basın özetleri 09.04.19

Alitia gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Planı YESİ’ye ayrılmış. “Yok yere onca gürültü… Averof Neofitu ve Nikolas Papadopulos Yorgos Pamboridis’in “çoklu sigorta sistemini devreye sokmak istiyorlar” şeklindeki suçlamalarını reddetti…” başlıkları altında verilen haberde, DİSİ Genel Başkanı Averos Neofitu’nun, çoklu sigorta sistemini getirmeye çalışıyor şeklinde kendisine karşı yapılan suçlamalara cevaben “Bunun gizlisi saklısı yok. DİSİ ve Hükümet çoklu sigorta sisteminin geçerli olduğu bir YESİ istiyor. Ancak 7 parti bu görüşümüze karşı…” cevabını verdiğini, DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’un ise “DİKO YESİ’nin yasada belirtildiği biçimiyle hayata geçirilmesini talep ediyor. Konu kapanmıştır” dediğini yazıyor.
Yine ilk sayfada verilen bir diğer haberde “Korumayı kaldırıyorlar… Partiler İdari Mahkemenin memurların maaşlarına yapılan kesintileri Anayasaya aykırı bulan kararının etkilerinin kolektif bir şekilde göğüslenilmesi gerektiği konusunda pozitifler” başlığını kullanılıyor.
Gazeteye göre dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında konuyla ilgili yapılan parti liderleri toplantısında liderlerin istisnasız hepsi kamu memurlarının maaşlarına yapılan kesintilerin sona erdirilmesi gerektiği takdirde bile, maliyenin istikrarının korunması için alınacak önlemlere devlet memurlarının da katkı yapması gerekliliği konusunda hemfikirler. Hükümet Anayasanın 23. Maddesinin değiştirilmesi vasıtasıyla olağanüstü koşullarda alınan kararların söz konusu olduğu durumlarda devlet memurlarının dokunulmazlığının kaldırılmasını hedefliyor. 2012-2013 yıllarında ekonominin içinde bulunduğu durum böylesi koşullardı.
Gazeteden diğer bazı haber ve haber başlıkları:
- Eski Merkez Bankası İdarecisi Hristalla Yorgaci Meclis Başkanına politikacıların ve siyasetle herhangi bir şekilde ilişkisi olan kişilerin kredilerinden oluşan bir liste gönderdi.
- Biz üçlü Türklerse dörtlü konferans istiyor… Lut dörtlü konferans önerisi getirdi, dengeli olmaması nedeniyle reddettik… başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor: Lefkoşa Rum tarafı referans şartları hayatta ve gelişme halinde olduğunu kabul ediyor GS’in Güvenlik Konseyine sunacağı raporundan sonra Lut’un yeniden adaya geleceği değerlendirmesi yaparken Kıbrıs Türk basını Lut çabalarını bitmiş kabul ediyor. “Bu sayfa da kapandı” diye yazıyor. 
Haravgi gazetesinin de ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ hakkında DİSİ Genel Başkanına ilişkin olarak son günlerde yapılan suçlamalar. Gazete haberini “Tüm göstergeler Averof’un YESİ planını bozmaya çalıştığını ortaya koyuyor…” başlığı altında veriyor ve “Sağlık çevrelerinde, YESİ’nin değiştirilmek istendiğine ve seçimlerden sonra yeni düzenlemelere gidileceğine dair bilgiler artık sır değil. Beklendiği gibi DİSİ Genel Başkanı söylentileri teyit etmese de tek sigortalı Ulusal sağlık Planını bozmaya çalıştığına dair tüm parmakla onu gösteriyor” diye yazıyor.
Sevgili dinleyenler Haravgi gazetesi Lut’un Lefkoşa’ya getirdiği öneriye de geniş bir yer veriyor. Haberde “Dörtlü Konferans dengeli değil… Ceyn Hol Lut’un getirdiği Türk önerisi reddedildi başlığını kullanılıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
BMGS’nin Kıbrıs sorunu özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunduğu dörtlü konferans önerisi dengeli olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bize ulaşan bilgilere göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos’a Antalya’da yaptıkları son görüşmede bildirmişti. Bu öneriden çıkan soru Nikos Anastasiadis’in konferansta Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sıfatıyla yer almasının kabul edilip edilmeyeceğiydi. Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı ilgili açıklamada “Geçmişte de benzeri bir fikir ortaya atılmıştı ancak bu fikir dengeli değil. Tarafların dengesi iki garantör ülkeyle Kıbrıs’ın iki toplumu arasında yapılacak bir toplantıda garantiye alınmıyor” dedi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Meclis yönetimi sistemi, dönüşümlü başbakanlık ve daimi K/Rum Cumhurbaşkanı önerisini Lut’a ilettiğini doğruladı. Prodromu şu anda duruma yardımcı olacak şeyin iki liderin Ceyn Hol Lut’la bir toplantı yaparak bazı konuları netleştirmek olduğunu savundu. Prodromu’nun açıklamasına göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün liderlerle yaptığı toplantıda Ceyn Hol Lut’la görüşmesi ve referans şartlarının oluşturulmasına ilişkin harcanan çabalar konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Prodromu Cumhurbaşkanının GS’in parametreleri konusunda net görüşleri ortaya koymanın yararlı olacağını ve kendi ilgili görüşlerini ortaya koyduğunu ve Kıbrıs Türk tarafının da bunu yaptığı takdirde sürecin kolaylaşacağını, iki tarafın karşılıklı görüşmesi halinde ise daha doğrudan ve verimli bir ortamın oluşacağını söylediğini belirtti. Prodromu şimdi BM GS’nin raporunu beklediklerini ekledi. AKEL Merkez Komitesi üyesi Stefanos Stefanu dün yaptığı ilgili açıklamasında “biz referans şartlarının GS’in raporunda yer aldığı biçimiyle bütünleştirilmesi çabaları prosedürüne, karşı tarafın da yanıt vermesi maksadıyla sadık kalınmasını tercih ediyoruz” dedi.
Diğer bazı haber başlıkları:
- Sevgül’ün katkıları değerli ve diyaroniktir… K/Rum ve K/Türk kayıp yakınlarının bir eraya gelmesine öncülük etti…
- Kayıp yakınlarına kayıplarının bir dişi verilebildi…
- Özürlü kişilerin sahile erişebilirliğinin sağlanması için yasal düzenlemeler yapılacak…
- Avrupa Komisyonunun Çevre raporuna göre 2020 geri kazanım hedefini gerçekleştiremeyeceğiz.
- Agrotur üssünde Britanya Hava Kuvvetlerinin yeni F-35B uçakları geldi…

Politis gazetesi memur maaşlarına yapılan kesintilerin Anayasaya aykırı bulunmasının ekonomiye etkileriyle ilgili gelişmeler ana haber olarak veriliyor. Başlıklar “ Karşımızdaki tek terapi yolu anayasada değişiklik… Tek yol 23. Maddenin değiştirilmesidir… Partilere konuyla ilgili kararlarını almaları için Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonrası için de süre tanındı… Şu ana kadar maaşların kesintilerin iade edilmesi konusuyla uğraşılmadı…”
Gazetenin diğer bazı haberlerinden bazıları:
- Siyasilerin ödenmeyen kredileri… Yorgaci Meclise isim listesi gönderdi… Yorgaci topu Meclise attı…
- Partiler Ulusal Sağlık Planının tek sigortalı sistemle hayata geçirilmesi yolunda devam, diyor…
- Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu trafiğin yoğun olduğu sabah saatlerinde egzoz gazlarından havaya yayılan zararlı maddediklerin günün diğer saatlerine kıyasla %25 daha fazla olduğunu açıkladı. Kentlerden uzak bölgelerde ise hava kalitesinin aynı saatlerde kent merkezinden %150 daha kaliteli olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand