basın özetleri 31.05.19

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kıbrıs’ın geleceği için tarihsel dönüm noktası – AKEL ve Niyazi Kızılyürek aralarındaki işbirliğini tarihi dönüm noktası olarak nitelendirdi” başlığını taşıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Seçim kampanyası sırasında ve seçimlerden sonra söylenenlere cevap vermek maksadıyla AKEL Genel Sekreteri ve partinin Avrupa Parlamenteri Niyazi Kızılyürek dün sabah bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında AKEL ve Niyazi Kızılyürek’in, bu işbirliğinin, ülkenin ve halkın geleceğine dair bir dönüm noktası oluşturması için gerekli çalışma arzusu ve iradesine sahip oldukları açıklandı. Andros Kiprianu gerek seçim öncesi dönemde gerekse de seçimlerden sonra bu işbirliğinin perspektiflerini ve Niyazi Kızılyürek’in kişiliğini hedef alan şeylerin söylendiğini ifade etti. Niyazi Kızılyürek, niyetinin, iki toplumun gerek birbiriyle gerekse de AB’yle yakınlaşması için çalışmak olduğunu vurguladı. Kızılyürek AB’nde, AKEL’le işbirliği içinde hareket etmek olduğunu belirtti ve Avrupa Parlamentosunda sadece Kıbrıs Türk toplumunu değil tüm Kıbrıs halkını temsil edeceğini netleştirdi. “Akel’in bu kararıyla siyasi risk aldığını, parti seçmeninin büyük çoğunluğunun Niyazi Kızılyürek’in adaylığını kucakladığını ve sadece çok küçük bir kesiminin temkinli davranarak, hemfikir olmadığını ortaya koymak için oy sandığına gitmediğini” belirten Kiprianu “Herkesi değerlendirecek olan tarihin kendisidir. Bu çerçevede bizler ve Niyazi sorumluluğun bize düşen payını üstleneceğiz ve bu işbirliğinin Kıbrıs ve halkı için tarihsel bir olgu teşkil ettiğini kanıtlayacağız” dedi.
AKEL Genel Sekreteri siyasi riskin ne olduğuna dair bir soruya cevap verirken şöyle dedi: Bu çabamız başarılı olduğu takdirde Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki bölücü duvarların yıkılmasına yönelik çok önemli bir adım olacaktır. İstenen başarı yakalanamadığı takdirde ise eminim ki herkes bizi kınamaktan geri kalmayacak. Bu yüzden biz de başarılı olması için ne gerekiyorsa yapacağız”.
Niyazi Kızılyürek bir Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk işbirliğine ilk kez tanınan bu olanak için AKEL’e teşekkür etti ve “AKEL’den ayrı hareket eden bir Niyazi Kızılyürek diye bir şey yoktur. AKEL’le tam bir işbirliği ve uyum içinde olacağız” dedi.
Haravgi gazetesinin bir diğer haberi “Akıncı, Kıbrıs sorunu durgunluk dönemine girdi, dedi. Erhürman Türkiye’nin istediği Hükümet kuruldu, açıklaması yaptı başlığı altında”. Haberde şöyle yazıyor: Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı bir etkinlikte yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin, Kıbrıs Rum tarafının tutumu nedeniyle durgunluk dönemine girdiğini söyledi. Son iki yılda Kıbrıs Rum tarafının çözüme yönelik önerilerinin başarısızlığının sorunu çıkmaza götürdüğünü söyleyen Akıncı “bununla birlikte hayat devam ediyor, bu yüzden kendimizi her alanda geliştirmek için mücadeleye devam edilmelidir” dedi.
Bu arada Ulusal Birlik Partisi Başkanı Ersen Tatar Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Birliği partisi işbirliğinin Ankara’nın baskıları sonucunda kurulduğu şeklindeki yayınlara tepki göstererek “iki partinin işbirliği ve hükümetin oluşması Kıbrıs Türk halkının arzusuydu” dedi.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise Türkiye’nin istediği bir hükümet kurulduğunu söyleyerek Ersin Tatar’ın “hedefimiz Türkiye’nin istediği bir hükümet kurmaktı” dediğini hatırlattı.

Filelefteros gazetesi ana haberinde Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’yle ilgili gelişmelere yer veriyor. Gazetenin başlığı şöyle: “Son dakika alarmı – İlaç tedarikçileriyle anlaşmalar imzalandı. Hemen hemen tüm ilaçlar YESİ’ye dahil”…
Haberde şöyle yazıyor:
YESİ’nin hayata geçmesine 24 saat kala herkes tetikte. Dün Sağlık Sigortası Kurumu ve ilaç tedarikçisi şirketler arasında sağlanan anlaşmanın imzalanması sonucunda Kıbrıs ilaç piyasasındaki hemen hemen tüm ilaçlar kademeli olarak sisteme dâhil olacak. Bu arada halk da YESİ’ye dâhil ilaç fiyatlarından memnuniyet ifade ediyor. Zira ilaçların gerçek fiyatlarıyla YESİ’nin saptadığı fiyatlar arasında çok büyük bir fark söz konusu.
Bu arada yazılım sistemindeki sorunlar var olmaya devam ediyor. Eczacılar ise ilaç listelerine dair zamanında bilgilendirilmediklerinden şikayet ediyor. Sağlık Sigortası Kurumu sağlık çalışanlarına çağrıda bulunarak ortaya çıkacak sorunlar karşısında yurttaşlara yardımcı olmalarını istedi.
Sağlık Sigortası kurumunda sağlık alanı çalışlarına yardımcı olacak üç hatlı “olağanüstü sorun çözüm stratejisi” hazırlandı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- İonas Nikolau politikadan çekiliyor. Bununla birlikte eski Adalet Bakanı Başsavcılık makamına ilgi duyup duymadığını soran sorulara dün de cevap vermekten kaçındı.
- Uyuşturucu yüklü bir balık teknesi, onu takip eden Polis teknesine yakalanmamak için taşıdığı 70 kilo uyuşturucuyu denize dökerek hızını artırmak zorunda kaldı. Polis Uyuşturucuyla Mücadele Birimi, uyuşturucuların denizden toplandığını açıkladı ve dipte başka uyuşturucu olmadığı değerlendirmesi yaptı.
- Ksiliatu’daki Memi Gölünün suyunun boşaltılmasına engel. Su kaynakları geliştirme Dairesi göl suyunun çevreye zarar vermesi olasılığının yüksek olduğunu belirtti.
- Denya’daki ara bölgede gerginlik yaşandı. Dün saat 18:00 sıralarında ve Kıbrıslı Rum çiftçiler tarlalarında biçme çalışmaları yaparken bölgeye giren iki Türk askeri aracı yolu kapattı. Ardından işgal altındaki bölgeden gelen biçerdöver araçları Kıbrıslı Rumlara ait tarlaların ürünlerini biçti Birleşmiş Milletler Barış Gücü olay yerine geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise konu hakkında bilgilendirildi.

Alitia gazetesinin bugünkü ana haberi de YESİ’yle ilgili gelişmeler.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
Soru işaretleri taşıyan devrim – Yarım asırdır devam eden çabaların sonucunda YESİ yarın hayatımıza giriyor. Anastasiadis: Sorunlar olacak ama zamanla çözülecek – Sağlık bakanı: YESİ’nin hayata girmesi hiçbir şekilde ertelenmesi söz konusu olamaz – Doktorlar Birliği Başkanı Agathangelu ansızın çizgi değiştirerek “YESİ önümüzdeki günlerde hayata geçmelidir. İnsan hayatları söz konusu” açıklaması yaptı. Tabipler Birliği bizimle dalga geçiyor.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Elektrik Kurumunda en geç bugün sendikaların planladığı önlemeler açıklanacak. Dün yapılan sendika oylamasında çalışanların yüzde doksandan fazlası, çalışanların çıkarlarının korunmasına yönelik önlemler alması için yeşil ışık yaktı. Konuya müdahale eden cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tüm sendika liderlikleri ve ilgili bakanlarla yapacağı toplantıda yaşamsal öneme sahip hizmetlerdeki grevleri konuşacak.
- Niyazi’den kuşkuculara yatıştırıcı cevap: Kıbrıs halkının tümünü temsil edeceğim.
- İonas Nikolau 18 yıl sonra politikayı terk etti. Anastasiadis Hükümetinin en uzun ömürlü bakanı Eski Adalet Bakanı İoanas Nikolau avukatlık mesleğine geri dönüyor. Nikolau Başsavcılık makamına getirileceğine ilişkin senaryoyu ne doğruladı ne de yalanladı.
- Siera’nın bulunmasına yönelik çabalar dün de sonuç vermedi. Zanlının gösterdiği noktaların daha kolay araştırılması maksadıyla göl suyunun kısmen boşaltılması konusu tartışılıyor.

Politis gazetesi de ana haberini YESİ’ye ayırmış.
Haberin başlıkları şöyle:
“YESİ’de açılış, ilaçlar cepte – Sağlık alanında yarından itibaren yeni bir devir başlıyor – En çok satılan yüzlerce ilaç 1 avroyla veya bugünkü fiyatların çok altında satılacak - YESİ’nin ilaç listesinde bin ilaç yer alıyor – Sağlık Bakanı YESİ’ye engel yaratmak isteyen tüm tarafları uyardı”.
Gazetenin diğer haber ve haber başlıklarından bazıları:
- Lefkoşa’nın Makarios Caddesindeki gökdelen kaldırımı yedi. Cyfield şirketine ait binanın girişi kaldırıma yayılınca yayalara ciddi sorunlar yarattı. Gökdelenin önündeki kaldırımdan yayaların geçmesi için sadece iki çimento karesi bırakıldı. Şirket “çalışmalar sona erdiğinde kaldırım genişleyecek” açıklaması yaparak endişeleri yatıştırmaya çalıştı.
- İki toplumlu duyma engelliler tiyatro grubu All İn One 7 ve 11 Temmuz tarihlerinde önemli mesajlar içeren ilk oyununu Lefkoşa’da sergileyecek.
- Bugün Cumhurbaşkanlığında olağanüstü toplantı. Toplantıda grev düzenlemeleri konusu ele alınacak.
- Hellenik Bank ekonomi bölümünün üst yetkilisi Andreas Aşotis bugüne kadar teyit edilen doğalgaz rezervlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yaklaşık 45 milyar avro kâr getireceği değerlendirmesi yaptı. Para akışı 8 yıl içinde başlayacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand