basın özetleri 21.05.19

Alitia gazetesinin bugünkü ana haberini Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, AKEL’i suçlayan konuşmasına cevap olarak AKEL’e verdiği yanıt oluşturuyor.
Haberin başlığı “İşte söylediklerim – Cumhurbaşkanı Anastasiadis AKEL’in çarpıtmalarına cevap verdi - ” şeklinde. Gazete AKEL’in Cumhurbaşkanının AKEL liderliğine dair kullandığı “bir sıfırlar” ifadesini çarpıtarak Cumhurbaşkanını sol halkına karşı kullanmış gibi gösterdiğini yazıyor. Alitia’ya göre bu durum karşısında Cumhurbaşkanı dün sözü edilen konuşmasını yayınlamak zorunda kaldı. Gazete videoda Cumhurbaşkanının hiç ya da sıfır nitelemesini Solun halkına yönelik değil AKEL liderliğine yönelik yaptığının apaçık ortaya çıktığını, AKEL’in ise Cumhurbaşkanını kötü niyetli göstermekle kutuplaşmayı sürdürdüğünü yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Çocuk yaştaki gençlerimiz aşırı alkol kullanıyor – 13 yaşındaki kız çocuğunun sokakta alkol komasına girmiş halde bulunması toplumun acı gerçeklerini gündeme taşıdı.
- Dimitris Hristofyas zor anlar yaşıyor. Eski Cumhurbaşkanının sağlık durumu kötüleşti. Cumhurbaşkanı Hristofyas’ı hastanede ziyaret etti. Parti liderleri ve siyasiler Hristofyas’a destek mesajları gönderdi.
- Kıbrıs AB’nin en kötü talebesi. Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Parlamentosunda en az kadınla temsil edilen AB ülkesi.

Haravgi gazetesi de Cumhurbaşkanı ile AKEL arasında süren karşılıklı suçlamalarla ilgili. Gazetenin başlığı “Şimdi sıfırları silmek için koşturuyorlar – Cumhurbaşkanı Anastasiadis özür dilemeyip kem küm ediyor – Sıfır ifadesini videodan kaldırdılar – Zekamızla alay ediyorlar”. Haravgi haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Propagandanın babası Gebels bugün yaşasaydı eğer Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ve halkla ilişkiler bürosunun taktiklerini kıskanırdı. DİSİ’nin Limasol’daki parti mitinginde dile getirdiği rahatsız edici söylemlerini, Cumhurbaşkanı halkın tepkisi ve aldığı onur kırıcı eleştirilerden sonra silmek zorunda kaldı. Halkı kandırmak maksadıyla konuşma videosuna müdahale edildi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumartesi günü sağlık durumunun kötüleşmesi sonucunda götürüldüğü Lefkoşa Genel Hastanesinde yoğun bakımda bulunan Dimitris Hristofyas zor anlar geçiriyor. Sağlık bakanlığından yapılan açıklamaya göre Dimitris Htristofyas’ın durumu kritik. AKEL ve Hristofyas’ın ailesi eski Cumhurbaşkanının yanında. Dün AKEL genel sekreteri Andros Kiprianu ve partiden arkadaşları kendisini ziyaret etti. Hastaneyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis de ardından şu açıklamada bulundu: İnsan gerçekle yüz yüze gelince kimi zaman siyasi nedenlerden dolayı da olsa söylediklerimizle ne kadar küçüldüğümüzü fark ediyor. Ancak önemli olan şu ki duygularımız duygu olarak kalmaya devam ediyor. Dimitris Hristofyas’la gençlik yıllarımızdan beri siyasi bir süreç izledik. Ona geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”
- Kırmızı kredili ilk konut satışında hızlı artış görüldü. Bankalar kredi miktarlarını şişirerek evleri satışa çıkardı. Bir konutun 128 bin avroluk kredisi karşılığında banka 396 bin istedi. DİSİ ile DİKO’nun oyladığı yasa temelinde bankalara konut satışlarında kolaylıklar sağlandı.
- Dün L,imasol’da meydana gelen iş kazasında 55 yaşındaki bir çalışan hayatını kaybetti.
- AKEL Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde güç kazandı. Dün gece Limasol’da yapılan AKEL mitinginde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “gerek Avrupa’ya gerekse de Kıbrıs’a ve Anastasadis Hükümetine verilecek mesajlar bakımından bu seçimler son derece önemlidir. Biz siyasi dil kullanarak tartışmayı öğrendik. Ne kimseyi aşağılıyoruz ne de aforoz ediyoruz. Siyasi tezlerimiz var ve onları argümanlandırarak ortaya koymayı biliyoruz” dedi.
- Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Türkiye’yi diyaloğa davet etti. Aleksis Tsipras dün bir Yunan kanalına verdiği bir röportajta “Türkiye AB üyesi bir ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesinde araştırma girişimleri peşinde. Bu maceraperest bir tutumdur. Türkiye’yi diyalog için masaya oturmaya davet ediyorum” dedi. Tsipras bununla birlikte ilgili bir soruya cevap verirken “Felaket kumkumalığı yapmaya gerek görmüyorum. Erdoğan’ın kara sularımızda arama çalışmaları başlatacağına inanmıyorum. Zira bu, Türkiye’nin ne Uluslararası Hukuka ne de bir komşu ülkeyle iyi komşuluk ilişkilerine saygısı olmadığını gösterirdi” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi Elektrik Kurumunda Ulusal Sağlık Planına yönelik önlem ve kesintiler başlıyor” başlığı altında. Politis Elektrik Kurumunun iş ilişkilerinde riskli bir dönemin başladığını yazıyor. Elektrik Kurumu çalışanları, Kurumun YESİ dışı özel sağlık hizmetleri için yüzde 5,9 oranını ödemeye devam etmesini, YESİ içinse yüzde 1,85 oranını ödemesini talep ediyor. Kurum çalışanları örgütleri bunun yanısıra İdare Mahkemesinin kararının temyiz davası henüz sonuçlanmadığı halde Kurumdan çalışanların maaşlarına yapılan kesintilerin iadesini talep ediyor. Bugün çalışanlar gerektiğinde sendika liderliğinin grev önlemleri alma kararı alabilmesi için gerekli oylama gerçekleştirecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Analizciler Avrupa parlamentosu seçimlerinde 8 bin kadar Kıbrıslı Türkün oy kullanacağını tahmin ediyor. Kıbrıslı türk adayları destekleme grupları Kıbrıslı Türk seçmenlerinin seçim sandıklarına ulaşımını kolaylaştırmak maksadıyla otobüs seferleri koyacak.
- Dün Lefkoşa İdare Mahkemesinin Astrasol ayakkabı fabrikasındaki koşullara bağlı olarak kanser hastası olan 6 çalışana 40 bin ile 100 bin arasında tazminat ödenmesi kararı verdi. Astrasol kurbanı kanserli hastalar komitesi Mahkeme kararının tazminat miktarlarını son derece aşağılayıcı bulduğunu ve temyize gidileceğini açıkladı.
- Düzensiz bir Brexit kabusunun Kıbrıs için son derece olumsuz gelişmelere yol açacağından korkuluyor. Konu dün Lefkoşa’da AB Brexit müzakerecisi Mişel Barnie ile yapılan bir toplantıda ele alındı. Avrupalı müzakerecinin söylediklerine göre düzensiz Brexit Kıbrıs’a ciddi sorunlar yaşatacak.

Filelefteros’un ana haberi “Partiler seçmenleri toplama mücadelesinde her şeyi kullanıyor – Seçmenlerine baskı ve aralarındaki zıtlaşmalar yüksek tonlar” başlığı altında. Gazeteye göre seçimlere birkaç gün kala parti seçim büroları tabanlarını zorluyor. Partiler seçmenlerini bir bir ziyaret ederek Pazar günü oy kullanmaya iknaya çalışıyor. Bu arada Hükümetle ana muhalefet partisi AKEL arasındaki kavga da devam ediyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Seri cinayetler katilinin cesetlerinin aranması için İsrail’den dalgıçlar getiriliyor.
- Çocuk yaştaki gençlerde alkol kullanım oranı tehlike çanları çaldı.
- 23 yaşındaki Andreas Andreu trafik kazasında hayatını kaybetti.
- Çinli vergi kaçakçısı ellerinden kaçtı. Almanya tarafından da aranıyor. Mahkeme onu serbest bıraktı, ortadan kayboldu. Kıbrıs bir kez daha uluslararası alanda rezil oldu.
- Hellim davasında skandal kokusu – Birbirine paralel iki soruşturma devam ediyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand