basın özetleri 24.05.19

Alithia gazetesinin ana haberi “İki Gizli Oy: 81.611 K/Türk, 10.559 Avrupa Birliği üyesi diğer ülke vatandaşları” başlığı altında. Kamu oyu yoklamalarında iki ölçülemeyen faktör olan K/Türk oyları ile diğer AB vatandaşları oyları ilk kez Kıbrıs Cumhruyeti’nde yapılan Avrupa Birliği seçimlerinde bu kadar kritik bir önem taşıyor. İki gizli oyun, seçimin sonucunu ve ilk partiyi belirlemesi olasılığı yüksek. Bu seçimlerde oy kullanacak seçmen sayısı 611.181. Bunlardan 81 bin 611’i Kıbrıslı Türk, 10 bin 500’ü ise AB yurttaşlarından oluşuyor. Kuzeyden 10 bin beş yüz kadar Kıbrıslı Türk oy kullanacak. Dolayısıyla bu iki gizli oy arasında bir denge var. AKEL Kıbrıs Türk oylarına DİSİ de AB yurttaşları oylarına bakıyor.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- “Son karşılıklı suçlamalar” başlığı altındaki haberde AKEL ile DİSİ arasındaki zıtlaşmanın dün de devam ettiği ancak içeriğe yeni bir boyutun katılmadığını bildiriliyor.
- DİKO AKEL’i tahrik etti. DİKO AKEL’e yönelik olarak “Son derece kötü ekonomi politikanızdan dolayı halka bir özür borçlusunuz” dedi. AKEL cevabında “öz savunmanızı yapmaya karar mı verdiniz?” ifadesini kullandı.
- Yunanistan Dışişişleri Bakanı Yorgos Katrungalos Yunanistan ile Türkiye arasında bir sıcak çatışmanın olmasını olasılık dışı görmediğini açıkladı. Katrungalos Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde tartışmalı gri bölgeler oluşturmaya çalıştığını söyledi. Türkiye’deki İktidar Partisinin basın sözcüsü Ömer Çelik ise “Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar tarihten ders almamışlar. En kararlı adımları atacağımızdan kimse şüphe duymasın” dedi.

Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı “Kararsızları kazanmak için son mücadele – Parti seçim büroları seçmenin parti vatanseverliğine asılıyor. Seçimlerde birinci ve altıncı koltuk savaşı son ana kadar devam edecek” şeklinde. Gazete “partiler seçime iki gün kala stratejik planlarına tam hız devam ediyorlar. Amaç kararsızları kazanmak” diye yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- 2018’de devlet, sigara kaçakçılığı nedeniyle 20 milyon kaybetti. İşgal altındaki bölgeden yapılan sigara kaçakçılığı sadece 2018 yılında devlete toplam sigara satışlarının yüzde onuna mal oldu.
- Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de şahsi doktor kategorisi doktorlarının geliri tekrar gözden geçirilerek artırıldı. Tüm uzmanlık alanlarında ise ilk hasta ziyaretinin ücreti 45 avrodan 52 avroya yükseltildi.
- Evvelki gün tespit edilen Limasol kıyılarına kadar ulaşmış mazot birikintisi ile mücadele ancak dün başlayabildi. Zaman kaybının önüne geçmek için temizleme çalışmaları son hız devam ediyor. Dün öğlen sıralarında başlayan temizlik çalışmalarında temizleme gemisi AELLA ile ikinci bir  VTS gemisi kullanılıyor.
- 36 yaşındaki Moldavyalı bir kadın polise başvurarak eski sevgilisi 36 yaşındaki bir Suriyeli ile 33 yaşındaki bir Bulgar tarafından kaçırıldığını ve taciz edildiğini şikâyet etti. Moldavyalı genç kadın hastaneye sevk edilerek ilk yardım aldı, iki zanlı ise tutuklandı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “hiçbir oy boşa gitmemeli – Yurttaşların oylarını çalmaya teşebbüs ediyorlar – DİSİ ve Cumhurbaşkanlığı korku saçıyor – Avrupa parlamentosundan Averof’un açıklamalarına tepki” başlıkları altında veriliyor. Haberde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “hiçbir potansiyel sol oy önümüzdeki Pazar günü seçimlerinde boşa gitmemelidir” dedi diye yazıyor. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri DİSİ’yi farklı bir yüz göstererek halkı yanıltmaya çalışmakla suçladı. Kiprianu “Bilerek korku salıyor, halkı küfür ve aforizmalarla kara çalarak bölüyorlar” dedi.
Haravginin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın sağlık durumunda küçük bir iyileşme görüldü. Günün bazı saatlerinde solunum cihazına bağlı olmadan nefes alıyor. Eşi Elsi Hristofya eski Cumhurbaşkanının iyileşmesine dair iyimserlik ifade etti.
- DİSİ dün yaptığı bir açıklamada AKEL’i Kıbrıs’ı düşünmeye çağırdı ve “Kıbrıs’ın iyiliğini günlük parti çıkarlarından daha yükseğe koysunlar. Gerek müzakerelerin başlamamasını gerekse de Türkiye’nin saldırganlıklarını Hükümete ve Cumhurbaşkanına yüklemeye bir son versinler” dedi. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu DİSİ’nin suçlamasına yanıt verirken “yönetenlerle ülkenin, Türkiye’nin saldırgan davranış biçimi nedeniyle zor bir dönemden geçtiği ve bu zor anlarda birlik olunması gerektiği konusunda hemfikiriz” dedi. AKEL Basın Sözcüsü “Hükümet Birliğe hizmet için ne yapıyor? Muhaliflerini sıfırlayarak mı birliğe katkı yapıyor? Yoksa ana muhalefet partisini yalan söyleyerek Türkiye’nin politikasına hizmet etmekle Kıbrıs’a ihanet ettiğini söyleyerek mi?” diye sordu.
- BM Genel sekreteri Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar bu sabah saat 10’da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşecek. BM’in Kıbrıs’taki basın sözcüsü Alim Sındık’ın yaptığı açıklamaya göre Spehar Cumhurbaşkanını iki toplum lideriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde görecek. Spehar 7 Mayıs’ta Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ile görüşmüştü. BM Basın Sözcüsü, Spehar’ın Cumhurbaşkanıyla mevcut durum, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs’ta iyi hizmetlerine ilişkin Nisan 2018 raporu ve Genel Sekreterin UNFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasına ilişkin düşüncelerini öğrenmek için görüşeceğini söyledi.

Politis gazetesinin de ana haberi partilerin seçim kampanyalarına ayrılmış. Gazetenin başlıkları şöyle:
Seçmenlerini toparlamak yolunda son girişimler – DİSİ ELAM ve kararsızların oylarını kazanmaya çalışıyor – AKEL’in hedefi ise iki bölgeli iki toplumlu federasyon yanlılarıyla oy kullanmaktan şimdilik uzak duranları hedef alıyor” başlıkları altında. Gazete haberinde 6. koltuk için ELAM ile EDEK arasında bir ölüm kalım savaşı verildiğine de vurgu yapıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos dün yaptığı bir açıklamada Doğu Akdeniz’de bir sıcak çatışma olasılığının hiçbir şekilde göz ardı edilemeyeceğini söyledi. AKP Başkan Yardımcısının “yeni bir savaşın eşiğindeyiz” şeklindeki açıklaması bu görüşü güçlendirici nitelikte. Bu koşullar altında BMGS Kıbrıs sorunu özel temsilcisi Elizabeth Spehar bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığını ziyaret edecek.
- Evsizlere geçici çözüm başlığı altındaki haberdeyse Politis şöyle yazıyor: Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun kararıyla, gitgide büyüyen evsizler sorununa çare bulmak amacıyla, ENERGO Hareketiyle işbirliği çerçevesinde dört küçük konukevi kurulacak. Devlet parasıyla 3-4 dört odalı evlerde yalnız kişiler ve aileler barındırılacak. Şu ana kadar evlerin ikisi bulundu. İki ev daha aranıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand