basın özetleri 14.05.19

Politis gazetesi ana haberini “AB’nin göstereceği tepkinin çizgisi netleşti – Mogerini Dış İlişkiler Konseyi toplantısından sonra apaçıktı - Türkiye sondaja başladığı takdirde AB ortaklarının tutumu sertleşecek – Şu ana kadar yapılan, sondaj çalışmalarına başlanmaması yönünde baskıyla sınırlı” Gazetede şöyle yazıyor: Avrupa Dış İlişkiler Konseyi toplantısı yoruma yer bırakmayan net bir açıklamayla sona erdi. AB Kıbrıs Hükümetiyle işbirliği çerçevesinde Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj yapma niyetlerine yönelik kademeli tepkiler programladı. Politis’in diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre bugünkü aşamada hem AB’nden hem de bazı üye ülkelerden, diplomasinin devreye girebilmesi ve Türkiye’nin Kırıs MEB’indeki sondaj faaliyetlerinden caydırılması yönünde Türkiye’ye yönelik ikazlar olacak. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogerini’nin açıklamasına göre Türkiye tutumunu değiştirmediği takdirde AB gerekli önlemleri almak zorunda kalacak. AB’nin bu yönde izleyeceği adımlar çerçevesinde 28 Mayıs ile 5, 20 ve 21 Haziran tarihleri belirleyici olacak. 28 Mayıs’ta Avrupa konseyi toplanıyor, 5 Haziran’da AB’nin genişlemesi konusu komisyonda değerlendirilecek, ki değerlendirilecek ülkeler arasında Türkiye’de var. Ve 20 ile 21 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Avrupa konseyi toplantısında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusu görüşülecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Tıp uzmanlık dalları dernekleri ansızın Sağlık Bakanıyla görüşmelerini iptal ettiler… Sağlık Bakanı bununla ilgili olarak Tabipler Birliğini suçluyor.
- Sağlık Bakanı Konstandinos Konstandinu dün RİK televizyon kanalında konuşurken YESİ’nin sigorta sistemi uygulaması bakımından çok sigortalılığa geçmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.
- Seri katil zanlısı Nikos Metaksas dün çıkarıldığı mahkemede soğukkanlılığını korumaya devam etti, tecavüz girişimi suçlamasını reddetti ve polise 25 Nisan tarihinde verdiği ve yedi kadının cinayetini üstlendiği ifadesini tekrarladı. Mahkeme soruşturmaların devam etmesi nedeniyle zanlının 8 gün daha tutuklu olarak kalmasına karar verdi.
- EDEK Genel Başkanı Marinos Sizopulos, Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosundaki 6. Sandalye için EDEK ile ELAM arasında mücadele verileceğini ve son ana kadar başa baş gidileceğini kabul etmekle birlikte sandalyeyi kazanacaklarına ilişkin iyimserlik ifade etti.

Filelefteros gazetesinin haberi “Sondaja bir adım kala – Pazar gününden beri, Fatih’e üç destekleyici gemi donanım sağlıyor – Sigorta şirketlerine yönelik olarak da hukuki önlemler alınacak” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Fatih sondaj gemisine donanım ve uzmanlık gerektiren hizmetler sunan yabancı şirketlerin yanısıra bu faaliyetlerde işbirliği yapan sigorta şirketlerine karşı da hukuki önlemlere başvurarak bölgeden çekilmelerini sağlamak istiyor.
Türkiye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerine paralel olarak bölgedeki gerginliği daha da tırmandırmak maksadıyla 2019 Deniz Kurdu adlı en büyük askeri deniz tatbikatını da başlattı.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti her şeye rağmen kendi enerji planlarının bütün bunlardan etkilenmediğini bildiriyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Sağlık Bakanından Tabipler Birliğine açık saldırı… Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu özel uzmanlık alanı birlikleriyle uzun süre önce ayarlanmış olan görüşmelerin son anda iptal edildiğini açıkladı ve “talimat üzerine hareket eder gibiydiler” diyerek bunun sebebinin Tabipler Birliğinden kaynaklandığını ima etti.
- Devletle Kilise arasında yeni anlaşma…
Başpiskopos Hrisostomos ve ekonomik danışma kurulu devletle yaptığı müzakereler sonucunda her yıl devletin taşra papazlarına yan ödenek olarak verdiği miktara zam yapılmasını sağlayarak önemli başarı elde etti.
- Kıbrıs ankasının yeni genel Müdürlüğüne Bankanın Büyük İşletmeler İdaresi Müdürü Panikos Nikolau getirildi.
- Yarından itibaren AB içindeki telefon görüşmeleri ve SMS fiyatlarına yüzde 29 düşüş geliyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi Devletin papaz maaşlarına yan ödemeleri artırmakla kiliseye devlet yardımının yükseltilmesi kararına ayırmış.
Haberin başlığı “Başpiskoposa 56 milyonluk bağış… 850 taşra papazına yan ödenek yardımı doğrudan başpiskoposluğun kasasına yatacak – Başpiskoposluk KDV’den de 8,2 milyon kâr ediyor”. Haberde şöyle yazıyor: Avrupa Birliği seçimlerine birkaç gün kala Anastasiadis – DİSİ Hükümeti Başpiskoposun talebini yerine getirdi. Devletin verdiği milyonlarca avroluk taşra papazı yan ödenek yardımının, papazların eline doğrudan verilmesi yerine, istediği gibi paylaştırması için Başpiskoposluğa yatırılmasına yönelik yeni yasa tasarısı hazırlanıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları.
- “AKEL Genel Sekreteri Türk tehditkârlığının yükseleceği öngörüsünde bulundu – AKEL Türkiye’nin tutumuyla mücadelede üç adım politikası önerdi” başlıklı bir haberinde Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Türkiye’nin tehditlerini tırmandırmasının beklenen bir şey olduğunu belirtti ve bununla mücadelede izlenmesi gereken üç adımı şöyle tanımladı:
1. Türk tarafıyla diyaloğa hazır olduğumuzu belirtmek ve olumlu cevap alınması durumunda en kısa sürede anlaşmaya varmak için diyaloğa oturmak.
2. Hristofyas – Talat’ın doğal kaynaklar ve doğal kaynaklardan elde edilen gelirim dağılımıyla anlaşmasını yeniden teyit edelim.
3. Bunların koşulu ise Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahriklerinin son bulması olsun.
Andros Kiprianu “Uluslararası toplumu ancak bu şekilde yanımıza çekmeyi başarabiliriz. Uluslararası toplum ancak bu durumda Türkiye’ye tehditkâr davranışlarına son vermesi için gerekli baskıları yapar” dedi ve 2010 ile 2014 yılında neler olduğunu hatırlattı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Tüm haberler

Video on Demand