basın özetleri 04.04.19

Alitia Gazetesinin ana haberi dün PASİDİ sendikası kongresinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yaptığı konuşması. Gazetenin başlığı “Cumhurbaşkanı açık konuştu… Kamu memurlarından kendini saklamaya çalışmadı…” şeklinde.
Alithia gazetesi ilgili haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı kamu memurlarına hiçbir şey saklamaya gerek duymadan açık konuştu. PASİDİ sendikasının 56. kongresinde, sendika liderlerine hitaben konuşan Cumhurbaşkanı İdari Mahkemenin memur ve memur emeklileri maaşlarına kriz döneminde yapılan kesintilere dair yasaları Anayasaya aykırı bulma kararıyla hemfikir olmadığını ve Hükümetin kararı temyiz edeceğini ve buna paralel olarak da kararın uygulanmasının ertelenmesi amacıyla başvuruda bulunacağını söyledi. Anastasiadis kriz döneminde hüküm zor koşulları analiz etti, kesintilerin Hristofyas Hükümeti döneminde yapıldığını hatırlattı, ardından da o günlerde egemen olan katı gerçekleri tanımladı. Cumhurbaşkanı “şunu biliyorum ki, 2013’te ben görevi devraldığımda devlet kasalarında sadece bir aylık memur maaşlarına yetecek kadar para vardı. O yılın Haziran ayında ödenmesi gereken ve 3,5 milyara ulaşan borç taksitlerinden söz etmedim daha” dedi. Anastasiadis bu arada 2013’te takındıkları tavır nedeniyle siyasi partileri de eleştirdi ve bu gelişmeler sonucunda tıraşlamaya gidildiğini belirtti. PASİDİ Genel Sekreteri Glafkos Hacipetru ise konuşmasında İdari Mahkeme kararının, ilgili yasaları iptal kararıyla, geç de olsa, 2011-2013 döneminde memurların yaptığı 5 mahkeme başvurusunda memurların haklı olduğuna karar verdiğini söyledi. PASİDİ Genel Sekreteri, eski başsavcı Alekos Markidis’in ve o dönemde başsavcı olan Petros Kliridis’in de yasa vasıtasıyla kamu yararına mülkiyet haklarına kısıtlama getirilemeyeceği konusunda hemfikir olduklarını vurguladı.
Alitia gazetesinin yine ana ön sayfadan verdiği diğer bir haberi de “Akıncı’ya eşitlik konusunda cevap – Cumhurbaşkanı başka hiçbir ülkede bir toplumun ülkenin geri kalanı hakkındaki konulara dair kararlar veremeyeceğini söyledi” başlığını taşıyor. Alitia haberinde “Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Türk tarafının siyasi eşitlik talebine cevap verirken, bu konunun BM Genel Sekreterinin Kran Montana’da ortaya koyduğu parametrelerde yer aldığını hatırlattı ve Rum tarafının bunları benimserken Türk tarafının reddettiğini söyledi” diye yazıyor. Anastasiadis BM GS’nin Kıbrıs sorunu geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un gelmesi beklenirken, “ülkenin AB üyeliğiyle uyumlu, işlevsel ve yaşayabilir bir çözüm bulunması ve bu çözümün Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk tüm yurttaşları için egemen ve bağımsız olması için bütün gücümle uğraşıyorum” dedi.
-Bir diğer haber de Ceyn Hol Lut’un Cumartesi günü adaya yapması beklenen ziyaretine ilişkin. Haberin başlıkları şöyle: Lut perspektif vaat etmeyen yeni bir misyona başlıyor… Genel Sekreter Özel geçici danışmanı Cumartesi günü geliyor ama gelişme olacağına ilişkin hiçbir gösterge yok… DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu “biz garantilerin kalkmasını ve işgal askerlerinin adadan ayrılmasını talep ederken siyasi eşitliği reddetmek olmaz, dedi…”

Haravgi gazetesi ana haber olarak Kayıplar Komitesindeki gelişmelere ayırdığı haberinde “Kayıplar Komitesi çalışmalarına dair kaygılar” başlığı altında/ “Kayıplar Komitesinin yaşadığı sorun ve zorluklar yetmezmiş gibi Nikos Theodosiu’nun komiteye Kıbrıs Rum geçici temsilcisi olarak atanması yeni tedirginliklere yol açtı. Nikos Theodosiu’nun atanması Kayıplar Komitesi şartlarına aykırı. Zira Kayıplar Komitesi şartlarında “Kayıplar konusuyla doğrudan ilişkisi olan hiçbir şahıs Komiteye atanamaz” koşulu yer alıyor” diye yazıyor.
-Haravgi bu arada BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorunu geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un ziyareti öncesi gelişmelere geniş şekilde yer veriyor. Haberin başlığı “Müzakerelerin başlamasına yönelik iyimserliğe yer yok… “Nikos Anastasiadis’e göre Kıbrıslı Türklerin olumlu oyu hakkına sahip olması “siyasi eşitsizliktir”… Cumhurbaşkanı federal devletin merkezi hükümetinde KT’in olumlu oy hakkına sahip olmasını “siyasi eşitsizlik” olarak tanımlarken, Türkiye’nin politikasını değiştirmesi ve perspektifi olan bir müzakere sürecinin başlaması için bazı referans şartlarında anlaşmaya varılması umudunu ifade etti.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise dün gazetecilerin Ceyn Hol Lut’un beklenen ziyareti hakkında görüş belirtirken “dilediğimiz bu ziyaretin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yeni bir çabayı başlatması ise de ne yazık ki bu dileğin gerçekleşmeyeceği apaçıktır. Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS Antonio Guteres’in çerçevesi zemini üzerinde ve Kran Montana’da kalındığı noktadan müzakerelerin başlatılması hedefine odaklanmalıdır” dedi. AKEL GS “iki taraftan yapılan açıklamaları izlerseniz, müzakerelerin kısa sürede yeniden başlaması perspektifi konusunda kimsenin iyimser olamayacağını göreceksiniz” dedi.
Haravgi dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in PASİDİ Sendikasının kongresinde yaptığı konuşmasında siyasi eşitlik konusuna değindiğini de bildiriyor ve şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı kürsüde konuşurken sert bir dille “birilerinin bana ne önerdiğini doğrusu anlayamıyorum. Devlette alınacak her karar için, siyasi eşitlik dedikleri şey adına, bir Kıbrıs Türk oyuna ihtiyacım olmalıymış. Bu siyasi eşitlik midir yoksa siyasi eşitsizlik mi yaratır?” dedi. Anastasiadis aynı zamanda BMGS’ne ve Kıbrıs Türk liderine “çoğunluğun, haklarını suiistimal etmeye çalıştığı ve öteki topluma kendini dayatmaya kalkıştığı durumlarda olumlu oyu kabul ettiğini söylediğini belirtti ve “o noktada bir kalkan görevi görecek olumlu oy kullanma hakkınız olsun…” dedi. Ancak “bu tür durumlarda dahi, “olumsuz etkileniyoruz” savıyla olumlu oy hakkının suiistimal edilmemesi için bir güvenlik sübabı olmalıdır” şeklinde ekledi.

Politis gazetesinin ana haberi “Kamuda işe alımlar ve terfiler donduruluyor – Ekonomi Bakanlığının önlem paketi tasarılarına ilişkin raporunu ifşa ediyoruz…” başlığını taşıyor sevgili dinleyenler.
Gazete haberinde “Ekonomi Bakanlığının, İdari mahkemenin memur maaşlarına 2011-2013 yılları arasında yapılan kesintilerin Anayasaya aykırı olduğu kararının Maliyeye 2019-2022 döneminde 1,07 milyara mal olacağını ve maaşlara yapılacak yeni kesintilerin Anayasaya aykırı olmaması için Anayasada değişikliklere gidilmesini öneriyor. Ekonomi Bakanlığı İdari Mahkemenin kararının olumsuz etkilerinden korunmak için sadece kamu memurlarını etkileyecek olan önlemler memorandum kokuyor” diye yazıyor. Ekonomi Bakanlığı ilgili raporunu önümüzdeki Bakanlar Toplantısına sunacak.
Politis gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:
- Elektrik Kurumu bir genelgeyle memurlarına “Ulusal Sağlık Sistemi YESİ olağan çalışmalarını başlatana kadar, memurlarının sağlık masraflarına kurumun katkısına sahip olmaya devam edeceği konusunda rahatlattı.
- Kıbrıslı Türk yurttaşlar, halkı Avrupa seçimlerinde oy kullanmaları için sandıklara taşıyacak otobüs seferleri örgütleniyor. Seçmen listelerine yapılan son kayıtlarla seçme hakkını elde Kıbrıslı Türklerin sayısı 80 bini geçecek. Güvenilir kaynaklar 3.500 Kıbrıslı Türk gencinin oy kullanacağını bildiriyor.

Filelefteros gazetesi dün Meclisin Çevre Komisyonunda gelişen olayları ana haber yapmış. “Az kaldı tutuklamalar oluyordu… Kaplumbağaların korunması ve Argaka köyünde akasya ağaçlarına saldırı sert çatışmalara neden oldu…” başlıkları altında verilen haberde Poli bölgesi köyleri muhtarlarının dün Meclisin Çevre komisyonunda yapılan toplantıya katıldıklarını ve yörede deniz kaplumbağası olmadığını, bu konuda yanıltıcı ve yalan bilgiler içeren raporlar hazırlandığını savunarak ilgili önerilerin geri çekilmesini talep ettiğini yazıyor. Poli Belediye Başkanı Kıbrıs Hükümetinin AB’ne sunduğu raporda deniz kaplumbağası sayısının abartıldığını iddia ederken Argaka muhtarı da bölge halkının yörede asla deniz kaplumbağasına rastlamadığını, dolayısıyla Ormancılık Hizmetlerinin sahildeki akasya ağaçlarını kesme operasyonuna son vermesi gerektiğini iddia etti. Komitenin Başkanı Adamos Adamu karşılık olarak “yerel yönetim başkanlarının yalan ve karalamalarına derhal son vermedikleri takdirde polis çağırarak onları tutuklatacağını” söyleyerek tehdit etti.
Ve Filelefterosun diğer bazı haber başlıkları:
- Limasol toplu taşıma şirketi ve liman Ulaştırma Bakanlığının başına çifte bela…
- Ulusal Sağlık Planına göre devlet hastanelerinde de hastalar kişisel doktora sahip olacak ve randevuyla doktorunu görecek…
- “Son nefesiyle altı yaşındaki oğlunu kurtardı” başlıklı haberde de “Tseri’de bir anne oğlunu gelen arabanın ona çarpmasından kurtarmak için kendini ölüme attı. Arabanın altında kalan 38 yaşındaki kadın ambulansla hastaneye götürülürken hayatını kaybetti” diye yazıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

05 Ekim
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Tüm haberler

Video on Demand