basın özetleri 20.05.19

Politis gazetesinin ana haberi “Cumhurbaşkanı AKEL’e yönelik “sıfırlar” nitelemesini toparlama çabasında… Kamuoyu yoklamaların sonuçları ve Türkiye’nin tehditleri altında siyasi yuvarlanma…” başlığı altında.
Politis haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçen Cuma günü AKEL’e karşı “bizi eleştirme cüretini gösteren hiçler” nitelemesinden sonra Cumhurbaşkanı ve Hükümet Sözcüsü durumu toparlamak için açıklama üstüne açıklama yaptı. Cumhurbaşkanının ilk açıklamasını dün “sol dünyasına saygım var” şeklinde bir açıklama izledi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının siyasi bir alçalma içinde olduğunu söyledi ve AKEL’e yönelik açıklamasını iğrenç olarak niteledi. Bu arada DİSİ “AKEL’in AB kuşkucuları güçlerine ait olduğunu” söylerken AKEL buna “Cumhurbaşkanı bir avuç oy için bir parti başkanı gibi davranmak ve sola karşı sıfır nitelemesinde bulunmak suretiyle halkın büyük çoğunluğunu rencide ettiğini” söyledi. Andros Kiprianu “Cumhurbaşkanı ile Türkiye iki devlet çözümünü ortaya attılar” dedi.
“ELAM ve Yurttaşlar İttifakı - Çevreciler işbirliği homoseksüel çiftlerin çocuk sahibi olmasına ve esrar kullanmanın suç olmaktan yana tavır aldı – ELAM sadece Ulusal Sağlık Planı’na ve Brexit’e evet dedi” başlıklı bir diğer haberde ise şöyle yazıyor:
6. Avrupa parlamentosu koltuğu için EDEK ile ELAM’ın başa baş mücadelesi sürerken Yurttaşlar İttifakı - Çevreciler işbirliği de Politis’in sorularına cevaplarıyla mücadeleye girme çabası içinde. ELAM adayları bir yandan YESİ’ye ve Brexit’e evet derken her türlü neoliberal ve ortolojist politikaya, homoseksüllerin çocuk sahibi olmasına, kenevirin suç olmaktan çıkarılmasına, ötanazinin yasallaşmasına ve çocuk aşılarının zorunlu olmasına hayır cevabı verdi. Yurttaşlar İttifakı - Çevreciler işbirliği adayları bütün bu sorulara evet cevabını verdi. ELAM ve Çevreci Haralambos Theopemptu ise ulusal aday listelerinde ister kadın ister erkek aday kotası olumsuz yanıt verdi.

Haravgi gazetesi ana haberini «Cumhurbaşkanı bir avuç oy için parti başkanı gibi davranıyor – Özür dileyeceklerine sözlerinin çarpıtılmasından söz ediyorlar – Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, AKEL’in uyguladığı politikaların, sıfırın da ötesinde olduğunu iddia etti” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Nikos Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak davranmak yerine üzerinde hissettiği baskı nedeniyle bir parti başkanı gibi davranıyor. Hem de parti başkanlığının en kötü versiyonuyla” dedi. Cumhurbaşkanının kabul edilemez sözlerini değerlindirmesi istendiğinde Andros Kiprianu Kıbrıs sorununda ve ekonomide mevcut büyük sorunların olduğunu ve bunların zamanla gitgide büyüyeceğini söyledi ve “Cumhurbaşkanı bütün bunların, üzerindeki baskı karşısında tepkilerini kontrol edemeyip başta AKEL’e olmak üzere kendisini eleştirenlere küfretmeyi, sıfırlamaya çalışmayı tercih ediyor” dedi. Bu yuvarlanışta onları izlemeyeceğiz. Onları kendi taraftarlarının ve Kıbrıs halkının muhakemesine bırakıyoruz” dedi. Bu arada Hükümet Sözcüsü, Ekonomi Bakanı ve DİSİ de Cumhurbaşkanının başlattığı örgütlü alçalmaya destek beyan etti. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Andros Kiprianu’yu eleştirileriyle Türkiye’nin saldırılarına destek verdiğini iddia etti. Prodromu “AKEL liderliğinin ve politikalarının ülkeye verdiği zararı düşünürsek belki de sıfırın altındalar dememiz gerekirdi” dedi.
Haravgi gazetesi “Çavuşoğlu’nun mektubu kabul edilemez ve kınanması gerekir – AKEL Genel Sekreteri Türk tehditlerine yaptırımlarla karşı konulamaz dedi” başlığı altındaki bir diğer haberinde ise şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM Örgütü daimi üyelerine ve AB’ne gönderdiği ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinden Türkiye’nin kıta sahanlığı olarak söz ettiği mektubunu kabul edilemez olarak değerlendirdi ve “bu tavır kınanmalıdır” dedi. Andros Kiprianu “yaptırım talep etmek tek başına yeterli değildir, bu yüzden insiyatif üstlenmeliyiz” diyerek “yaptırımların ne münhasır ekonomik bölgesindeki sorunları ne de Kıbrıs sorununu” çözemeyeceğini vurguladı. Andros Kiprianu AKEL’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e bu konuda bir öneri sunduğunu ve kendisinden bu öneriye iyi niyet merceği altından ve mantıklı bakmasını istediğini söyledi.

Alitia gazetesinin ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
“AKEL kutuplaşmayı tercih ediyor – Cumhurbaşkanı siyasi ortamdaki gerginliği ortadan kaldırmaya çalıştı AKEL ise ısrar ediyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis “sözlerimi çarpıtıyorsunuz, ben sıfırlayıcı eleştirilerden söz ettim, Sol halkına saygım tamdır” dedi – AKEL “Hiçbir şeyi çarpıtmadık. Her şey kaydedilmiştir. Cumhurbaşkanı bir parti başkanının en kötü versiyonuna dönüştü. Bu baş aşağı yuvarlanışta onları izlemeyeceğiz” cevabını verdi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Uyuşturucu madde kavgasında bir Kamerunlunun kafasına kırılmış şişe sapladılar. Kamerunlu hayatını kaybetti. Üç Nijeryalı tutuklandı. OHİ Meydanına yakın bir gece kulübünde çıkan olaydan sonra saldırıya maruz kalan kişi kanlar içinde Elefterias Meydanına kadar yürüdü.
- 13 yaşındaki bir kız çocuğu aldığı alkol sonucunda komaya girdi. Annesi tarafından Yermasoya’da yolda baygın olarak bulunan Rusyalı kız çocuğu Lefkoşa Makarios Çocuk Hastanesinde yoğun bakıma alındı.
- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan “Doğu Akdeniz meselesi Kıbrıslıların meselesi değildir” dedi.
- Gençlerin Avrupa seçimleri konusunda kafası karışık. Siyasilerden hayal kırıklığı yaşayan gençler oy verip vermemek konusunda dahi net değiller.

Filelefteros gazetesinin ana heberi “Ortam iyice kızıştı – Hükümet ile AKEL arasında, her konuda, daha önce eşi görülmemiş zıtlaşma – DİKO her ikisine karşı cephe açtı” başlığı altında.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Son günlerdeki yaz sıcakları barajlara akan yağmur suyu oranının düşmesine neden oldu.
- Timbu vasıtasıyla Türkiye’den gelen göçmenler artıyor. İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis “bu rakamlara dayanacak güçte değiliz. AB programı kitlesel göçe izin vermiyor” açıklaması yaptı.
- Dün Aya Napa’da meydana gelen trafik kazasında 22 yaşındaki bir genç hayatını kaybetti. Polis, dün gecenin geç vakitlerine kadar trafik kurbanının adını henüz açıklamamıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand