basın özetleri 28.05.19

Politis’in ana haberini Partilerde şaşkınlık, zor okunur mesajlar – DİSİ’de strateji hataları, AKEL’de ertesi gün üstlenilecek rol aranıyor – DİKO dayandı, umutları boş değildi – Sizopulos riske girdi ve kazandı, Lilikas ile Perdikis battı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Pazar günkü seçimlerin sonucu çok da net olmadı zira verdiği mesaj çeşitli açılardan okunduğunda değişkenlik gösteriyor. Gerekçelere rağmen yüzde otuza ulaşamamanın ve AKEL’le arasındaki farkın çok küçük olmasının DİSİ’de yarattığı hayal kırıklığı belirgin. Parti yetkilileri DİSİ ve Cumhurbaşkanının izlediği stratejinin sonuç vermediğine ve bunun oy sızmalarına izin veren çatlaklar yarattığına inanıyor.
AKEL’de ise Hükümet cephesindeki beceriksiz stratejilerin yarattığı fırsatların yeterince değerlendirilmediği görüşü baskın. Bununla birlikte AKEL’de oluşan yeni ortamın tüm muhalefet partileri için referans noktası teşkil ettiğine inanılıyor.
DİKO’da memnuniyet ifade ediliyor ancak bununla birlikte Marios Karoyan’ın kurduğu DİPA partisine DİKO’dan giden oylar da tedirginlik yaratmıyor değil.
EDEK’te haklı bir coşku havası var ancak partinin onu ELAM’dan iki toplumlu iki bölgeli federasyon ve barikatlar gibi konularda farklı kılacak bir siyasi söz yaratması gerektiği de bir gerçek.
Yurttaşlar ve Ekologlar işbirliği ise bu çabalarının uçurumdan yuvarlandığına tanık oldular şimdiyse farklı bir siyasi öneriden yoksunlar.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Yunanistan’da seçimler bitti yeni seçime gidiliyor – Yeni Demokrasi Partisinin oylarını yüzde 9,5 artırması Hükümeti değiştirecek” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Siriza’nın Pazar günkü Avrupa parlamentosu ve yerel yönetim seçimlerini büyük bir farkla kaybetmesi, iki partililiğin yeniden canlanmasıyla karşı karşıya olan Yunanistan’daki siyasi gelişmeleri hızlandırdı. Analizcilerin değerlendirmelerine göre Yeni Demokrasi partisinin sahip olduğu güç, parlamento seçimlerini tek başına kazanmasını sağlayabilir. SİRİZA ise, bu seçimlerde siyasi haritadan silinen ANEL ve POTAMİ’ partilerinin destek oylarını kaybetmekle birlikte kompakt seçmen tabanını korumaya devam ediyor.
Aşırı Sağ Hrisi Avgi’nin ise son yıllarda suç faaliyetlerinin ortaya çıkması ve toplumda en çok tartışılan konu olmasıyla, partinin ciddi güç kaybetmesi büyük öneme sahip. Yunanistan Komünist Partisi YKP ise Pazar günkü seçimlerden dördüncü sıradan çıktı.
- DİSİ’nin Pazar seçimlerinde uğradığı oy kaybı partinin kalesi olarak görülen Paralimni, Sotira ve Ahna’da da çok belirgindi.
-  Kıbrıs Avrupa Birliği ülkeleri arasında seçimlere katılımsızlık oranı bakımından ilk sıralarda yer aldı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “AKEL’in toplumla güçlü bağları” başlığı altında Pazar seçimlerine ilişkin.
AKEL’den yapılan açıklamalara dayalı haberde özetle “AKEL toplumla tarihi bağlarını güçlendirdi. Parti çalışanlar, gençler, sıradan insanlar, Kıbrıs’ta ve Avrupa’da sosyal ve  demokratik hak kayıplarına yol açan politikalar altında ezilen halkın çıkarları için mücadele etmeyi sürdürecek. Ülkeyi yeni bir sosyal refah, sosyal adalet ve ilerici değişim dönemine taşımak için çalışacak” diye yazıyor.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını değerlendirmedi başlığı altında Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun Cumhurbaşkanlığının seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruya cevap verirken “biz seçim sonuçları hakkında açıklama yapmıyoruz. Hükümet Kıbrıslı milletvekillerinin faaliyetlerinin Kıbrıs ve Avrupa için faydalı olmasını bekliyor” dedi.
- Eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın sağlık durumunda önemli iyileşme görüldü. Dimitris Hristofyas’ın doktoru Mihalis Mina Hristofyas’ın çevreyle temasının tam olduğunu ve dün fizik tedaviye başladığını açıkladı.
- Angilisides’te bir yağ fabrikasında çıkan yangın sonucunda ormanlık arazi yok olmakla tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Yangın sonunda söndürüldü.

Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı “Cumhurbaşkanının yol mücadelesi – Cumhurbaşkanı veliahtı İonas ve askıda bekleyen başka konuları Brüksel’de düşünecek”.
Haberde “Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Avrupa Birliği’nin olağanüstü zirvesi çerçevesinde 48 saat boyunca Brüksel’de olacak. Cumhurbaşkanı bu süre içinde, önündeki acilen çözüm bekleyen açık cepheleri ve sorunları da düşünme fırsatını bulacak” diye yazıyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Seçim sonuçları Cumhurbaşkanlığı ve DİSİ için tehlike çanları çaldı. Seçim sonuçları her ikisi için de güçlü bir uyarı mesajı taşıyor.
- Başsavcılıktan Bakanlıkların genel müdürlerine kesin talimat. Bundan böyle insan haklarıyla uyumlu olmayan tüm yasa tasarıları anında geri çevrilecek.
- YESİ’nin uygulamaya girmesine 4 gün kala yoğun çalışmalar ve son an hazırlıkları hızla devam ediyor. –
- 17 bin özel banka kasası altın, nakit para ve benzeri değerli eşyayla doldu.

Alitia gazetesinin ana haberi “Rakamların ortaya koyduğu gerçekler” başlığı altında seçim değerlendirmesi.
Haberde iki parti kazançlı çıktı, iki parti oy kaybetti. DİSİ 2014 seçimlerine kıyasla en büyük oy kaybına uğrayan parti oldu. AKEL oylarını artırmakla birlikte bu yükseliş gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Kıbrıslı Türklerin 4076 oyu olmasaydı düşüş kaydedecekti. DİKO ile Dayanışma Hareketi sadece DİKO oldu. En büyük kazançları EDEK ile ELAM elde etti, diye yazıyor.
Gazetenin diğer bazı haber başlıkları:
- Ödenmeyen krediler oranı hâlâ yüksek kalmaya devam ediyor.
- İşgal altındaki bölgenin yeni Başbakanı iki devlete giden yolu açmaya çalışıyor.
- Kıbrıs Türk oylarının yüzde 71,98’i Niyazi Kızılyürek’e gitti.
- 21 bin Kıbrıslı Rum Niyazi Kızılyürek’e oy verdi. Seçim sonuçlarına Kıbrıs Türk medyasında büyük yer verildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand