basın özetleri 03.04.19

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Anastasiadis tutarsızlığını itiraf etti” başlığı altında şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Kooperatif Bankasının çöküşüyle ilgili araştırma komitesi kararına karşı Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in sorumluluklarını kendisinin de paylaştığını söyledi. Anastasiadis “bu durumun beni tutarsız göstermesi nedeniyle üstlendiğim siyasi maliyetin farkındayım ama en azından vicdanım temiz” dedi. Haberde Cumhurbaşkanının dün Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamasında ekonomik kriz sırasında memur ve memur emeklileri maaşlarına yapılan kesintileri Anayasaya aykırı bulan mahkeme kararının uygulanması durumunda ekonomiye olumsuz etkilerini önlemek maksadıyla Hükümetin hazırladığı “düzeltici önlem paketi” ile ilgili konuştuğunu da yazıyor. Cumhurbaşkanı alınacak önlemlerden kamu memurlarının etkilenmeyeceğini ancak karar uygulanacaksa eğer daha kötü sonuçlardan kaçınmanın yollarının hazırlanması gerektiğini söyledi. Bu arada geçen Pazartesi günü Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ikinci bir memoranduma gitmenin olası olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı bu konuda yorum yapmaktan kaçındı ama ihtiyaç hukukunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        AKEL Gebel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarında müzakereci görevini üstlenen Andreas Mavroyannis’i New York’a Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM daimi temsilcisi olarak atamakla halkı kandırmaya çalışmakla suçladı. Andros Kiprianu bu durumun Meclisin 2013’te onayladığı yasaya aykırı olduğunu savundu.

-        AKEL ile EDEK, ELAM’ın yeraltı dünyasıyla ilişkileri konusunda cevaplar vermesini talep ediyor. Haravgi gazetesi daha önce bir ELAM üyesinin suç örgütüyle ilişkilerini ifşa etmişti. Aradan bir hafta geçmiş olmasına rağmen ELAM bu konuda cevap vermeyip sessiz kalmayı tercih etti. AKEL Genel Sekreteri diğer partilerden de bu konuda konu hakkında görüş belirtmelerini beklediğini açıkladı.


Politis gazetesinin ana haberi de Hükümetin İdari Mahkemenin memur maaşlarına yapılan kesintilerle ilgili kararı karşısında almaya çalışılan önlemler hakkında. Gazete haberini “Maliyete etkilerin önlenmesi için diğer partilerin rızası aranıyor… Önümüzdeki günlerde yapılacak olan liderler toplantısında Anayasada değişiklik konusu masaya konacak…. İdari Mahkemenin ilgili kararı ETİK sendikasına Kooperatif Merkez Bankası çalışanlarının haklarını talep etmek konusunda harekete geçirdi…” Politis haberinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mahkeme kararını Yüksek Mahkemeye gönderileceğini açıkladığını yazıyor. Cumhurbaşkanı önümüzdeki günlerde liderleri toplantıya çağırıp konuyu masaya koyacak. Bu arada DİKO ekonomi alanında yeni maceralara girmekten kaçınmak için gösterilecek çabalara katkı yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanının bugün PASİDİ sendikasının kongresinde yapacağı konuşması ise merakla bekleniyor.

Politis’in diğer haberlerinden bazıları:

-        Lut yeniden geliyor… Bundan sonra atılacak adımlar hâlâ belirsiz kalmaya devam ediyor… Anastasiadis – Lut görüşmesi 7 Nisan’da yapılacak. Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere Kıbrıs sorunu müzakerelerinin devamı için referans şartlarının oluşturulması konusunda uygun zemin olup olmadığını araştırmak amacıyla adaya gelecek olan BM GS’nin Kıbrıs sorunu özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un iki toplum lideriyle ortak görüşme yapması olasılığı şimdilik imkansız görünüyor.

-        Cumhurbaşkanı Anastasiadis Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in istifa etmemesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Kooperatifçiliğin iflası ile ilgili olarak siyasi sorumluluğu kendisi üstlenerek Haris Yeoryiadis’in kendi insiyatifiyle hareket etmediğini söyledi.

-        Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kayıp Şahıslar Komitesinin Kıbrıslı Rum temsilcisi Nestoras Nestoros’u görevinden aldı. Gazte bir mektup vasıtasıyla görevden alındığını öğrenen Nestoras Nestoros’un bilgilendirilme şeklinden rahatsızlık belirttiğini ve Nestoros son yıllarda kayıp arama çalışmalarının zayıf sonuçlarının ve gerek komitenin içinde gerekse de komitenin diğer hizmetlerle ilişkilerinde hüküm süren olumsuz ortamın kurbanı olduğunu yazıyor.


Filelefteros gazetesi Ulusal Sağlık Planıyla ilgili gelişmeleri ana haber yapmış. “Ulusal Sağlık planında ortam değişiyor… Dispanseri, eczacı ve özel doktorların sisteme kaydolması iyimserlik yarattı…” başlığı altında gazete “YESİ lehine meydana gelen yeni gelişmeler düne kadar oluşan olumsuz ortamı değiştiriyor. Eczacılardan ve aralarında önemli isimlerin de yer aldığı çok sayıda özel doktordan sonra tıp merkezleri, hastaneler, özel klinikler de YESİ’ye katılıyor. Bu arada bir çok doktorun bir araya gelmesiyle özel poliklinkler kurma ve YESİye katılma insiyatifi de oluştu” diye yazıyor.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:

-        Kıbrıs Rum müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in New York BM temsilciliğine atanması AKEL ile Cumhurbaşkanlığı arasında yeni bir cephenin açılmasına neden oldu.

-        Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmama durumunun artması korkusu partilerin seçmen kayıt mekanizmalarını harekete geçirdi. Seçmen kayıt başvurusu için son gün olan dün toplu kayıtlar oldu.

-        İdari Mahkemenin memur ve emekli maaşlarının kesintiletrini anayasaya aykırı bulan kararının ekonomiye en düşük maliyeti 2021’de üç milyarı bulacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis parti liderlerini toplantıya çağırıyor.

-        Limasol toplu ulaşım şirketinin durumu kritik. Tünelin ucunda ışık görünmüyor.


Alitia gazetesinin ana haberi “Focus davasında yeni ifşaatlar…” başlığı altında Eski Merkez Bankası Yöneticisi Hristodulos Hristodulu davasında Laiki Bankası grubuyla ilişkileri ile ilgili yeni gelişmeler veriliyor.

-     Gazete bir diğer haberinde Cyprus Mail gazetesine göre BM Barış Gücü’nün, Lefkoşa ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’i “artık tehlikeli hale geldiği için” boşaltmakta olduğunu ancak henüz uygun şartlar oluşmadığı için oteli Rum tarafına vermeyeceğini yazıyor.Gazetenin “BM Barış Gücü Ledra Palace Otel binasını terk Ediyor” başlıklı haberine göre, BM Barış Gücü 45 yıldır kullandığı Ledra Palace Otel’i, binanın ve içerisindeki yaşam şartlarının çok kötü duruma gelmesi nedeniyle boşaltıyor. Barış Gücü personelinin yüzde 85’i otel binasının arkasında kurulan yeni prefabrik binalara taşındı. Barış Gücü personelinin taşınma işlemi önümüzdeki aya kadar tamamlanacak.

Gazete bu gelişmelere rağmen binanın BM’nin güvenlik bölgesinde kalacağının, binanın zemin katının da iki toplumlu etkinlikler, görüşmeler ve toplantılar için kullanılmaya devam edeceğinin öğrenildiğini bildiriyor. BM’in, binayı Kıbrıs Rum tarafına iade etmek niyetinde görünmediği de verilen bilgiler arasında.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand