basın özetleri 30.05.19

Politis gazetesinin ana haber başlığı “YESİ prömiyerinde çok sayıda teknik delik – Yazılım sistemi panik saçıyor” şeklinde. Haberde şöyle yazıyor: YESİ’nin yazılım sistemindeki yetersizlikler devletin sağlık hizmetleri kurumlarını tedirgin ediyor. Yeni sağlık sisteminin çalışmasına iki gün kala kaygı ve güvensizlik duygusu hat safhada. Kamu doktorları henüz kamu hastanelerinin sisteme hazır olmadığını bildirirken kendileri de yazılım sistemiyle henüz yeterince aşina olamadıklarından şikâyet ediyorlar. Ancak yazılım sistemi eczacıların hayatını da zorlaştırıyor. Eczacılar çözmeye hazır olmadıkları sorunlardan şikâyetçiler. Sağlık Sigortası Kurumu sorunları çözmeye çalışmak için koşturmanın yanısıra her ihtimale karşı doktor ve eczanelere, Cumartesi gününden sonra gerektiğinde kullanmaları maksadıyla, basılı reçete ve sevk belgeleri de gönderdi.
Politis gazetesinin diğer bir haberiyse Avr. Komisyonunun Türkiye raporu.
“AB ile arasındaki mesafe büyüyor – Avrupa Komisyonu Türkiye’ye fren kondu – Brüksel Ankara’nın tehditlerini görmezlikten gelmedi” başlığı altındaki haberde “Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin AB’ne üye olma müzakerelerine ilişkin raporunda durumun çıkmaza vardığını belirtiyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 2004 yılından beri Türkiye için ilk kez bu kadar tenkit edici bir rapor çıktığını bildiriyor. Rapora göre, ifade edilen çıkmaz Türkiye ile Gümrük Birliğinin güncelleştirilmesine dair bir tartışmaya dahi izin vermiyor. Türkiye raporun içeriğini kabul edilemez olarak değerlendirdi ve AB’ni popülizm yapmakla suçladı. Raporda Kıbrıs sorununa ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki ihlallerine de önemli biçimde yer veriliyor” diye yazıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi YESİ’nin beklenen açılışı. Gazetenin başlığı “Olağan başlangıç için maraton – Eczacılar ilaç stoku konusunda kaygılı – İlk uzman doktor listeleri çıktı – Kamu hastanelerinde endişe ve belirsizlik” şeklinde.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Özersay Kıbrıs sorununda yeni fikirlerin tartışılmasını savunuyor başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Kudret Özersay iki tarafın Kıbrıs sorunu hakkında yeni fikirleri tartışmaktan kaçınmaması gerektiğini söyledi. Kudret Özersay dünkü açıklamasında, Kıbrıs sorununda federal çözümün mevcut koşullar altında artık tercih oluşturmadığını bir kez daha ifade etti. Özersay iki tarafın işbirliğine dayalı yeni bir süreç gerektiğinden söz etti. Kıbrıslı Türk politikacı Halkın Partisinin yeni “hükümette” dış politika bakımından farklı avantajlara sahip olacağını söyledi ve partisinin, dört partili koalisyonla, Kıbrıs sorunu konusundaki görüşlerde uyuşmadığını açıkladı.
- “Türkiye’ye yeni uyarılar – Avrupa Komisyonu Türkiye’nin ilerleme raporunda Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine ve Kıbrıs sorununa da değindi” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin ilerleme raporunda Ankara’ya yönelik uyarılarını yineledi. Raporda ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’yle ilişkilerini olağan duruma getirmesine ilişkin yükümlülüklerini üstlenmesi ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapması için çağrı yapıldı.
Söz konusu Avrupa Komisyonu raporunda “Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon yataklarını değerlendirmesine kuşkuyla yaklaşması, Kıbrıs sahilleri yakınlarında doğal gaz arama çalışmaları yapılan bölgelerde gerginliğin yükselmesine neden oldu…” “…2019 Mayıs ayında Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesine askeri gemiler eşliğinde bir sondaj platformu göndererek gerginliği daha da yükseltti” deniyor. Komisyon raporunda ayrıca 2018 Mart ayında, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizindeki yasadışı faaliyetlerini şiddetli bir biçimde kınadığını da hatırlattı.
- Bu arada AB Dış İlişkiler yüksek yetkilisi Federica Mogerini dün Türkiye’nin AB’nden sürekli uzaklaştığı şeklinde bir açıklama yaptı. Mogerini Türk halkının çıkarları için Türkiye’yi bu eğiliminden vazgeçmeye çağırdı. Federica Mogerini Türkiye’yi AB’nin bölgedeki önemli partnerlerinden birisi ve AB’ne aday ülke olarak nitelendirdi ve “ancak Türk Hükümetinin, Avrupa perspektifine rağmen, söyledikleriyle faaliyetlerinin birbiriyle uyumlu olmadığını belirtti.

Alitia gazetesinin ana haberi “Zor Başlangıç – YESİ’nin hayata geçmesine saatler kala beklentiler ve sorunlar içiçe – İlk aşamada ilaç eksikliğine dair korkular, elektronik reçetelerde sorunlar ve yazılım sisteminin çökmesine dair kaygılar ifade edildi – Sağlık Sigortası Kurumu sorunların varlığını kabul etmekle birlikte her şeyin olağan gelişeceğine dair vaatler verdi” başlıkları altında yer alıyor.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türkiye’nin ilerleme raporu hakkındaki haberin başlığı “Türkiye karşısında münhasır ekonomik bölgesi konusunu buldu – İlerleme raporunda sert uyarılar – Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı ‘Belki de 2005’te Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başlamasından bu yana ilk kez böylesine tenkit edici bir rapor çıktı’ açıklaması yaptı” şeklinde.
- Bugün Yorgos Savidis’in Adalet ve Kamu Düzeni görevine getirilmesinin açıklanması bekleniyor. İonas Nikolau’dan boşalan makama Yorgos Savidis getirilecek.
- Dün Mahkeme seri katil zanlısı Nikos Metaksas’ın gözaltı süresinin bir kez daha uzatılmasına karar verdi. Polis dört noktada daha arama çalışmaları yapmak ve zanlının şüphe uyandıran bir elektronik mesajını daha incelemek için süre istedi.
- Elektrik Kurumu çalışanları sendikalarının acilen grev önlemleri alma tehditleri karşısında Kurumun Yönetim Kurulu Başkanı “Kurum, personel sendikalarının taleplerinin maliyetini üstlenebilecek durumda değildir” cevabını verdi.

Filelefteros gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
“YESİ’de zamanla yarış – Uygulamanın başlamasına 48 saat kala, ortaya çıkan sorunları çözmek için koşturuyorlar - Yazılım sisteminde uyum konusunda ciddi kaygılar”.
Gazetenin diğer bazı haber ve haber başlıklarıysa şöyle:
- Memi Gölünde ceset arama çalışmalarının kolaylaştırılması amaçlı kısmi su boşaltması planı üzerinde çalışılıyor – İlgili devlet dairelerinin bu konuda görüş belirtmesi bekleniyor – 35 yaşındaki katil zanlısının gözaltı süresi uzatıldı.
- Ulaştırma Bakanı Kalipoleos ve Eğlence Caddelerindeki yapım çalışmaları sırasındaki ağaç kesimi hakkında Meclise yazılı açıklama verdi. Bakan “ağaçların kurumasının sorumlusu yapım çalışmaları değildir” dedi.
- Vergi Dairesi 2014 yılına ilişkin vergi iadelerini elektronik yolla başlattı. Başka yıllara ait vergi iadelerinin de kısa sürede başlatılması bekleniyor.
- Elektrik Kurumunda aşamalı olarak yükselecek grev önlemleri tartışılıyor.
- DNA testi yapılmadan gömülen kayıplar var.
- İşgal altındaki bölgede B Planı için harekete geçildi.
- Limasol’da ölümcül trafik kazası. Yaşlı bir yaya araç tarafından sürüklendi.
- Okul sınıflarında dayanılmaz ısı dereceleri.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand