basın özetleri 15.05.19

Filelefteros Gazetesi ana haberinde Ankara ve Lefkoşa arasında diplomatik bir savaşın başlamış olduğunu yazıyor. “Diplomatik Savaş” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Doğu Akdeniz satranç tahtası üzerinde Ankara ile Lefkoşa arasında eşi görüşmemiş bir diplomatik savaş koptu. Bir yandan Nikos Hristodulidis diğer yandan Mevlüt Çavuşoğlu AB üyelerine ve yabancılara ülkelerinin Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgesine ilişkin sahip olduğu hak ve talepleri konusunda ikna etmek için mücadele ediyor.
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetlerinin yasadışı olduğunu anlatmaya çalışırken Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin bu bölgedeki faaliyetlerinin, Ankara’da yapılan ve Yunanistan Büyükelçisinin de yer aldığı son büyükelçiler toplantısında da anlatıldığı gibi, her açıdan yasal olduğu konusunda iknaya çalışıyor.
Avrupa Birliği alanında Kıbrıs tarafı, Türkiye’ye karşı alınacak önlemler konusunda, bir günden bir güne olabilecek bir şey olmadığını bildiğinden, acele etmeden hareket ediyor.
Bu arada Britanya Avrupa Bakanı Alan Dankan dün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini kınaması istendiğinde egemenliğin belirsiz olduğu bir münhasır ekonomik bölgede sondaj çalışmalarının yapılmamalıdır” diyerek sadece Türkiye’ye değil Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik de mesaj verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yaptığı ilgili açıklamada bunun daha önce de yapıldığını söyledi ve “Britanya Hükümetine yönelik gerekli olan her türlü siyasi girişimler yapılacaktır” dedi. Brüksel’de ise Savunma Bakanı Savas Angelidis bölgede hüküm süren durum hakkında Avrupalı meslektaşlarını bilgilendirdi.

Politis gazetesi ana haberini hâlâ sürmeye devam eden YESİ’ye ilişkin çatışmalara ayırmış. Gazetenin başlıkları “YESİ’yi devirmek amaçlı siper savaşları – Çoklu sigorta sistemi yanlıları “internet trolleri”ni devreye soktu” şeklinde. Haberde şöyle yazıyor:
Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin çalışmaya başlamasına beş kala sisteme karşı olan doktorlar sisteme dahil olmayı tercih eden meslektaşlarına internet üzerinden saldırılara başladı. Buna paralel olarak bir grup yurttaş çoklu sigorta sistemi lehine imza kampanyası başlattı.
Bu arada YESİ’ye katılan çocuk doktorları listesi de gitgide uzuyor.”
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Denizde yüz yüze savaş” başlığı altında önümüzdeki Perşembe günü yapılması beklenen Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesi. Haberde iki Bakanın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının gölgesinde/ diyaloğa ilişkin niyetleri netleştirmeye çalışacaklar, diye yazıyor.
- Sosyal yardım marketleri krizin ilk yıllarına kıyasla daha az da olsa bugün de 1500 aile için can simidi olmaya devam ediyor. Gönüllülük Komiserinin açıklamasına göre 2013’te sayısı 53 olan sosyal yardım marketleri şimdi 12 ile sınırlı olmakla birlikte bu yıl daha da azalacağı bekleniyor.
- 6 yaşındaki bir kız çocuğu Lefkoşa’daki evinin bahçesinde oynarken onu taciz etmeye çalışan bir yabancının fotoğrafını çekmeyi başardı. Yabancının peşine düşen baba onu durdurmayı başaramadıysa da polise verilen fotoğraf üzerinden aramalar yapılıyor.

Alitia gazetesi ana haberinde AKEL’in, istifa eden Adalet eski Bakanı İonas Nikolau’nun Başsavcı koltuğuna oturmasını engelleme süreci başlattığını savunuyor. Gazetenin başlıkları şöyle: “Geçen seneden beri tasarlamaya başlamıştı – Uzun yıllar süren kan davasında AKEL rövanş alma peşinde - AKEL Meclis’e İonas Nikolau’nun Başsavcı olmasını engelleme çabası olduğu apaçık olan bir yasa tasarısı sundu – Parti bu konu üzerinde 2018 Haziranından beri çalışıyordu. Alitia konuyu gündeme getirdiğinde ise bizi yalanlamaya çalışmıştı”. Haberde AKEL ile İonas Nikolau arasındaki savaşın, Dimitris Hristofyas’ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Nikolau’nun Hükümetin Adalet alanındaki başlıca eleştiricilerinden olduğu için başladığını yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Türkiye’ye yönelik Avrupa yaptırımları başlığı altındaki haberde “Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içindeki faaliyetlerine devam ettiği taktirde Avrupa’nın Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayacağına kesin gözüyle baktığını” yazıyor. Aleksis Tsipras Ankara’ya Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı tehditkâr davranışlarına son vermesi ve sorunların çözümü için masaya oturması çağrısı yaptı.
- Kırmızı Göl’den bir çimento bloğu daha çıktı. Bu arada dün 8 yaşındaki Elena Natalia’nın cesedine yapılan otopsi tamamlandı ve tahliller için örnek alındı.
- Eurostat verilerine göre her üç Kıbrıslı gençten bir tanesi ailesiyle yaşamak zorunda kalıyor. Baba evinden ayrılmayı erkeklere kıyasla kadınlar daha zor göze alıyor.
- Türkiye Tatar’ı Başbakan Özersay’ıysa Cumhurbaşkanı yapmayı planlıyor.

Ve son gazetemiz de Haravgi sevgili dinleyenler…
Haravgi gazetesi ana haberini “Bu kadar yalan yeter – Ülkenin siyasi yaşamını onlarca yıl geriye götürdüler – Yalan dolanla halkı ikiye bölüyorlar – Yaptıkları siyasi hassasiyet göstermek değil vurdumduymazlıktır” başlığı altında veriyor. Haberde özetle şöyle yazıyor: AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Sigma televizyonunda konuşurken DİSİ’yi gerçekleri saptırmakla suçladı ve bu yolla hiçbir şey başaramayacaklarını vurguladı. Andros Kiprianu DİSİ Hükümetinin güvenirlik eksikliğini ve küstahlığı, sosyal problemlerin karşısındaki merhametsiz tutumunu ve Kıbrıs sorununun çözümü yolunda yarattığı çıkmazları hiç kimsenin affetmeyeceğini söyledi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Belirsiz ve belirli süre kontratlı çalışanlar bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde toplanarak süresi grev ilan edecek.
- Küçük işletmelerin yüzde 20’si kapısına kilit vurdu.
- Kıbrıs AB’nin en fazla ev atığı üreten ülkesi.
- Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkanı Yozef Akerman DİSİ Geel Başkanı Averof Neofitu’ya Bankaya 285 milyon avro getiren yasa tasarısını Mecliste destekledikleri için teşekkür etti. Kıbrıs Bankası önemli kredi satışları yapacağını ilan etti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra onlarca banka çalışanının işten ayrılması için planlar hazırlanıyor.
- Yurttaşların girişimleri İpsonas ve Paralimni’de kırmızı kredili iki evin banka tarafından satılmasını önledi.
- Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi üzerindeki egemenliği tartışılırlığına Alan Dankan’dan yeni katkı. Cumhurbaşkanı “Kabul edilemez” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand