok çabuk unuttuğunu söyledi.

Kiprianu, “Eğer Cumhurbaşkanı Anastasiadis bunu izlemeye zahmet ederse, Cumhurbaşkanı Hristofyas'ın, trajik kaza olayında yaşamını yitirenler için özür dilediğini kendisi de hatırlayacaktır.” dedi. Bu davadaki olağanüstü şeyin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, "Mağdur ailelerinden yabancı uyruklu olmalarına rağmen özür diledim" dediği iddiası olduğunu, Anastasiadis'ın ırkçı yanını gösterdiğini belirtti. Kiprianou, cinayetler hakkında her gün ortaya çıkan skandallardan dolayı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Averof Neofitu'nun eleştiriler altında büyük baskı ve panik hissettiğini de söyledi.
Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yeni Türk faaliyetlerine uluslararası toplumdan gelen tepkileri olumlu ama yetersiz olarak nitelendiren AKEL Genel Sekreteri, hükümeti söylediği büyük sözleri pratiğe dökmeye çağırdı. Andros Kiprianu, uluslararası toplumun Kıbrıs’ı destekleyerek, kararlı bir şekilde tepki göstermemesinin trajik olduğunu belirterek, bir çözümün olmamasının sorumlusunun Türkiye olduğu mesajının da açıkça verilmesi gerektiğini vurguladı. Kiprianu, Kıbrıs Rum tarafının samimi mesajlar vererek, müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i ve DİSİ’yi doğru olmayan argümanlar ve yalan haberler oluşturmakla suçladı. AKEL’in Kıbrıslı Türklere sözler verdiğini belirten Kiprianou, AKEL’in Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Nazi Kızılyürek’le ilgili eleştire yönelik ise, “Hükümet, onu aniden tehdit olarak algılamaya başladı, oysa o yakın zamana kadar Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kişisel danışmanıydı.” dedi. Onları saran paniğin altında, siyasi seviyeyi düşürmeleri olduğunu söyleyen Kiprianu, AKEL'in bu düşüşte onları takip etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:46

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand