basın özetleri 30.04.19

Bugünkü tüm gazetelerin hemen hemen, ana konusu yaklaşık 15 gündür toplumu hâlâ sarsmaya devam eden seri cinayetler konusu.
Politis gazetesi ana haberini “Kanlı sürecin kodlarını çözmeye çalışıyorlar… Scotland Yard’ın uzmanları bu sabah saat 9’da işbaşı yapıyor –Yüzbaşı Nikos Metaksas fenomenine tüm dünyadan ilgi – İkinci valizin bulunması için yapılan araştırmalar sonuç vermedi…” başlıkları altında veriyor. Gazete şöyle yazıyor:
Polis Komutanı tarafından bu sabah konu hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilecek olan Scotland Yard’ın bilirkişi ekibinin olaya katkısının özlü olması bekleniyor. Scotland Yard ekibine, ardından, sorgu hakimleri tarafından Milli Muhafız Gücü subayının faaliyetleri hakkındaki tüm veriler sunulacak. Uzmanlar devam eden araştırma ve sorgulamalara katılmamakla birlikte Kıbrıslı yetkilileri, geniş deneyimlerine dayanarak gerek cinayetlerin aydınlatılması gerekse de sanığın motivasyonlarının anlaşılması konusunda yönlendirecekler. Dün hiçbir veri elde edemeden sonuçlanan Kırmızı Göl ve Meni gölündeki aramalar bugün de devam edecek. Memi Gölünde saptanan kırmızı valizin çıkarılması için bugün de çalışmalar devam edecek. Önümüzdeki Cuma günü ise 6 yaşındaki Sierra’nın cesedi sonar ile aranacak.
Haberde ayrıca, zanlı Nikos Metaksas’ın eşi geçen Haziran ayında polise başvurarak, eşinin boşanmaması için kendisini tehdit ettiğini ve kendisinin ve çocuklarının hayatı hakkında endişe duyduğunu bildirmişti, diye de yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Geçtiğimiz Cuma günü Mağusa Ayios Yeoryios Eksorinos Kilisesinde yapılan İsa’nın gömüsü ayininde Averof Neofitu’dan Andros Kiprianu’ya kadar pek çok politikacı, Avrupa milletvekilleri, milletvekilleri belediye başkanları katıldı. Kutsal gömü ayininde 1000’den fazla insan yer aldı. İki toplumlu Mağusa grubu Kıbrıs Rum tarafına çağrı yaparak güneydeki Kıbrıs Türk mallarını “sözde kalkınma” amacıyla satarak kuzeydeki Kıbrıs Rum mallarına aynı uygulamaları yapma konusunda Türkiye’nin işini kolaylaştırmamasını talep etti.
- Sivil Toplum Örgütü Climate Network’un parlamento oylamalarının analizi çalışmasında 6 Kıbrıslı Avrupa Parlamenterinden altısı çevre konularında ikmale kaldı. Kıbrıs’ın onurunu kurtaran AKELli iki milletvekili oldu. Lefteris Hristoforu ile Eleni Theoharus çevre konularında en cahil milletvekilleri kategorisine kondu.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi seri cinayetler meselesi ile ilgili gelişmelere ilişkin. Gazetenin başlığı “Üçüncü cesedin otopsisinde de cinayetin hangi yolla işlendiği saptanamadı -Cinayet sebebi bir muamma olarak kalmaya devam ediyor – Filipinli diplomatlar adaya geldi, Dışişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Polis Komutanından açıklamalar talep ediyorlar…” şeklinde. Gazete haberinde “Katil zanlısının üç kurbanının cesedi adli tabipler tarafından incelendiği halde cinayet nedenlerinin saptanamaması olaya çok daha ciddi boyutlar ekliyor. Bugün de ilgili araştırmalara devam edilecek. Nedenlere ulaşılamadığı takdirde, konu Britanya’dan getirilen adli tabip ve ekibine devredilecek. Bu arada, otopsi konusunda gerek Kıbrıs’ta gerekse de yurt dışında deneyim sahibi olan Kıbrıslı adli tabip ve eski milletvekili Marios Matsakis ücretsiz yardım teklif ettiği halde yardımının reddedildiğini açıkladı. Matsakis buna paralel olarak iki gölün suyunun boşaltılması yoluyla göldeki cesetlerin kaç tane olduğunun anlaşılabileceğini söyledi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Cumhuriyeti daha önce Rantsev davasında da cinayet konusunda polis ve sorgunun ihmali ve yetersizliği nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından 7-1-2010 tarihli kararla suçlu bulunmuştu. Rantsev davasında, öldürülen Rus kadın Oksana’nın babası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Kıbrıs’ı şikayet etmişti. Kıbrıs yasalarındaki açıklar bugün de var olmaya devam ettiği için Nikos Metaksas davası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürüldüğü takdirde Kıbrıs Cumhuriyeti muhtemelen suçlu bulunacak.
- İnterpol tarafından aranan 27 yaşındaki bir şahıs Baf havaalanına ayak bastığı anda polis tarafından tutuklandı. Hakkında tutuklama kararı bulunan şahsın tutuklama kararı çıkaran ülkeye teslim edilmesi süreci başladı.
- Mavroyannis, Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs sorunu tartışmalarının başlaması öncesinde New York’ta… başlığı altında verilen bir haberde ise Filelefteros, Güvenlik Konseyinde Kıbrıs sorunu hakkında yapılacak bilgilendirme ve tartışmadan sonra Britanya’nın yönlendirmesiyle Güvenlik Konseyi’nin yapacağı açıklamayı Kıbrıs Rum tarafının tedirginlikle beklediğini yazıyor. Lefkoşa’ya ulaşan bilgilere göre Kıbrıs Rum tarafı Britanya’nın başlatacağı tartışmanın ardından yapılacak Güvenlik Konseyi açıklaması, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tatmin etmeyecek ve Kıbrıs sorununu çözme sürecine de gerek süreç gerekse de öz konusunda oldu bitti yaratacak noktalar içerecek.

Alitia gazetesinin ana haberi “Kırmızı Göl ve Memi Gölünde üç can kayboldu… Dünkü aramalar da sonuç vermedi” başlığı altında.
Alithia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan’ın Kalamata kentinde Paskalya şoku… Kalamata’nın Paskalya geleneği ok savaşı sırasında görüntü çeken 53 yaşındaki kameraman kafasına bir ok saplanması sonucunda hayatını kaybetti. Kameraman hemen hastaneye kaldırıldığı halde kurtarılamadı.
- Yabancı yatırımcılara Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verme programı yenilenmiş biçimiyle 15 Mayıs’tan itibaren uygulamaya girecek. Yeni programla, daha önce oluşmuş olan ve Kıbrıs’ın başına iş açan şaibeli noktaların ortadan kaldırılması hedeflendi. Tüm yeni başvurular için çok daha fazla kriter ve derinlemesine kontroller söz konusu olacak.
- Amerikan Senatosunun Kıbrıs sorunu özel analizcisi Kıbrıs sorunu konusunda kötümser… başlığı altındaki bir haberde, Senatonun Araştırma Komitesinin 15 Nisan tarihli raporunun, BMGS Kıbrıs sorunu özel temsilcisi Ceyn Hol Lut’un iki tarafla referans noktalarında anlaşma sağlama çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığına odaklandığını yazıyor. Raporda “Şimdi BM GS nasıl devam edeceğine karar verme aşamasında. Ceyn Hol Lut’un başarı olasılığı olmayan bir çabayı devam ettirmesi muhtemelen ürün vermeyecek. Anastasiadis ile Akıncı Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği konusunda bir şekilde bir anlaşmaya varmış olsaydı dahi, nihai hükümetin yapısı ve uzun yıllardır üzerinde tartışılan iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün ada için halen olası olup olmadığı konularında soru işaretleri var ” deniyor.

Haravgi gazetesi ise ana haberini AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Haravgi gazetesine verdiği röportaja ayırmış. Gazetenin balığı şöyle: “AKEL’in oy pusulası yeniden birleşme hedefli – Halkların Avrupa’sı sadece sola oy vermekle sağlanablir – Daha adil ve daha iyi bir Avrupa hayal ediyoruz – Yönetenlerin ilham kaynakları Amerika’dan”… Haravgi, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, röportajında, AB ve Kıbrıs’ta ilerletilmeye çalışılan politikaların çoğunluğun değil azınlığın çıkarlarına hizmet ettiğini söylediğini ve bu politikalara karşı çıkan güçlerin güçlenmesi gerektiğine vurgu yaptığını yazıyor. AKEL Genel Sekreteri röportajının bir kısmında, AKEL’in Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki oy pusulasının Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin aralarında alıp veremedikleri hiçbir şey olmadığı mesajını verdiğini de söyledi. Kiprianu “Oy pusulamızda deneyimli ve yetenekli genç insanlar yer alıyor. Aday listemizde bir Kıbrıslı Türk de var. Bu tesadüfi değildir. Bu noktada adayımız Niyazi Kızılyürek’in Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmediğini de netleştirmek isterim. Niyazi Kızılyürek’in aday listesinde yer alması bir mesaj vermek istiyor, o da şu: Kamuoyunda yaratmaya çalıştıkları kanı yalandır. Evet, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin aralarında alıp veremedikleri hiçbir şey yoktur. Birlikte yaşayabiliriz. Ortak hedefler ve ortak çıkarlar için işbirliği yapabiliriz. Ortak vatanımızı birleştirmek için çalışmak hepimizin görevidir” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:36

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand