basın özetleri 08.04.19

Filelefteros gazetesinin ana haberi BMGS Kıbrıs özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un adayı ziyaretine ayrılmış. “Karşılıksız iyi niyet gösterisi – Anastasiadis’in dönüşümlü başkanlık konusundaki teklifini Akıncı reddetti…” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor: BMGS Kıbrıs özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un adayı dördüncü ziyareti Kıbrıs sorunu ve sorunun çözümüyle ilgili müzakerelere başlamak konularındaki mevcut tıkanıklığın bir kez daha teyit edilmesini sağladı. Ancak BM Genel Sekreteri özel danışmanının dün iki toplum lideri Anastasiadis ve Akıncı ile yaptığı dünkü görüşmelerde şu noktalar daha da belirginleşti:
a. Kıbrıs Rum tarafı çeşitli teklifler vasıtasıyla çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlaması için çalışıyor.
b. Kıbrıs Türk tarafı iki liderin görüşmesini kabul etmek için dahi siyasi eşitliğin –kendisinin yorumladığı biçimiyle- kabul edilmesini şart koşuyor.
Akıncı’dan hayır cevabını almış olduğu halde Anastasiadis yine de Lut’a bir dizi konunun görüşülmesi amacıyla üçlü görüşme teklifini yaptı. Siyasi eşitlik ve dönüşümlü başkanlık konularında Nikos Anastasiadis görüşlerini iki eksen üzerinden sundu.
1. Gazeteye ulaşan bilgilere göre Anastasiadis ne siyasi eşitliğe ne de etkin katılım konularına karşı olduğunu söyledi ve Ceyn Hol Lut’a Türk tezi olan siyasi katılımın hayata geçirilmesi durumunda nelerin yaşanabileceğini anlattı.
2. Cumhurbaşkanlığı sisteminin Meclis yönetimine dönüştürülmesini önerdi. Yeni sistem temelinde ise toplum ayrımı değil üniter parti aday listesi oluşturulması ile dönüşümlü Başbakanlık önerisi yaptı.
Anastasiadis’in teklifi Akıncı tarafından hemen hemen anında reddedildi. Kıbrıslı Türklerin sözcüsü Barış Burcu Anastasiadis’in bu teklifin yeni olmadığını açıkladı. Burcu “15 Mayıs 2015’te başlayan müzakerelerde de Kıbrıs Rum tarafının bu teklifin zaten yapmış olduğunu ve Türk tarafından reddedildiğini ve Başkanlık sisteminde dönüşümlü Başkanlık konusunda yakınlaşma sağlanmış olduğunu” söyledi. Burcu “sanki bu konu hiç görüşülmemiş gibi Kıbrıs Rum tarafı yeni bir konuymuş gibi aynı yemeği ısıtıp ısıtıp yeniden masaya koyuyor” dedi.
Ceyn Hol Lut görüşmelerinden sonra adadan ayrıldı. Şimdi dikkatler BMGS’nin hazırlayacağı ve Güvenlik Konseyine sunacağı rapora dönmüş durumda. İyi Hizmetler raporunun, sonuçsuz ve anlaşmasız biten bu çaba söz konusu olduğundan, sadece şu ana kadarki görüşmelerini kaydetmesi bekleniyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ile AKEL Genel Sekreteri arasında dün yeni bir kavga koptu. İki lider gündemdeki tüm konular hakkında karşılıklı birbirlerini suçladı.
- Uzun süren yağmurlar sonucunda meydana gelen toprak kayması orman yollarının kapanmasına neden oldu.
- Çevre Dairesi Müdürü atıklar konusunda daha yapılması gereken çok şey oldu-ğunu söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB 2020 hedeflerine ulaşmak için son derece önemli çabalar sarf ediyor.
- Yağmur ve fırtınadan sonra toz geliyor. Çıldırmış hava koşullarında meydana gelen sürekli değişimler nefes aldırmıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeler. Gazete haberini “YESİ’nin yapısını değiştirme teşebbüsü” başlığı altında veriyor. Gazete “Ulusal Sağlık Planı YESİ etrafında son günlerde yoğun bir siyasi kulis gelişiyor. Siyasi parti liderleri belli çevrelere, Avrupa Parlanmentosu seçimlerinden sonra YESİ’de değişikliğe ilişkin yasa tasarıları sunacaklarına ve sağlık sisteminin tek sigorta sisteminden çoklu sigorta sistemine dönüşeceğine dair vaatler veriyor” diye yazıyor.
Haravgi gazetesi bir diğer haberinde Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs ziyaretini veriyor. Haberde “Ceyn Hol Lut’un dünkü görüşmelerinden sonra referans şartları havada kaldı – Yeni tekliflerle gelen Cumhurbaşkanı geçmişte yapılan anlaşmalara saygısızlıkla suçlanıyor – Görüşmelerden sonra her iki tarafta da tepkiler oluştu” başlıkları kullanılmış. Gazete BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorunu özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un, dün iki toplum lideriyle yaptığı görüşmelerde, iyiye ilişkin hiçbir işaretin görünmediğini yazıyor. Gazete şöyle devam ediyor: Göründüğü kadarıyla Kıbrıs Türk tarafı Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in önerilerini kabul etmediğini gösteriyor. Basın Sözcüsü Barış Burcu’nun açıklaması karakteristikti. Barış Burcu “üzülerek ifade ediyorum. Sayın Lut’un bu aşamada referans şartlarını tamamlayabilmesi olası görünmüyor” dedi.
Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Lut’un Kıbrıs Rum toplumu lideriyle görüşmesinden sonra, Anastasiadis’in Lut’a yeniden yetkilerin merkezi hükümetten uzaklaştırılması konusunu açtığını, söyledi. Mavroyannis Anastasiadis’in garantilerin ve müdahale haklarının kaldırılması, askerlerin adadan ayrılması, toprak ve diğer konular dahil olmak üzere Guteres çerçevesinin tüm konularına odaklandığını söyledi. Mavroyannis Mustafa Akıncı’nın kendi algıladığı biçimiyle siyasi eşitlik talebini yinelediğini ve Nikos Anastasiadis’in, BM’in istediği ve Genel Sekreterin de raporunda belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliği kabul ettiğini söylediğini belirtti. Mavroyannis sözlerine şunu da ekledi: “Cumhurbaşkanı bir toplumun diğer toplumun çıkarlarına zarar verecek herhangi bir karar alabilmesine dair bir düzenlemeyi ne aklından geçiriyor ne de Kıbrıs Rum tarafının talebi budur”.
Kıbrıs Rum müzakerecisinin açıklamasına göre Anastasiadis Akıncı ve Lut’la ortak bir görüşme talebini yineledi ve müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan devamına dair tamamen yapıcı bir tavır gösterdiğini de belirtti.
Gazete Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs Rum tarafının Başkanlık sistemi önerisini yeniden tekrarlandığını ve bir kez daha Kıbrıs Türk tarafından reddedildiğini de yazıyor.
Haravgi gazetesinin bir haberi de dün yapılan Kavazoğlu – Mişaulis’i ölüm yıldönümlerinde anma etkinliklerine de yer veriyor. Etkinliklerde çok yönlü mesajlar verildiğini yazıyor. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da etkinlikte yaptığı konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinerek Cumhurbaşkanını hareketlerinde kararlılık göstermeye çağırdı.
Sevgili dinleyenler bu arada hemen belirtelim. Kıbrıs Radyo Yayın Kurumundan yayınlanan bu haftaki Kıbrıslı Rum gözüyle programımızın konusu Kavazoğlu – Mişauli etkinlikleri ve ilgili röportajlar oluşturuyor. Çarşamba günü saat 11de izlemeyi unutmayın.

Alitia gazetesinin ana “Son demler yaşanıyor…” başlığı altında Lut’un hafta sonu iki liderle görüşmeleri. Gazete, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in masaya yeni öneriler koyarak referans şartlarının oluşturulması çabalarını canlı tutmaya çalıştığını ancak Kıbrıs Türk tarafının anında bu teklifi “yeniden ısıtılmış yemek” olarak sıfatlandırarak reddettiğini ve Mustafa Akıncı’nın görüşmeden sonra “Bu aşamada Sayın Lut referans şartlarını tamamlayabilir gibi görünmüyor” demekle müzakerelerin yeniden başlaması için referans şartlarının oluşturulması çabalarını sona erdirdiğini yazıyor.
Diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Cumhurbaşkanı bugün parti liderleriyle Kamu memurlarının maaşlarına yapılan kesintileri tartışacak. Diğer partilerin rızası bekleniyor. Verecekler mi?
- İşgal altındaki Aheritu’da beş kilisenin onarımı çabaları. Öncelik Aya Marina kilisesinde.
- Kıbrıs Spor Kurumu’ndan yeni insiyatifler. Kurum kendini diyaloğa açıyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand