basın özetleri 22.05.19

Alitia gazetesinin bu konuya ayırdığı ana haberinin başlığı “Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerde birinci partinin DİSİ mi yoksa AKEL mi olacağını Kıbrıs Türk oyları belirleyecek –İşte, Kıbrıslı Rum seçmenler küçük, Kıbrıslı Türk seçmenler ise büyük katılım gösterirse yaşanacak senaryo – Şener Levent ‘seçimlerin sürprizi Yasemin Hareketi olacak’” dedi”… Gazete haberinde, DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun Kıbrıs Türk oylarının bu denli belirleyici bir rol oynamasında Kıbrıslı Rum seçmenlerin önemli bir bölümünün seçimlere ilgisiz kalıp oy kullanmaya gitmemesi olayının büyük rol oynayacağını söyledi, diye yazıyor. 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Rum seçmenlerin yüzde 57,63’ü oy kullanmamıştı. Gazete ayrıca 81 bin Kıbrıslı türkün oy hakkı olduğuna vurgu yapıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’ye güçlü kan iğneleri yapıldı – Bakanlar Konseyi dünkü toplantısında yenilikçi sisteme önemli kararlarıyla ivme kazandırdı” başlığı altındaki haberde “1.6.2019 tarihinden itibaren YESİ’ye kayıtlı yurttaşların yani tüm Kıbrıslıların Avrupa sağlık kartı sahibi olacağı ve YESİ’ye sisteme girecek özel hastanelere özel teşvikler verileceğini” yazıyor.
- Akıncı – Tatar merhaba der demez fikir anlaşmazlığı yaşadı. Tatar Kıbrıs Türk toplumu liderinin Kıbrıs sorunu politikasının yeniden belirlenmesini istedi. Akıncı yaptığı açıklamada Ersin Tatar’la yaptığı görüşmede kendisinden böyle bir talepte bulunulmadığını ifade etti.

Filelefteros gazetesinin ana haberi de Avrupa parlamentosu seçimleriyle ilgili. Filelefteros ana haberini “6. Koltuk için savaş veriliyor – Seçimlere katılım göstermeme oranı ve Kıbrıslı Türklerin oranı birinci partiyi belirleyecek – EDEK adayı Natasa İoannu ELAM adayı Yeadis Yeadi ile bir tv kanalındaki tartışmasından sonra Yeadis’i, kendisini tehdit etmekle, polise şikayet etti” başlığı altında veriyor. Haberde parti mekanizmalarının seçmenlerini ikna etmek için son hız çalıştığını yazıyor. Filelefteros “Seçimlere Kıbrıs Rum seçmenlerinin katılımı ne kadar büyük olursa Kıbrıs Türk oylarının ağırlığı da o kadar küçük olacak. Katılım düşük olduğu taktirde birinci partiyi Kıbrıs Türk oylarının belirlemesi olasılığı çok yüksek. Kimileri 4-6 bin Kıbrıslı Türkün oy kullanacağı tahminleri yaparken kimilerine göre de bu rakam                8 bine yükseliyor. Hükümet partisi DİSİ ile ana muhalefet partisi AKEL arasında çatışma sürerken DİKO hem sağa hem sola yükleniyor, Yurttaşlar İttifakı ile Ekologlar işbirliği EDEK ve ELAM’a saldırıyor ve 6. Koltuk meselesi sadece onların meselesi değildir diyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Dimitris Hristofyas’ın durumu kritik olmaya devam ederken istikrarını koruyor.
- Elektrik kurumundan sonra memur maaşlarına yapılan kesintilerin iadelerinin girmesi için CYTA’da da ayrı bir fon oluşturuldu. Benzeri uygulamalar başka kurumlarda da yapılacak.
- Baf-Poli Hrisohu arasında yeni yol yapımı için Cuma günü ihale açılıyor. 3.5 yılda tamamlanacak olan çalışmanın 70 milyona mal olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamın 8 milyonu kamulaştırma tazminatı olarak verilecek.
- YESİ’nin 1 Haziran’da yürürlüğe girmesiyle devlet hastanelerine başvuran hastaların ameliyat ve tetkikleri için özel hastanelere gönderilmesi uygulamasına son verilecek. Hastalar YESİ’yle kontratlı sağlık birimlerine sevk edilecek. Bu amaçla dün toplanan Bakanlar Kurulu devlet hastanelerinde yapılması gerekecek mesailer için ekstradan bir buçuk milyon avroluk, YESİ’ye girecek özel sağlık birimleri içinse 3 milyon avroluk fonlar oluşturma kararı aldı.

Haravgi gazetesi:
Haravgi gazetesi ana haberini “Kıbrıs’ımız için yeni bir sayfa açıyoruz – AKEL eleştiri politikasını argümanlarla sürdürüyor – Küfür politikası DİSİ’ye sonuç getirmedi – Bin bir vaatte bulup ertesi gün unutuyorlar” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Partinin Merkez Komitesi bürosunda yaptığı basın açıklamasında Genel Sekreter Andros Kiprianu “Kıbrıs’ta da Avrupa’da da durumun değişmesi gerekiyor. AKEL HÜKÜmete ve DİSİ’ye yaptığı eleştirileri laf muhalefet yapmak maksadıyla değil argümanlara ve önerilere dayanarak politika yapıyor. Cumhurbaşkanlığı ve DİSİ küfür politikasının sonuç getirmediğini anlayınca bu kez de kolları sıvayıp yaptıkları güya icraatlara atıfta bulunmaya başladılar” dedi. Kiprianu toplumu uzun süre meşgul etmiş olan Hükümetin tutumundan kaynaklı sorunlara değindikten sonra Ekonomi konularına girdi ve “Kötü idaresi ve Kooperatif Bankasını çöküşündeki sorumlulukları araştırılmakta olan Ekonomi Bakanı ne zaman ve ne şekilde istifa edeceğine kendisi karar veriyor. Yurttaşın sırtına 8 milyonluk zararı vergi olarak biğndirdi. Kooperatifi Hükümetin dostlarına sattı. Cumhurbaşkanlığı ve DİSİ binlerce yurttaşımızın günlük temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olmasındaki sorumluluğundan memnun mu?” dedi. Hükümetin DİKO ve ELAM ile işbirliği çerçevesinde Meclisten çıkardığı yasalarla bankaların halkın ilk konutlarına dahi el koyup satışa çıkardığını söyledi. AKEL Genel Sekreteri “Kıbrıs’ta ve Avrupa’da durumun değişebilmesi için öncelikle Kıbrıs sorunu yeniden çözüm yörüngesine oturtulmalıdır” dedi.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu AKEL’in eleştirilerine cevap verirken AKEL’i Cumhurbaşkanını Türkiye ile birlikte iki devlet konusunu açmakla itham ettiğinden dolayı suçladı. Prodromu “AKEL sistemli bir şekilde Cumhurbaşkanını suçlamak için Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki çıkmaza ilişkin sorumluluklarını göz ardı ediyor hatta kimi zaman da hak veriyor” diyerek Hükümeti Kıbrıs sorununda güvenilmez olduğunu göstermeye çalışmak gibi AKEL’i ağır suçlamalar altında bırakmaya çalıştı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ Kıbrıs Türk oylarını “gulyabani» gibi göstererek seçmenlerini oy kullanmaya iknâya çalışıyor. Averof Neofitu “Eğer Kıbrıslı Türklerden büyük katılım olursa ve Kıbrıslı Rumlar oy kullanmaya ilgisiz kalırsa, Kıbrıs Türk oyları sonucu etkilemenin yanısıra birinci partiyi dahi etkileyebilir. Bu yüzdendir ki yurttaşlara oy kullanın çağrısı yapıyoruz. Oy sandığına gitmek pek çok nedenden dolayı önemlidir” dedi Neofitu bu yolla bu senaryonun yaşanmaması için seçmenlerini oy verin çağrısı yaptı.
- Seçime üç gün kala Hükümet Öğretmen sendikalarının eğitim alanıyla ilgili taleplerini kabul etti.
- Tatar’dan Akıncı’ya, Kıbrıs sorununa federasyon temelinde çözümde ısrar ettiğinden, saldırı…
- YESİ’ye girecek özel hastanelere 60 bine ulaşan para desteği.
- Evsizler ve yoksullar listeleri uzuyor – Evsiz aileler barakalarda, mezarlıklarda ve gökdelenlerin önünde yaşamaya çalışıyor – Elektirk pahalılığına yönelik protesto mitingi.

Politis gazetesinin ana haberi “Özel kliniklere yönelik ilk adım – YESİ’ye girmeleri için klinik sahiplerine ilk teşvik 60 bin avro – YESİ’ye yazılan yurttaşlara Avrupa sağlık kartı veriliyor - İlk Yardım dispanserlerinin çalışma saatleri uzatılıyor” başlıkları altında dün Bakanlar Kurulu toplantısında alınan ilgili kararlar.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Stüdyodan polise – 6. Koltuk için zorlu mücadele – Yeadis soğukkanlılığını kaybedince İoannu’yu tehdit etti” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
“Dün Sigma TV’de yapılan yayın sırasında EDEK adayı Natasa İoannu ELAM adayı Yeadis Yeadis’e ELAM yetkililerinin askerlik yapmamış olması ve partinin birtakım üyelerinin uyuşturucu ticareti ile uğraşmalarıyla ilgili suçlamalar yöneltince kavga çıktı. Natasa İoannu Yeadis Yeadi’nin Hrisi Avgi üyeleriyle birlikte Nazi selamı çektiği bir fotoğrafı da yayında gösterdi. Yeadis Yeadi fotoğrafın foto-montajla hazırlandığı şeklinde yalan söyleyerek kendini savunmaya çalıştı. Zira fotoğraf hakiki. Stüdyo çıkışında Yeadis Yeadi Natasa İoannu’ya saldırdı. Olaya AKEL ve DİKO Avrupa Parlamenterleri Neoklis Silikiotis ve Kostas Mavridis de tanık oldu. Natasa İoannu’yu “başına bir iş gelirse sorumlu aramaya kalkışma” dedi. EDEK adayı bunun ardında polise giderek kendi hayatı ve çocuklarının hayatına zarar verilmesinden korku duyduğunu bildirdi.
- “Avrupa Parlamentosu Bürosu Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun açıklamalarına tepki” başlığı altındaki bir haberde ise “Avrupa Parlamentosu Bürosu, Prodromos Prodromu’ya onun ve Cumhurbaşkanının Kıbrıs Türk oylarını ödünç oylar şeklinde değerlenmelerine ilişkin Kıbrıslı Türklerin yaptıkları şikâyetlerin ne denli gerçek olduğunu sordu. Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Bürosu vasıtasıyla ulaştırdığı mektubunda şu çağrıyı da yapıyor:
“Avrupa Parlamentosu tüm Kıbrıs yurttaşlarını ve Avrupa Birliği yurttaşlarını demokratik hakları olan oy verme hakkını Pazar günkü seçimlerde kullanarak kendilerini en iyi biçimde Avrupa Parlamentosunda temsil edecek adayları seçmeye çağırıyor.”

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand