basın özetleri 29.05.19

Politis gazetesinin ana haberi Pazar günkü seçimlerle ilgili bir analize ayrılmış. Gazetenin başlığı “Kıbrıslı Türklerin yüzde 59’u Kıbrıslı Rum adaya da tercih koydu –Irkçı oy şeklindeki iddiaları çürütüyor”.
Politis haberinde şöyle yazıyor: Politis’in İçişleri Bakanlığından elde ettiği veriler üzerinde yapılan analiz sonucunda Kıbrıslı Türklerin yarısından fazlasının Niyazi Kızılyürek’in yanısıra AKEL’in diğer adaylarına da tercih oyu verdiği ortaya çıkıyor. Bu da Kıbrıslı Türklerin seçim öncesinde, ırkçı oy kullanacağına ilişkin dolaşan iddiaları kendiliğinden çürüten bir veri. Kıbrıs Türk tercih oylarının 3.924’ü Niyazi Kızılyürek’e, 1220’si Neoklis Silikiotis’e, 528’i Marina Nikolau’ya, 318’i Yorgos Kukumas’a, 195’i Yorgos Yeoryiu’ya, 145’i de Athos Yeoryiu’ya gitti. Kıbrıslı Türklerin AKEL’e verdiği 6.330 tercih oyunun 2.406’sı Kıbrıslı Rum adaylara gitmiş oldu. AKEL’e oy veren Kıbrıslı Türklerin ilk tercihi yüzde 96,27’yle Niyazi Kızılyürek oldu.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Yurttaşlar ittifakı geçen Pazar günkü seçimlerde aldığı yaraları saymaya ve uğradığı zararı ölçmeye çalışıyor. Gerek partinin aldığı oy oranı gerekse de Çevrecilerle işbirliğinde kendi adaylarının aldığı tercih oyları parti idaresinde kafaları iyice meşgul eden sorular. Gelecek hafta Salı ve Çarşamba günleri partinin kollektif organları toplanarak özeleştiri konusunu ele alacak.
Benzeri bir hava da işbirliğinin ikinci ortağı Çevreciler hareketinde esiyor. Bununla birlikte her iki parti de, iyi ve özlü işbirliği yapıldığını ve bunun içerisinden yeni öneriler çıktığını ve etik yaklaşımların geçerli olduğundan söz ediyor.
DİKO ile Eleni Theoharus işbirliğinden başarılı sonuç alınması, partide 2021 milletvekili seçimleri ve 2023 Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik bir iyimserlik yarattı. Ancak iki tarafın da kazançlı çıktığı Eleni Teoharus’la işbirliğinin nasıl devam edebileceğini netleştirmesi gerekiyor.
- AKEL Kıbrıs sorunu konusunda faaliyet başlatmaya hazırlanıyor. Ancak bundan önce Yunanistan milletvekili seçimlerinin sonuçlarını ve yeni hükümetin kurulmasını bekleyecek. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı bir açıklamada Yunanistan’daki seçimleri Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri geciktireceğini söyledi. 
Alitia gazetesinin ana haberi Cumartesi gününden itibaren hayata geçecek olan Ulusal Sağlık Planı YESİ’ye ilişkin. Gazete haberini “Büyük adıma birkaç saat kala – Cumartesi sabahı YESİ hayatımıza giriyor – Sağlık Sigortası Kurumu ortaya çıkacak sorunlara karşı tedarikli olduğunu açıkladı – Bugüne kadar 480 bin yurttaş, 358 şahsi doktor, 104 çocuk doktoru, 343 eczane, 560 eczacı ve 36 laboratuvar YESİ’ye kaydoldu –YESİ ilaç listesini dün açıkladı” başlıkları altında veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- DİKO’dan ayrılan Marios Karoyan’ın kurduğu yeni parti DEPA seçimlerde yüzde 3,8 oy oranı alarak herkesi şaşırttıktan sonra, Ulusal Konsey’e girmek için Cumhurbaşkanından evet’i aldı. DİKO tepki gösteriyor gibi görünmekle birlikte ancak görüş belirtmek için resmen bilgilendirilmeyi bekliyor.
- Cumhurbaşkanı “Haziran zirvesine hazırlanıyoruz” dedi başlıklı haberde “Açıklamaya göre Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki Türk faaliyetleri konusu AB partnerlerimizin karşısına getirilecek. Donald Tusk ile Angela Merkel dün Nikos Anastasiadis’le yaptıkları görüşmelerde Kıbrıs’a desteklerini bir kez daha ifade ettiler.
- Seri katil zanlısı Orestis lakaplı Metaksas 8 gün daha gözaltında kalacak. Soruşturma çalışmalarının tamamlanmamış olması nedeniyle henüz Metaksas’a karşı dava açılamadı.
- Pet hayvanlarına ilişkin yeni yasa tasarısı hazırlandı. Yeni yasa tasarısına göre zemin katta 2, üst kat dairelerinde ise 1 köpek barındırılabilecek. Bu sayılardan daha fazla köpeği olanlar köpeklerin hayatının sonuna kadar uzatma alabilecekler.

Haravgi gazetesinin de ana haberi Cumartesi günü çalışmaya başlayacak olan YESİ’ye ilişkin. “Sağlık Sigortası Kurumu YESİ’nin açılışı öncesinde göz kırpmadan gelişmelerin başında – YESİ’nin listesinde 1000’den fazla ilaç adı var – Diş doktorlar5ının hzimetleri de aynı olacak – Hemşire ve hastabakıcılardan devlet hastanelerinin çöküş içinde olduğuna dair şikayetler” başlığı altındaki haberde 1 Haziran Cumartesi günü YESİ şahsi ve uzman doktorlarla ve ilaç ve laboratuvar hizmetleriyle çalışmaya başlıyor. Sağlık Sigortası Kurumu personeli olası sorunların beklenmeden çözümü doğrultusunda tüm önlemleri almak için çalışıyor. Kimi doktorların henüz bilmediği elektronik sistemin devreye girmesiyle doğabilecek sorunlar için personel çözüm grupları oluşturuldu.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Avrupa parlamentosuna seçilen AKEL’in adayı Niyazi Kızılyürek, Astra radyosunda konuşurken seçim kampanyası süresince Kıbrıs’ın her iki tarafında da K/Rum ve K/Türk milliyetçiliğinin yüzünü ortaya çıkardığını söyledi. Kızılyürek, kuzeydeki sözde meclisin başkan yardımcısı Zorlu Töre’nin dünkü saldırgan açıklamalarını değerlendirmesi istendiğinde, Töre’nin sözlerini DİSİ’nin milliyetçi adayı Eleni Stavru’nun sözleriyle kıyaslayarak “Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum milliyetçiler aynı zihniyete sahipler” dedi. Niyazi Kızılyürek ir dinleyicinin sorusuna cevap verirken ise oy kullanmak için 7 bin Kıbrıslı Türkün barikatları geçtiğini ancak bürokratik sebeplerden dolayı bunlardan 1500’ünün oy kullanamadığını söyledi. Niyazi Kızılyürek “Bu sorunu da kaydettik ve araştıracağız” dedi.

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini Avrupa Komisyonunun “Münhasır Ekonomik Bölgesine ilişkin Yanıtı – İşte Türkiye’nin ilerleme raporu – Kıbrıs Cumhuriyetiyle tam dayanışma” başlıkları altında veriyor. Gazetenin haberinde şöyle yazıyor:
“İlerleme raporunda öğütlerde bulunuluyor ve Doğu Akdeniz Bölgesinde hüküm süren gerginlik nedeniyle Türkiye’yi suçluyor. Brüksel Ankara’ya Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetlerine yönelik olarak net mesajlar veriyor. Brüksel aynı zamanda Kıbrıs’a tam destek ifade ederken Türkiye’ye karşı önlem alma olasılığını da açık bırakıyor. Bugün verilecek olan Türkiye’nin ilerleme raporunda Ankara’nın Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetleri şiddetle kınanıyor.
Söz konusu gelişme karşısında, istediğini alan Kıbrıs cumhuriyeti durumdan son derece memnun. Dün Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’la görüşen Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye’ye bedel ödetilmesi konusunu ortaya koydu ve konunun Haziran zirvesinde ele alınacağı sözü aldı.
Bu arada Ankara da eli kolu bağlı kalmadı. Türk Dışişleri Bakanlığından Brüksel’e ulaşan bir heyet Yunker’e ve Mogerini’ye ve aynı zamanda da üye ülkelere belge ve haritalar sundu ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki “haklı hak ve çıkarlarına” ilişkin iddialarını yineledi.
Avrupa Komisyonunun Türkiye raporunda yeni müzakere başlıklarının ileri götürülmeyeceği açık bir şekilde belirtilirken, Avrupa Konseyi’nin de Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının ilerletilemeyeceği şeklindeki tezine de yer veriliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer bazı haber başlıklarıysa şöyle:
- 7 Temmuz’da Yunanistan’da yine seçim var.
- Ruslar Kıbrıs’taki milyarlarca avroluk mevduat hesaplarını kaldırıyor.
- Kayıp Arama Komitesi eski Kıbrıs Rum temsilcisi Nestoras Nestoros’tan bomba etkisi yapan açıklama:
Antropoloji Enstitüsü’ndeki kutuların içinde belki kayıp kemikleri olabilir – Fotis Fotiu’dan arşive girme izni istedi ancak herhangi bir cevap alamadı.
- Yeni Adalet Bakanı Yeoryios Savvidis. Savvidis Cuma günü görevi devralıyor.

-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand