basın özetleri 13.05.19

Filelefteros gazetesi “Türkiye gerginliği yükseltiyor – Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Ege vasıtasıyla baskı uyguluyor” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Ankara Kıbrıs’tan sonra Yunanistan ve Doğu Ege’ye yönelik girişimlerine başladı. Dün Türkiye Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın Doğu Ege’nin tümüne dair egemenlik haklarına kuşkuyla yaklaştı ve Doğu Ege adalarının aidiyeti konusunu tartışmaya açmak maksadıyla NATO’dan bölgedeki adaları kullanmamasını istedi.
Bunun yanısıra Türkiye’nin henüz sondaja başlamadığı Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesinden sonra Rodos ve Kastelorizo’da da benzeri bir durum yaratmaya çalışması bekleniyor. Bu gerçekleştiği takdirde Türkiye – Yunanistan ilişkilerinde son derece büyük bir gerginlik durumu oluşacak.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti bu hafta da AB partnerlerine tezlerini net bir şekilde ulaştırmaya girişimlerine devam edecek. Bugün Dışişleri Bakanı Nikos Hrsditodulidis Avrupa Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Avrupalı meslektaşlarına bölgedeki durumu açıklayacak.
Bunun yanısıra, yapılan değerlendirmelere göre artık Atina’nın da konu karşısında daha harekete geçmesi bekleniyor. Dün Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin girişimlerine cevap verirken “kabul edilemez ve temelsiz iddialar bölgedeki istikrarı ve NATO’nun birliğini zedeliyor” dedi.

Haravgi gazetesinin ana haberi “bankalar orta işletmelere kredi vermeyi reddediyor – Büyüklere milyonlarca avroluk krediler - Kooperatif Bankalarının kapanması bankacılık ortamını değiştirdi” başlığı altında.
Gazete özetle “Bankaların yeni stratejisi, çok büyük işletmelere milyonlarca avroluk kredileri ve küçük ve orta işletmelere ise kredi verilmesinin sınırlandırılmasını içeriyor. Verilere göre 2019 yılının ilk üç ayında bankalar büyük müşterilere toplam 441,5 milyon avroluk yeni krediler verirken buna paralel olarak yeni kredi miktarı kişi başına 1 milyon avronun altında belirleniyordu” diye yazıyor.
Haravgi gazetesi ilk sayfasının ortalarında Türkiye’nin Kıbrıs’ın Ekonomik Münhasır Bölgesindeki faaliyetlerine ilişkin gelişmelere de yer veriyor sevgili dinleyenler. Gazete “Türk tahrikkarlığının aşılmasına yönelik çabalar sarf ediliyor” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün Lefkoşa’da yapılan gençlerin yer aldığı bir toplantıda konuşurken AKEL’in Cumartesi günkü Ulusal Konsey’de Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözüm umudunun canlı tutulması ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde başlattığı faaliyetlerinin durdurulması yönünde üstlenmesi gereken insiyatiflere yönelik AKEL’in tezlerini sunduğunu belirtti. AKEL Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten BM GS’ne müzakerelerin Guteres çerçevesi ve bugüne kadar sağlanan yakınlaşmalar çerçevesinde başlamasına hazır olduğuna ikna etmesi için girişim yapmasını talep ettiğini bildirdi.
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün ve yarın tapılacak olan Avrupa Dış İlişkiler Komisyonu çalışmaların katılmak üzere sün Brüksel’e gitti. Avrupa Konseyi’nin ilan ettiği gündeminde Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Türkiye’nin faaliyetleri konusu dahil değil. Bununla birlikte Dışişleri Bakanlığı ilgili açıklamasında Nikos Hristodulidis’in meslektaşlarını konu hakkında bilgilendireceğini ifade etti. Kıbrıs savunma Bakanı Savas Angelidis dün yaptığı bir konuşmada Hükümetin bu yöndeki çabalarının olumlu sonuçlar verdiğini ve dayanışma mesajları alındığını ayrıca Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin tanındığına ilişkin açıklamalar yapıldığını söyledi. Bununla Birlikte ABD’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi hakkında Kıbrıs’ın kendisine ait olduğunu savunduğu münhasır ekonomik bölgesi ifadesini kullandı, Almanya temsilcisi Türkiye’nin uluslararası Hukuku çiğnediğine dair net bir ifade kullanmadı. BMGS ise Türkiye ve Kıbrıs’a karşı eşit mesafede olup Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlatılması çağrısı yaptı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Kırmızı Göl’de yapılan ceset arama çalışmaları dün de sonuç getirmedi.
- Devlet okullarında göçmen çocuklarına ilişkin değişiklikler yapılacak. Göçmen çocukların yeni okul döneminde ortama uyum sağlamalarını kolaylaştırma maksadıyla yeni iyileştirilmiş yapılaşmalar sağlanacak.
- Kanada’nın Avrupa Birliği’ndeki özel temsilcisi Stefan Dion Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerle görüşmesinde Kıbrıs sorunu, Federasyon ve bu konudaki uluslararası deneyimler hakkında konuştu.

Politis gazetesinin ana haberi Türkiye’nin Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesindeki faaliyetlerine ilişkin gelişmeler.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Türkiye’ye yaptırım uygulanması yönündeki üç adım –Erdoğan Doğu Akdeniz meselesini diyalogla çözmek istiyoruz açıklaması yaptı – Türkiye Doğu Ege meselesini gündeme getirerek retoriğini tırmandırıyor…
Habere göre Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Avrupa Dış İlişkiler Konseyini, Türkiye’ye karşı Avrupa’nın alması gereken önlemler hakkında bilgilendirecek. Bu konudaki nihai kararlar ise 2021 Haziran tarihlerinde yapılacak olan AB Zirvesinde alınacak. Ondan önce ise 5 Haziran’da Avrupa komitesi Türkiye’nin üyelik süreci müzakereleri raporu açıklayacak 17 Haziran’da da Dış İlişkiler Komisyonunda konu ele alınacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi’nde siyasi liderlerin korunması uygulamasında değişiklikler konusu ele alındı. Liderler sürekli risk altında.
- Polisin görevinde gösterdiği umursamazlık pek çok meselede öne çıkıyor.
- Laiki Yitonya Ekim ayından sonra çehre değiştiriyor.

Alithia Türkiye’nin Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesindeki faaliyetlerine ilişkin ana haberinde şu başlıkları kullanıyor:
Diplomatik karşı saldırı – Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine karşı çeşitli düzeylerde harekete geçildi – Denizde son günlerde süren durgunluk Lefkoşa’yı rahatlatmadı – Lefkoşa Türk planlarının devam edeceği değerlendirmesi yapıyor.
Haberde Lefkoşa’nın bundan sonraki ilgili girişimlerini üç eksene odakladığını yazıyor. 1. Avrupa Birliği, 2. Amerika Birleşik devletleri ve 3. Birleşmiş Milletler. Her üç girişimle başarılmak istenen diplomatik çözüm bulunması yolunda Ankara’ya baskı. Bunun yanısıra bunun sonuç getirmemesi olasılığına karşı Türkiye’ye yaptırım uygulanması yönünde de çalışılıyor.
Gazetenin bir diğer haberiyse şöyle:
DİSİ’nin kurucusu Glafkos Kliridis’in kızı Keti Kliridu yaptığı yazılı bir açıklamayla, Avrupa parlamentosu seçimlerinde AKEL’den Niyazi Kızılyürek’in aday gösterilmesi konusu etrafında başlatılan tartışmayı “temelsiz” bulduğunu açıklayarak DİSİ tarafından yapılan tüm açıklama ve suçlamalarla hemfikir olmadığını duyurdu. Keti Kliridu “Niyazi Kızılyürek’in ne tüm Kıbrıs’a olan sevgisi ne de yurtseverliği tartışılabilir” dedi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand