Avrupa Parlamentosu adayları bildirildi

Avrupa Parlamentosu adaylarının bildirilmesinin ardından parti başkanları açıklamalarda bulundu.

DISI Başkanı Averof Neofitu, partisinin Avrupa Parlamentosu adaylarında, tecrübe, yenilenme ve sosyal genişlemenin bir arada bulunduğunu söyledi. Bu seçimlerinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinden daha fazlasını ifade eden Neofitu, daha iyi bir Avrupa için, Avrupa’yı tehdit eden muhafazakar sol ve milliyetçiliğe karşı oy kullanacağını ve birlikte hareket edileceğini belirtti. DISI Başkanı, partisinin Avrupa Parlamentosu'ndaki en güçlü grubu, Avrupa Halk Partisi’nin üyesi olarak; birleşik, saygın ve güvenilir Avrupa'nın seyrini şekillendiren ve Avrupa’nın kalkınmasında muafazakarlara karşı yapıcı bir yol izlediğini vurguladı.

Diğer yandan, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, partisinin Avrupa Parlamentosu adaylarının, daha adil, daha tutarlı ve daha sağlam bir Avrupa için birşeylerin seyrini değiştirmek istiyen, birleşmiş bir vatan umudunu yeniden canlandıracak yeni bir siyaset yapacağı mesajı verdi. AKEL Genel Sekreteri, demokraside yeri olmadığını söylediği; yanlış yönetim, milliyetçilik, yolsuzluk ve şeffaflık konularına atıfta bulunarak, Avrupa seçimlerinin hissedilenden çok daha fazla tarihsel öneme sahip olduğunu vurguladı. Kiprianu, düşüşün durması ve halkın zekasını ve saygınlığını küçümseyen hükümete bir mesaj verme zamanının geldiğini belirtti.

Kıbrıs’ın haklarını mümkün olduğunca koruyabilmek için Avrupa kurumlarında mümkün olduğu kadar güçlü olunması gerekliliğini ifade eden EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, halkı EDEK’i destekleme çağrısı yaptı.

DIKO Başkanı Nikolas Papadopulos, 26 Mayıs’ta, daha demokratik bir Avrupa, işbirliği, sosyal uyum ve dayanışma için DIKO’ya oy verilmesini istedi.

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Çevreciler Hareketiyle ortak adaylarının sunulmasının ardından, Avrupa Parlamentosu'nda bir sandalye için iyimser olduğunu ifade etti.

ELAM Başkanı Xristos Xristu ise, Kıbrıs ve Kıbrıs Helenizminin çıkarlarının korunması için adaylarına oy istediğini açıkladı.

Editör: Arif Malek
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:47

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand