basın özetleri 16.05.19

Alitia gazetesi ana haber olarak Omega Televizyon Kanalının yaptırdığı 26 Mayıs Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin kamu oyu araştırmasının sonuçlarını veriyor.
Alitia’nın başlığı DİSİ Birinci parti AKEL Yaklaşıyor. AKEL’in yerle bir edici politikası partiye sonuç getirdi. DİSİ ile arasındaki fark yüzde 2,3’e indi. EDEk ile ELAM arasındaki altıncı koltuğu ele geçirme yarışında ELAM çok küçük bir farkla önde.
Haberde bundan önceki kamuoyu yoklamasında DİSİ ile AKEL arasındaki farkın yüzde 3 ile 5 arasında olduğu, şimdi ise bu farkın kısmen kapandığı ve 2.3’e düştüğü belirtiliyor ve buna rağmen DİSİ’nin birinci parti olmaya devam ettiğine vurgu yapılıyor. Alitia, Anket sonuçlarına dayanarak, AKEL’in Kooperatif Bankasının kapatılmasına, yabancı kadınların öldürülmesi vasıtasıyla artan suç oranına, ekonomi ve Kıbrıs sorunundaki çıkmazı kullanarak DİSİ’ye karşı uyguladığı buldozer politikasının bir sonucu olduğunu yazıyor.
XXX
Alithia gazetesi yine ilk sayfasında verdiği bir diğer haberinde “Britanya’yla bozuştuk – Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki egemenliğinin tartışılır olduğu konusunda ısrar ediyor başlığı altında şöyle yazıyor:
Britanya Hükümeti’yle, münhasır ekonomik bölgemizin tartışılır olduğunu iddia etmesi nedeniyle, Kıbrıs arasında çatışma yaşanıyor. Dün Foreign Office dün yaptığı ilgili bir açıklamayla Avrupa Bakanı Sir Alan Dankan’a destek verdi ve “BM’in Deniz Hukuku antlaşmasına göre egemenliğin tartışılır olduğu deniz bölgelerinde sondaj araştırması yapılamaz” dedi. Kıbrıs Hükümeti’nin şiddetli tepkisine yol açan açıklamadan sonra Birleşik Krallık’a yönelik siyasi girişimde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ise Britanya Başbakanı Tereza Mey’e bu konuda bir mektup göndermesi bekleniyor.

Filelefteros’un ana haberi “Erişilebilirbilir konut planları – Hükümetin inşaat şirketlerine güçlü teşvikler vasıtasıyla yeni konut politikası” başlığı altında.
Haberde şöyle yazıyor:
İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis dünkü Bakanlar Toplantısında konut ve yüksek kiraların toplumda yol açtığı ciddi sorunlar nedeniyle inşaat firmalarına verilecek teşviklerle ucuz konut sağlanmasına yönelik yeni bir plan sundu. Yeni uygulama inşaat şirketlerine şehir planlama açısından önemli teşvikler sunacak.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Polis ve itfaiyede açılan 284 istihdam için 1678 kişi başvurdu. İşssizlik oranı düştüğü halde 200 polis memuru, 30 özel polis ve 58 itfaiye memurunun işe alınması için açılan istihdama başvuru yağdı.
- 2001 ile 2006 yılları arasında Lefkoşa Belediye Başkanı olarak kente hizmet veren Mihalakis Zambelas dün yaşama veda etti. Mihalakis Zambelas’ın cenazesi yarın saat Kaymaklı Aya Varvara Kilisesinde kaldırılacak.
- Baf kentindeki restore edilen tarihi İbrahim Hanı’nın açılışı 31 Mayıs, Cuma günü saat yedide Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından yapılacak.
- Tarım, Zirai Kalkınma ve Çevre Bakanının, dün toplanan Bakanlar Kuruluna sunduğu üzüm ve patates üreticilerine, tüylü küf nedeniyle gördüğü zarar karşılığında 2,6 milyonluk tazminat yardımı verilmesi önerisi Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Haravgi gazetesi istifa etmiş olan ancak hâlâ göreve devam eden Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun görevinin 1 Haziran’a kadar uzatıldığını ana haber olarak veriyor.
Gazetenin haberi şu başlıklar altında:
İonas seçimlere kadar yerinden kıpırdamayacak
Cumhurbaşkanı İonas’ın gitmemesini rica etti
Siyasi vurdumduymazlıklarını bir kez daha kanıtlıyorlar
İdareciler yurttaşın zekasıyla alay ediyorlar.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dün Cumhurbaşkanlığının önünde toplanan ve sınırsız ile sınırlı süreli kontrat çalışanlarının kadrolu çalışanlarla eşit muamele talep eden İsotita Sendikası üyelerinin protestolarına karşılık olarak Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis böyle bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını, çalışanların protestosunun tamamıyla gereksiz ve seçim öncesi propaganda amaçlı olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanı grevcilerin maaşlarından kesintiler yapılacağını bildirdi.
- AKEL dün Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu vasıtasıyla toplumda eşitsizliklerin arttığını ve yoksulluğun yayıldığını açıkladı. Stefanos Stefanu Hükümetin halkın büyük çoğunluğunun yaşadığı sorun ve zorlukları görmezden geldiğini ve küçük zümrelerin çıkarlarının gözetilmesi için çalıştığını vurguladı.
- Dün Andros Kiprianu başkanlığındaki bir AKEL heyeti Arazi Kalkındırma Kurumu ve Konut Finansmanı Kurumu yönetim kurullarıyla bir araya geldi ve son dönemlerde Kıbrıs toplumunda önemli boyutlara ulaşan konut sorununun göğüslenmesine yönelik bir dizi önlem alınması konusunu ele aldı.

Politis gazetesinin ana haberi Ayia Fila Kooperatif Bankası skandalı sorumlularının, dün Ceza Mahkemesinde beraat etmesi. Gazete haberini “Başsavcı Kostas Kliridis’in başarısızlıklarına bir yenisi eklendi. AYia Fila Kooperatif Bankası kredi skandalı davası da başarısızlıkla sonuçlandı” başlığı altında veriyor.
Haberde “Ceza Mahkemesi işlenen suçları ayrıntılarıyla ortaya koyduğu halde, Savcılık sanıkları bu suçlarla ilişkilendirmeyi başaramadı. Hatta sanıklar “ilk inceleme” aşamasında beraat ettiklerinden ifade vermeye dahi çağrılmadılar ve suçsuz bulundular. Başsavcılık ve Polis işini yapamadı” diye yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Dün açıklanan ve Omega TV kanalı tarafından yaptırılan Noverna Şirketinin seçim sonuçlarıyla ilgili anketinin verilerine göre seçimlerin nihai sonucunu şu ana kadar kararsız olanlarla Kıbrıslı Türklerin oyları belirleyecek. Kararsızların oranı şu ana kadar yüzde 29.8. Bu durum partilerin endişelerinin yatışmasına izin vermiyor. 6. Koltuğu ele geçirme mücadelesinde ELAM EDEK’ten bir puan önde. Bu arada birinci parti DİSİ ile ikinci parti AKEL arasındaki farkta kapanma görüldü. Avrupa Seçimleri karşısında halkı en çok meşgul eden iki ana konu işsizlik ve ekonomi. Halkın yüzde 71’i Hükümetin suç işleme konuları karşısındaki tutumunu onaylamıyor.
- Önümüzdeki günlerde arama noktalarında ceset ya da cinayet bulgusuna rastlanmadığı takdirde Kırmızı Gölde ve Memi Gölünde yapılan aramaların sona erdirilmesi gündeme gelecek. Dün askeri iki tip iki kutu tespit edildi ancak olayla ilgili olmadığı sonucuna varıldı. Polis Komutanı, seri katil zanlısı Nikos Metaksas’ın itiraf ettiği 7 cinayetin kurbanlarından başka kurbanlar olduğunu gösteren deliller olmadığı değerlendirmesi yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand