Siyasi partilerin Kıbrıs sorunu-referans şartları üzerine açıklamaları.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Jane Holl Lute’un Kıbrıs’ı yeniden ziyaret etmesini önemli olarak niteledi.

Neofitu, Pahna’daki tıp merkezine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamda, Lute’un çabalarının sonuç vermesi ve müzakerelerin yeniden başlaması için referans şartları üzerinde anlaşmaya varılması dileğini ifade ederek, DİSİ’nin ve Anastasiadis’in sadece referans şartlarının belirlenmesini değil, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasını da istediğini ve talep ettiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünün, Avrupa ilkelerine ve uluslararası hukuka saygılı olması ve işgal ordusu veya yabancı garantörler olmadan, ülkeyi yeniden birleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. DİSİ Başkanı, Akıncı’nın açıklamaları hakkındaki soruya yanıt vererek, Kıbrıs Rum tarafının, diyaloğun Cran Montana’da kaldığı yerden başlaması için hazır olduğunu açıkladığını yeniden dile getirdi.


AKEL, Nikos Anastasiadis’e tarihte Kıbrıs’ın taksim Cumhurbaşkanı olarak kalmaması için, kararlılık göstermesi ve inisiyatifler almasına yönelik çağrı yaptı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kirprianu, 11 Nisan 1965’te TMT tarafından öldürülen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis için, Dali’de düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’ndan herkesin Kıbrıs Rum tarafının istikrarlı bir şekilde Kıbrıs sorununun çözümünü arzu ettiğini anlayacağı şekilde davranmasını istedi. Türkiye’nin iki devletli tezini ortadan kaldıran inisiyatiflerin alınması ve böyle tezlerin ortaya çıkmasını sağlayacak yolların açık bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Kiprianu, Anastasiadis’e, AKEL’in kendisinden sözde tavizler vermesini istediğini ileri sürerek, suçlama yapmaktan vazgeçmesi için çağrıda bulundu. Andros Kiprianu, Türkiye’ye olan bağımlılık büyüdüğü için, Kıbrıs Türk toplumunun son yıllarda zayıfladığına dikkat çekti. Güçlü Türkiye’yle karşı karşıya gelen küçük bir toplumun sonsuza kadar dayanmayacağını belirterek, Kıbrıs Rum tarafındaki sağın ve aşırı sağın bu durumu zamanında fark etmediği takdirde, Kıbrıs'a onarılamaz şekilde zarar vereceğini savundu. AKEL Genel Sekreteri, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin bu acıya birlikte son verebileceğini ve ülkeyi yeniden birleştirerek, beyaz bir sayfa açıp, yeni tarihi birlikte yazabileceğini kaydetti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, DİKO Kadın Örgütü Lefkoşa Bölge Komitesi’nin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Avrupa ilke ve değerleriyle ve Avrupa müktesebatıyla uyumlu olmadığı takdirde, herhangi bir çerçevenin veya herhangi bir referans şartının, Kıbrıs sorununa kalıcı, işlevsel ve demokratik bir çözüm bulunmasına yol açmayacağını ifade etti. Anastasiadis’in de bu tezi Jane Holl Lute ile temaslarında ifade etmesi gerektiğini söyledi. Papadopulos, DİKO’nun Avrupa müktesebatına ve Avrupa Birliği’nin ilke ve değerlerine dayanan, işlevsel ve kalıcı bir çözüm talep etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:49

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand