Kiprianu: "Cumhurbaşkanı olayları çok çabuk unutuyor"

Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün yaptığı açıklamada, mevcut hükümetin seri katil mağdurları için özür dilemesine karşın, o zaman ki hükümet 13 kahraman için özür dilememişti şeklindeki sözleri üzerine, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın Mari olayını çok çabuk unuttuğunu söyledi.

Kiprianu, “Eğer Cumhurbaşkanı Anastasiadis bunu izlemeye zahmet ederse, Cumhurbaşkanı Hristofyas'ın, trajik kaza olayında yaşamını yitirenler için özür dilediğini kendisi de hatırlayacaktır.” dedi. Bu davadaki olağanüstü şeyin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, "Mağdur ailelerinden yabancı uyruklu olmalarına rağmen özür diledim" dediği iddiası olduğunu, Anastasiadis'ın ırkçı yanını gösterdiğini belirtti. Kiprianou, cinayetler hakkında her gün ortaya çıkan skandallardan dolayı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Averof Neofitu'nun eleştiriler altında büyük baskı ve panik hissettiğini de söyledi.
Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yeni Türk faaliyetlerine uluslararası toplumdan gelen tepkileri olumlu ama yetersiz olarak nitelendiren AKEL Genel Sekreteri, hükümeti söylediği büyük sözleri pratiğe dökmeye çağırdı. Andros Kiprianu, uluslararası toplumun Kıbrıs’ı destekleyerek, kararlı bir şekilde tepki göstermemesinin trajik olduğunu belirterek, bir çözümün olmamasının sorumlusunun Türkiye olduğu mesajının da açıkça verilmesi gerektiğini vurguladı. Kiprianu, Kıbrıs Rum tarafının samimi mesajlar vererek, müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i ve DİSİ’yi doğru olmayan argümanlar ve yalan haberler oluşturmakla suçladı. AKEL’in Kıbrıslı Türklere sözler verdiğini belirten Kiprianou, AKEL’in Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Nazi Kızılyürek’le ilgili eleştire yönelik ise, “Hükümet, onu aniden tehdit olarak algılamaya başladı, oysa o yakın zamana kadar Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kişisel danışmanıydı.” dedi. Onları saran paniğin altında, siyasi seviyeyi düşürmeleri olduğunu söyleyen Kiprianu, AKEL'in bu düşüşte onları takip etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:46

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand