Siyasi partilerin Kıbrıs sorunu-referans şartları üzerine açıklamaları.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Jane Holl Lute’un Kıbrıs’ı yeniden ziyaret etmesini önemli olarak niteledi.

Neofitu, Pahna’daki tıp merkezine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamda, Lute’un çabalarının sonuç vermesi ve müzakerelerin yeniden başlaması için referans şartları üzerinde anlaşmaya varılması dileğini ifade ederek, DİSİ’nin ve Anastasiadis’in sadece referans şartlarının belirlenmesini değil, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasını da istediğini ve talep ettiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünün, Avrupa ilkelerine ve uluslararası hukuka saygılı olması ve işgal ordusu veya yabancı garantörler olmadan, ülkeyi yeniden birleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. DİSİ Başkanı, Akıncı’nın açıklamaları hakkındaki soruya yanıt vererek, Kıbrıs Rum tarafının, diyaloğun Cran Montana’da kaldığı yerden başlaması için hazır olduğunu açıkladığını yeniden dile getirdi.


AKEL, Nikos Anastasiadis’e tarihte Kıbrıs’ın taksim Cumhurbaşkanı olarak kalmaması için, kararlılık göstermesi ve inisiyatifler almasına yönelik çağrı yaptı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kirprianu, 11 Nisan 1965’te TMT tarafından öldürülen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis için, Dali’de düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’ndan herkesin Kıbrıs Rum tarafının istikrarlı bir şekilde Kıbrıs sorununun çözümünü arzu ettiğini anlayacağı şekilde davranmasını istedi. Türkiye’nin iki devletli tezini ortadan kaldıran inisiyatiflerin alınması ve böyle tezlerin ortaya çıkmasını sağlayacak yolların açık bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Kiprianu, Anastasiadis’e, AKEL’in kendisinden sözde tavizler vermesini istediğini ileri sürerek, suçlama yapmaktan vazgeçmesi için çağrıda bulundu. Andros Kiprianu, Türkiye’ye olan bağımlılık büyüdüğü için, Kıbrıs Türk toplumunun son yıllarda zayıfladığına dikkat çekti. Güçlü Türkiye’yle karşı karşıya gelen küçük bir toplumun sonsuza kadar dayanmayacağını belirterek, Kıbrıs Rum tarafındaki sağın ve aşırı sağın bu durumu zamanında fark etmediği takdirde, Kıbrıs'a onarılamaz şekilde zarar vereceğini savundu. AKEL Genel Sekreteri, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin bu acıya birlikte son verebileceğini ve ülkeyi yeniden birleştirerek, beyaz bir sayfa açıp, yeni tarihi birlikte yazabileceğini kaydetti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, DİKO Kadın Örgütü Lefkoşa Bölge Komitesi’nin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Avrupa ilke ve değerleriyle ve Avrupa müktesebatıyla uyumlu olmadığı takdirde, herhangi bir çerçevenin veya herhangi bir referans şartının, Kıbrıs sorununa kalıcı, işlevsel ve demokratik bir çözüm bulunmasına yol açmayacağını ifade etti. Anastasiadis’in de bu tezi Jane Holl Lute ile temaslarında ifade etmesi gerektiğini söyledi. Papadopulos, DİKO’nun Avrupa müktesebatına ve Avrupa Birliği’nin ilke ve değerlerine dayanan, işlevsel ve kalıcı bir çözüm talep etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:49

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand