basin ozetleri 03/05/19

Filelefteros gazetesi “Polis Komutanı, İonas’ın yolundan gidiyor… Cumhurbaşkanı bugün Zaharias Hrisostomu’nun istifasını bekliyor” başlığı altında seri cinayetler olayının siyasi düzeydeki etkilerini ana haber olarak veriyor. Haberde şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanlığı bugün de toplumu derinden sarsan seri cinayetler konusuyla uğraşacak. Dün Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun istifasını kabul ederek toplumun tepkilerini yatıştırmaya çalışan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, öte yandan Nikolau’nun Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Adalet reformu yasa tasarısı Bakanlar Kuruluna sunuluncaya kadar görevine devam etmesini isteyerek zaman kazanmaya çalıştı.
Polis Komutanı Zaharias Hrisostomu bugün Cumhurbaşkanlığına gidecek. Dün Adalet Bakanı’nın, istifa ettikten sonra, yaptığı açıklamalar Polis Komutanına istifadan başka seçenek bırakmıyor. İonas Nikolau ortadan kaybolan kadınlarla ilgili olarak Polisin çalışmalarını araştırmak üzere ceza sorgu hakimlerinden oluşan bir komite tayin etti. Polis Komutanlığı ise konuyla ilgili olarak polis gücü içinde bir ceza soruşturması başlattı. Bugünkü görüşmede İonas Nikolau da yer alacak.
Bu arada Hükümet seri cinayet olaylarının zedelediği Kıbrıs’ın imajını kurtarmak için, ev yardımcısı çalışanlarının çalışma koşullarını iyileştirici bir dizi önlem üzerinde çalışıyor. Kıbrıs’ta çalışan kadınların yurttaşı olduğu ülkelerin Büyükelçileriyle görüşecek olan Cumhurbaşkanı yabancı çalışanların daha etkili korunması amaçlı bir dizi önlem hakkında bilgi verecek. Nikos Anastasiadis kurbanların naaşlarının ülkelerine gönderileceği ve masrafları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karşılayacağı konusunda söz verdi. Bunun yanısıra Cumhurbaşkanı gerekli görüldüğü durumlarda psikolojik destek vaadi de verdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Barbaros gemisi Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine geri döndü. Buna paralel olarak tarafımızın bundan sonraki sondaj noktalarının net olarak belirlenmesi üzere deniz altı dağı Eratosthenis bölgesinde detaylı araştırmalar da devam ediyor.
- BBC “Kıbrıs’taki yabancı kadın cinayetleri göçmenlere kötü muamelenin kanıtıdır” ifadesini kullandı. İlgili röportajında yabancı ev yardımcılarının demeçlerine de yer veren BBC “Kıbrıs’ta modern kölelik”ten söz etti. 
Haravgi gazetesinin de ana haberi Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun dün Cumhurbaşkanına istifasını sunması olayı. Gazete haberinde “Sıkıştılar… İonas istifa etti… İonas’ın istifası yetmez… Kırmızı Gölden çıkan şey bir beton bloğuydu…” başlıklarını kullanıyor. Üç hafta süren yoğun eleştiriler ve toplumun sert tepkileri üzerine, olayın Hükümet partisine siyasi maliyetine rağmen, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau istifa etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte Nikolau sorumluluk üstlenmedi, tam tersine tahrikkâr bir biçimde yağ gibi su yüzüne çıkmaya çalıştı, diye yazıyor. Haravginin haberine göre AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamasında “Cumhurbaşkanının Bakanın yeni bir talimata kadar görevine devam etmesini istemiş olması son derece şaşırtıcıdır” dedi ve “Adalet Bakanının Polis Gücünde olduğu ortaya çıkan yetersizlikler ve kurumsal ırkçılık hakkında hiçbir sorumluluk üstlenmemesi üzücüdür. Oysa Sayın İonas 6 yıllık görev süresi boyunca Anastasiadis Hükümetinin Polis Gücünde yeni bir çağ açtığını öne sürüyordu. İonas Nikolau sorumluluğu topluma yüklemeye çalışıyor” diye ekledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım:
- Barış ve refah günlerinin gelmesi amaçlı ortak mücadele… başlığı altında Haravgi gazetesi PEO ve Kıbrıs Türk sendikalarının birlikte örgütledikleri 1 Mayıs kutlamalarına yer veriyor. Ortak kutlama Kıbrıs sorununa çözüm sağlamaya, çalışanların kazanımlarının korunması ve yeni hakların elde edilmesine yönelik güçlü mesajlar verdi. Ne yazık ki K/Rum ve K/Türk çalışanlarının, kitlesel bir katılımın sağlandığı mesajlarla dolu 1 Mayıs’ı, Kıbrıs Rum TV kanalları tarafından görmezlikten gelindi, diye yazıyor.
- Tufan Erhürman Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye arasındaki ilişkilerde sorun olmadığını açıkladı…
- ABD İlaç Örgütü Kıbrıs’ta üretilen ilaçlara ilişkin olumlu değerlendirmeler yaptı. Kıbrıs’a ilaç ihracatı kapısı açıldı.

Alitia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle: Seri katilin 8. kurbanı İonas… Orestis’in yedi cinayeti siyasi siyasi çalkantılar yarattı. Bunun sonucunda dün Adalet bakanı siyasi hassasiyet sebebiyle istifa etti. Adalet Bakanının siyasi duruşunu öven Cumhurbaşkanı başka bir bakan değişikliği yapılmayacağı konusunu netleştirdi…. Yarın iki gölde Sonarla aramalara başlanıyor… Bulgar basını katilin annesinin Bulgar yurttaşı olduğunu yazdı… Psikologlara göre cinayetlerin nedeni Metaksas’ın çocuk travmaları… Polisin kayıp kadınlarla ilgili izlediği prosedür Meclis’te mikroskop altında…
Gazetenin diğer bazı haberleri:
- Benzinin fiyatı sürekli küçük zamlarla yükseliyor… Nisan sonundan bugüne 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı toplam 15.4 sent arttı.
- Meprank veb sitesinin araştırmasının sonuçlarına göre Kıbrıs’ın en faal Avrupa Parlşamenteri AKELli Neoklis Silikiotis. Yine AKEL’den Takis Haciyeoryiu ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise EDEKli Dimitris Papadakis yer alıyor.
- Tarımsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Nikos Kadis Poli Hrisohu’da konuşurken bölgedeki Mavralli Ormanının, Çevre örgütlerinin iddialarına karşın, çevre bakımından tahrip edilmediğini ve ormanın florasının korunmasına özen gösterildiğini açıkladı.

Politis’in de ana haberi seri cinayetler olayıyla ilgili. Haber İonas istifa etti, Polis Komutanı da gidiyor… Adalet Bakanı siyasi hassasiyet nedeniyle istifa ettiğini söylerken Polis’e doğrudan sorumluluk yükledi… Cumhurbaşkanı bugün Polis Komutanuı Zaharias Hrisostomu’yu görevden alacak… Ortadan kaybolma konusunda polisin tutumu konusunda bağımsız sorgu hakimleri atanacak… başlıkları altında veriliyor.
Politis’in diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Gazete bir başka haberinde “Güvenlik Konseyinden Taraflara Tavsiyeler” başlığı altında Dün Guteres raporunu ele alan Güvenlik Konseyi Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk tarafına net ve hedefli tavsiyelerde bulundu. Taraflar pozitif retorik kullanmaya, referans şartları üzerinde anlaşmaya varılması için yapıcı davranmaya ve daha Güven Yaratıcı önlemler almaya çağrıldı, diye yazıyor.
- Polisin kayıp kadınlar konusuyla ilgili olarak üç olayda Hukuk Dairesini bilgilendirdiğini açıklaması üzerine Hukuk Dairesinde son günlerde panik hüküm sürüyor. Politis’e ulaşan haberlere göre Hukuk Dairesine gönderilen 4 ilgili dosya talimat verilmeden polise iade edildi ve arşive kaldırıldı. Kayıp kadınlardan birisinin annesi, Hukuk Dairesine kızının öldürülmüş olabileceğini bildirerek telefon yazışmaları ve konuşmaları verilerinin araştırılması yasağının kaldırılmasını talep etmiş, Hukuk Dairesi ise kadına hiçbir cevap vermeden dosyayı polise göndermişti. Konu Başsavcı Nikos Kliridis’i doğrudan etkiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand